تبلیغات

رد پای شخصیت کارتونی در پولشویی چینی‌ها/ سرمایه‌ها چگونه از چین خارج می‌شود؟

درحالی که اقتصاد چین درحال لنگیدن است، خانواده‌های ثروتمند این کشور به شکل روزافزونی درحال انتقال بخش زیادی از ثروت خود به خارج از کشور هستند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، کندی رشد اقتصاد چین و افزایش نگرانی خانواده‌های ثروتمند این کشور نسبت به اینکه با افت ارزش پول ملی چین (یوآن)، ارزش دارایی‌های آنها نیز افت خواهد کرد، باعث شده تا آنها به شکل روزافزونی بخش وسیعی از ثروت خود را از کشور خارج کنند.

به‌گزارش سیاتل‌تایمز، شهروندان چینی، برای دورزدن قوانین کنترل سرمایه، از دوستان و آشنایان خود می‌خواهند تا پول‌های آنها را در حجم‌های مختلف 50 هزار دلاری، یعنی به میزان سقف سالانه محدودیت‌های خروج پول، از کشور خارج کنند به طوری که یک گروه 100 نفره قادرند روی هم 5 میلیون دلار به خارج از چین منتقل کنند.

این عمل اصطلاحا Smurfing نامیده می‌شود که عنوان آن از یک شخصیت کارتونی آبی رنگ گرفته شده، بخشی از روند فرار سرمایه از چین است و شک و تردیدها را نسبت به آینده اقتصاد چین و لرزه‌های شدید بر اندام اقتصادی و بازارهای جهان افزایش داده است. تنها در سال گذشته، کمپانی‌ها و اشخاص چینی نزدیک به یک تریلیون دلار از چین خارج کرده‌اند.

اگرچه برخی شیوه‌های خارج کردن سرمایه از کشور، نظیر سرمایه‌گذاری در ملک در هر نقطه‌ای از جهان، خرید کسب و کار‌های خارجی و خرید بدهی‌های دلاری، قانونی هستند اما سایر شیوه‌ها نظیر Smurfing، مبهم بوده و در برخی موارد حتی غیرقانونی هستند. سال گذشته نیز، ماموران گمرک چین زنی را دستگیر کردند که قصد داشت 250 هزار دلار را با مخفی کردن در زیر لباس و داخل کفش خود، از کشور خارج کند.

اگر دولت چین نتواند شهروندان خود را از خروج سرمایه باز دارد، چشم‌انداز اقتصادی چین از وضع کنونی هم تیره‌تر خواهد شد. متورم شدن حجم خروج سرمایه از چین یک نیروی بازدارنده برای اقتصاد رو به کندی چین محسوب می‌شود و نظام بانکی این کشور که مدتهاست با معضل پرداخت وام‌ها مواجه است را بیش از پیش دچار مشکل می‌کند.

فرار سرمایه، فشار قابل توجهی بر پول ملی چین یعنی یوآن وارد آورده و دولت تلاش می‌کند با دخالت‌های خود و فروش ذخایر ارزی خود، از سقوط بیشتر ارزش یوآن جلوگیری کند. اما فرسایش قابل توجه این ذخایر ممکن است روند خروج سرمایه از این کشور را بیش از پیش تسریع بخشد و در بازارها تلاطمات جدی ایجاد کند.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار