تبلیغات

علل دل درد در کودکان

علل دل درد در کودکان

سلامت نيوز/ دل‌درد از شکايت‌هاي بسيار شايع بين کودکان است و علل بسياري دارد

کودکان در يکي ‌دو سال اول زندگي، مهارت کلامي ندارند و نمي‌توانند دل‌درد خود را براي مادر توضيح دهند و درد را با علايمي مانند بي‌قراري، گريه و... نشان مي‌دهند. حتي وقتي بزرگ‌تر هم مي‌شوند، گاهي نوع دل‌درد آنقدر پيچيده مي‌شود که خود مادر هم احساس مي‌کند اين دل‌درد با دل‌دردهاي قبلي تفاوت دارد.

بنابراين دل‌درد کودک که مشکل شايعي هم محسوب مي‌شود، پيچيدگي‌هايي دارد که مادران بايد اطلاعاتي در مورد آن داشته باشند و بدانند چه زماني لازم است، کودک را به پزشک ارجاع دهند و چه زماني مي‌توانند خوددرماني کنند. دکتر شيوا رفعتي، متخصص بيماري‌هاي کودکان و عضو هيئت‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شاهد، در اين باره بيشتر توضيح داده است.

دل‌درد‌هاي کودکان از چه نوعي است؟
دل‌درد از شکايت‌هاي بسيار شايع بين کودکان است و علل بسياري دارد. علل ممکن است کم‌خطر باشد و در اثر پرخوري، نفخ و يبوست ايجاد شده باشند يا عللي که اورژانسي هستند و نياز به جراحي دارند.

دل‌درد براي کودکان ناراحت‌کننده است و معمولا هم مادران بلافاصله دست‌به‌کار مي‌شوند و با روش‌هاي خانگي و سنتي مانند دادن عرق نعناع، نبات، زيره، آب‌نمک، خاکشير، گرم کردن شکم کودک، زدن روغن زيتون به شکم، چرب کردن اطراف مقعد و.... سعي مي‌کنند دل‌درد کودک را تسکين دهند ولي بايد توجه داشت گاهي انجام چنين درمان‎هايي ممکن است باعث تاخير در ارجاع کودک به پزشک شود، به‌خصوص وقتي که درمان اورژانسي و جراحي لازم است.

پس مادران بايد تا حدودي بتوانند تفاوت بين دل‌درد معمولي و اورژانسي را تشخيص دهند؟
چند علامت هشداردهنده هستند که شناخت آنها براي خانواده‌ها بسيار کمک‌کننده است. در بررسي انواع دل‌درد بايد به طول مدت آن توجه داشت. هر چه طول مدت دل‌درد بيشتر باشد، احتمال اينکه يک مشکل جدي وجود داشته باشد، بيشتر است. دل‌دردهاي ناگهاني که بيش از 4 ساعت طول بکشند، اهميت بيشتري دارند. نکته ديگر سن کودک است. در کودکان شيرخوار 1 تا 3 ماهه کوليک (قولنج يا نفخ شکم) شايع‌تر است. کوليک خطري ندارد و چنين کودکاني در طول روز هيچ مشکلي ندارند ولي شب‌ها معمولا 3-2 ساعت پاهاي خود را روي شکم جمع و با شدت زيادي گريه مي‌کنند.

البته حالتي شبيه به سکسکه هم دارند اما در همين سن هم علل خطرناکي مثل پيچ خوردن و سوراخ شدن روده ديده مي‌شود. کودکان بين 3 ماه تا 3 سال ممکن است دچار فرورفتن قسمتي از روده در قسمت ديگري از آن شوند که با دل‌درد شديد و استفراغ و خون در مدفوع همراه باشد. در سنين بالاتر بايد به عفونت روده، مسموميت غذايي و در کودکان پسر به فتق و پيچ‌خوردگي بيضه توجه داشت. در کودکان دبستاني آپانديسيت بسيار مهم است. درد آپانديسيت معمولا از بالاي ناف شروع مي‌شود و به زير شکم و سمت راست گسترش مي‌يابد. شکم کودک بسيار حساس است و اجازه معاينه نمي‌دهد. معمولا تهوع، استفراغ و بي‌اشتهايي نيز وجود دارد. ضربه به شکم حين بازي هم باعث دل‌درد مي‌شود. در کودکان چاق احتمال سنگ کيسه صفرا نيز وجود دارد که مي‌تواند باعث دل‌درد شود.
راههاي درمان دل‌ درد کودک,روشهاي درمان دل‌ درد کودک

اگر دل‌درد کودک پيشرونده و شديد باشد، حتما والدين بايد کودک را به پزشک ارجاع دهند

موضوع بعدي شدت دل‌درد است. اگر دل‌درد پيشرونده و شديد باشد، حتما والدين بايد کودک را به پزشک ارجاع دهند.

