تبلیغات

در ميان بهت و ناباوري فعالان بازار خودرو اتفاق افتاد‎

در ميان بهت و ناباوري فعالان بازار خودرو اتفاق افتاد‎

ايران جيب/ ثبت‌ سفارش هزاران دستگاه خودرو که توسط اشخاص حقيقي و حقوقي غير از نمايندگي‌ها براي واردات از مرداد تا نيمه دي‌ماه صورت گرفته بود، ديروز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت باطل شد.

اشخاص حقيقي و حقوقي غيرنماينده از صبح ديروز ديگر نمي‌توانند خودرو وارد کشور کنند.
براساس اين گزارش از اين ميان، تنها افرادي که در اين مدت خودروهاي ثبت‌سفارش‌شده را خريداري کرده، به گمرک آورده و قبض انبار دريافت کرده‌اند، استثنائا در صورت پرداخت ٣درصد ارزش خودرو به شرکت معتبر موجود در کشور بابت گارانتي، مي‌توانند محموله‌هاي خود را ترخيص و شماره‌گذاري کنند. اين کار به‌ معناي توقف فعاليت افراد غيرنماينده در امر واردات خودرو است.

وزير صنعت، معدن و تجارت دو روز پيش در رسانه ملي اعلام کرده بود واردات خودرو ديگر به‌هيچ عنوان از طريق نمايندگي‌هاي غيررسمي و البته واردکنندگان شخصي ممکن نيست. به‌عبارت ديگر تنها نمايندگاني که به‌طور رسمي موفق به اخذ گواهي و نامه از شرکت مادر شده‌اند، مي‌توانند ادامه فعاليت دهند و از اين پس علاوه‌بر واردکنندگان شخصي هيچ شرکت غيرنماينده حتي آنهايي که نمايندگي خود را به‌صورت واسطه اخذ کرده‌اند و تاکنون نيز با اجازه موقت وزارت صنعت به فعاليت مي‌پرداخته‌اند، اجازه فعاليت نخواهند داشت.

اين امر ديروز باعث شد تا قيمت‌ها در بازار خودروهاي خارجي به‌رغم رسيدن به ثبات در هفته گذشته دوباره نوسان پيدا کند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت از ديروز تنها ثبت‌هايي را مجاز دانسته است که واردکننده پس از اخذ گواهي، به نمايندگي مراجعه و اقدام به پرداخت 3درصد گارانتي کرده باشد.
در گذشته واردکننده‌ها ابتدا بايد به نمايندگي‌ها مراجعه مي‌کردند و پس از پرداخت هزينه گارانتي و امضاي قرارداد، موفق به اخذ ثبت سفارش از وزارت صنعت مي‌شدند ولي در ماه‌هاي اخير با توجه به تغيير دستورالعمل واردکنندگان، در مرحله اول فقط بايد اقدام به اخذ ثبت‌سفارش و تنها هنگام ترخيص خودروي خود به نمايندگي مراجعه و هزينه 3درصد گارانتي را پرداخت مي‌کردند.

از آنجا که در چند ماه اخير اين روش عموما توسط واردکنندگان اجرا مي‌شد، لذا کمتر واردکننده‌اي وجود دارد که در ٦ ماه اخير 3درصد هزينه گارانتي را پرداخت کرده باشد. در نتيجه مي‌توان گفت بالاي 80درصد ثبت‌سفارش‌هاي انجام‌شده توسط واردکنندگان حتي ثبت‌هايي که قبل از دي‌ماه سال جاري انجام شده‌اند نيز مشمول قانون ابطال خواهند شد.

به‌عنوان مثال ديروز قيمت برخي خودروهاي خارجي نظير ب‌ام‌و در بازار افزايش ١٠درصدي را نسبت به قيمت دو روز پيش خود تجربه کردند؛ اتفاقي که مجددا باعث التهاب در بازار خودروهاي وارداتي کشور شد.با اين حال آن‌دسته از اندک واردکنندگان که ثبت‌هاي‌شان به مرحله ورود خودرو به گمرک رسيده و ابطال نشده است، مي‌توانند خودروهاي خود را ترخيص کنند و در بازار با قيمت‌هاي جديد به‌فروش برسانند. البته آنها به‌خوبي مي‌دانند شايد ديگر هيچگاه نتوانند مانند گذشته دست به واردات خودرو بزنند.

