تبلیغات

زبان های رو به انقراض دنیا

کد خبر: ۴۶۳۱۲۵

۲۱۳  بازدید

زبان پاتوین، زبان بومی ایالت کالیفرنیا شمالی است که در سال 1390 تنها یک نفر به عنوان زبان نخست به آن سخن می گفت.

مجله همشهری دانستنیها:

1- پاتوین (PATWIN)

کشور: آمریکا سخنگویان: یک نفر  زبان های رو به انقراض دنیا


این زبان، بومی ایالت کالیفرنیا شمالی است که در سال 1390 تنها یک نفر به عنوان زبان نخست به آن سخن می گفت.


2- کیزانا (KAIXANA)


کشور: برزیل سخنگویان: یک نفر
براساس گزارش هایی که تاریخ آن به سال 1385 باز می گردد، تنها یک نفر به این زبان سخن می گوید؛ اگرچه خود این شخص، در آن تاریخ 78 سال سن داشت.

3- دای هو (DIAHOI)

کشور: برزیل سخنگویان: یک نفر


 احتمالا کمتر از 100 نفر از بومیان برزیلی که به این زبان سخن می گویند، در مناطق جنوبی آمازون زندگی می کنند، هر چند براساس پژوهش ها تنها یک نفر عملا به این زبان حرف می زند.


4- چانا (CHANA)


کشور: آرژانتین سخنگویان: یک نفر سال 1384، پژوهشگران شخصی را پیدا کردند که به این زبان سخن می گفت: زبانی که گمان می شد مدت ها پیش منقرض شده است.

5- ایپیکا (APIAKA)

زبان های رو به انقراض دنیا
کشور: برزیل سخنگویان: یک نفر تنها چندصد نفر از اعضای قبیله آپایکا در مناطق شمالی برزیل مانده اند که آن ها هم زبان پرتغالی را برگزیده اند. با وجود این، هنوز یک نفر به این زبان قدیمی سخن می گوید.

6- بایکیا (BIKYA)


کشور: کامرون سخنگویان: چهار نفر در سال 1375، گزارش شد که فقط چهار نفر به این زبان از خانواده زبان های «بانتو» سخن می گویند که از میان آن ها تنها یک مرد هفتاد ساله می توانست آن را به روانی حرف بزند. احتمال زیادی وجود دارد که این زبان تاکنون منقرض شده باشد.

7- پازه (PAZEH)

زبان های رو به انقراض دنیا
کشور: تایوان سخن گویان: کمتر از 10 نفر تنها شخصی که واقعا می توانست زبان پازه را روان صحبت کند، «پان جین- یو» بود که سال 1389 در نود و شش سالگی درگذشت. با وجود این، چند نفر از شاگردانش هنوز به این زبان محلی سخن می گویند.

8- دامپلاس (DAMPELAS)

زبان های رو به انقراض دنیا
کشور: اندونزی سخنگویان: کمتر از 1000 نفر تخمین تعداد سخنگویان این زبان که زبان بومیان منطقه کوچکی از جزیره «سولاوسی» است، بسیار متغیر است؛ از هرا نفر تا یک نفر.

9- فروردگان

زبان های رو به انقراض دنیا
لائه (LAE) کشور: پاپوا گینه نو سخنگویان: یک نفر در سال 1380، تنها یک نفر در استان «هوروبه» این کشور به این زبان سخن می گفت. شاید تا امروز این زبان منقرض شده باشد.

10- وولو (VOLOW)


کشور: وانواتو سخنگویان: یک نفر


به عنوان یک زبان محلی دیگر، این زبان در کشور جزیره «وانواتو» در اقیانوسیه رو به زوال است. تنها یک نفر و آن هم به صورت منفعلانه در روستای «آپلو» به این زبان سخن می گوید.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.