به محل دل‌درد نيز بايد توجه کرد. دل‌دردهايي که در محل خاصي باشد، مي‌تواند نشان‌دهنده درگيري عضوي خاص باشد.

علائم همراه با دل‌درد در کودکان نيز هشداردهنده است. اگر دل‌درد با دفع خون در مدفوع، تب بالا، استفراغ و... همراه باشد حتما بايد کودک را سريع به مرکز درماني رساند.

بسياري از مادران سعي مي‌کنند با روش‌هاي سنتي درد کودک را تسکين دهند. آيا واقعا اين درمان‌ها مفيدند؟
درمان‌هاي سنتي براي همه دل‌دردها مفيد نيستند. گاهي هم ممکن است مشکل مهمي وجود داشته باشد و باعث تاخير در اقدامات پزشکي شود. مثلا ممکن است کودک دچار آپانديسيت شود و مادر براي تسکين درد، حوله گرمي روي شکم کودک بگذارد. اين کار گاهي به ضرر بيمار است. پس هميشه بايد به علائم هشداردهنده‌اي که گفته شد، دقت کرد ولي در مواقعي که کودک در اثر پرخوري و تند خوردن دل‌درد گرفته، نفخ دارد، آروغ مي‌زند و... مي‌توان از عرق نعناع استفاده کرد. استفاده از داروهاي گياهي براي برطرف کردن دل‌درد بايد به صورت موقتي و محدود باشد و به‌طور مداوم اصلا توصيه نمي‌شود. به کودکان زير 3-4 ماه که دچار قولنج هستند، مي‌توان عرق نعناع داد، مشروط بر اينکه کودک وزن‌گيري خوبي داشته باشد و بي‌حال و تب‌دار نباشد. بايد توجه داشت دادن عرق نعناع به مقدار زياد مي‌تواند موجب تشديد ريفلاکس و استفراغ در کودک شود. دادن عرق نعناع بعد از 4-3 ماهگي بايد بسيار با احتياط باشد چون بعد از اين سن ممکن است کودک دچار بيماري‌هايي مانند پيچ‌خوردگي روده و انسداد روده شود که عرق نعناع، خاکشير و... براي آن خطرناک است.

در فصل زمستان کودکان بيشتر از شکم‌درد شکايت مي‌کنند. علت چيست و چگونه بايد جلوي آن را گرفت؟
کودکاني که در اثر سرماخوردگي يا هر علت ديگري دچار سرفه‌هاي شديد شوند، ممکن است به دنبال آن دچار دل‌درد يا دردهاي عضلاني در شکم شوند اما دل‌دردهايي که در زمستان براي کودکان اتفاق مي‌افتد، به طورعمده به‌دليل حساس بودن شکم کودک به سرما و کافي نبودن لباس او است. مادران بايد دقت کنند که شکم کودک هميشه پوشيده باشد. براي اين کار بهتر است زيرپوش‌هاي نخي بلند تهيه کنند که دورتادور شکم را بپوشاند يا شال پشمي دور شکم کودک بپيچانند. دادن عرق نعناع براي کودکاني که در اثر سرما دچار اسهال شده‌اند، مفيد است. اگر با اين اقدامات وضعيت کودک رو به بهبود نباشد بايد به پزشک مراجعه کنند.

سرما باعث تکرر دفع ادرار هم مي‌شود. رفتن مکرر به دستشويي و استفاده از آب سرد باعث دل‌درد مي‌شود. مادران بايد به فرزند خود توصيه کنند حتما با آب ولرم خود را بشويد. در اين مواقع نيز با گرم نگه داشتن دور شکم کودک مي‌توان جلوي ادامه وضعيت را گرفت. ورزش کودک در هواي سرد نيز ممکن است باعث دل‌درد شود. تعريق از يک سو و فشار به عضلات شکم از سويي ديگر، از علل مهم در شکم‌دردهاي زمستاني هستند. در فصل زمستان عفونت‌هاي ويروسي وجود دارند که باعث اسهال و استفراغ مي‌شوند و ممکن است با تب هم توام شوند.

در واقع اين ويروس‌ها روي دستگاه گوارش تاثير مي‌گذارند. البته در فصل زمستان هم بايد به موارد اورژانسي علائم هشداردهنده توجه داشت. کودکاني که عادت به خوردن صبحانه ندارند نيز ممکن است در مدرسه دچار دل‌درد شوند. مادران حتما بايد به اين نکته توجه داشته باشند و خوراکي مفيد و پرکالري در اختيار دانش‌آموز بگذارند. يبوست نيز در کودکان شايع است و باعث دل‌درد مي‌شود. براي رفع يبوست بايد مواد خوراکي فيبردار به کودک داد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سلامت نيوز

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.