با اين ابلاغ، نمايندگان غيررسمي نيز تا زمان اخذ مجوز رسمي از شرکت مادر نمي‌توانند در سايت، ثبت سفارش داشته باشند، بنابراين برندهايي نظير ب‌ام‌و که فعلا به‌طور موقت با تعهد به اخذ نمايندگي رسمي در آينده نزديک در سايت حضور دارند چنانچه تا پايان امسال نتوانند اين تعهد را به سرانجام رسانند، بايد از سايت ثبت سفارش خداحافظي کنند.

در پي اين اتفاق، شب گذشته رئيس انجمن صنفي کارفرمايي واردکنندگان خودرو با انتقاد شديد از حذف ثبت‌سفارش‌هاي انجام‌شده واردات خودرو اعلام کرد: «با اين کار بازار خودروهاي وارداتي به‌صورت انحصاري در اختيار شرکت‌‌هايي مانند پژو، سيتروئن و بنز قرار خواهد گرفت که اين اتفاق به ضرر دولت خواهد بود، زيرا تعرفه واردات خودرو به‌صورت CBU براي خودروهاي مونتاژي به‌رقم پاييني در حد تعرفه CKD خواهد رسيد.»

ميثم رضايي در ادامه با اشاره به مصوبه قبلي مربوط به ثبت‌سفارش واردات خودرو گفت: «طبق اين مصوبه ثبت‌سفارش بايد در دو مرحله انجام شود، به‌طوري که در مرحله اول مشخصات خودروهاي وارداتي ثبت مي‌شود و در مرحله دوم شماره شاسي خودرو ارائه خواهد شد.» وي افزود: «بر اين اساس بسياري از شرکت‌ها نسبت به ثبت‌سفارش اوليه اقدام کردند اما حالا با حذف ثبت‌سفارش خود روي سايت روبه‌رو شده‌اند. اين در حالي است که براي پيش‌‌خريد خودروها در خارج از کشور اقدام کرده بودند.»

رئيس انجمن کارفرمايي واردکنندگان خودرو با بيان اينکه بخشي از ثبت‌سفارش انجام‌شده توسط شرکت‌هاي متفرقه هفته پيش از روي سايت حذف شده بود، گفت: «در مراجعه‌اي که امروز واردکنندگان متفرقه به سازمان توسعه تجارت داشتند، توجيه قابل‌قبولي براي اين کار ارائه نشد و فقط يک بخشنامه قديمي به واحد واردکنندگان ارائه کردند.»

وي ادامه داد: «ب‌‌ام‌‌و، تويوتا و بنز ازجمله خودروهايي هستند که ثبت‌سفارش واردات آنها از روي سايت حذف شده است.»
وي اظهار کرد: «ثبت‌سفارش‌هاي حذف‌شده از جمله مواردي بود که کار آنها تا مراحل پاياني انجام شده و شرکت‌ها کد 8 رقمي واردات را نيز دريافت کرده بودند. علاوه‌بر اين، مبالغ کلاني از پول مردم توسط اين شرکت براي ثبت‌سفارش‌ خودروها به حساب شرکت‌هاي خارجي واريز شده بود که حالا با تصميمات ناگهاني وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابهام روبه‌رو شده است.»

رضايي در پايان با اشاره به مصوبه قبلي هيات دولت در مورد لزوم واردات خودرو توسط نمايندگي‌هاي رسمي گفت: «اين مصوبه با اصل 44 قانون اساسي مغايرت دارد، زيرا باعث انحصار براي شرکت‌هاي خاص خواهد شد.»
وي ادامه داد: «در اين مورد انجمن کارفرمايي واردکنندگان خودرو شکايتي را به ديوان عدالت اداري ارائه کرده است که 50 شرکت نسبت به آن معترض شده‌اند.»با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايران جيب

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.