تبلیغات

نامزد پوششي اصلاح‌طلبان چه کسي است؟

نامزد پوششي اصلاح‌طلبان چه کسي است؟

صبح نو/ «جهانگيري و نجفي گزينه‌هاي پوششي روحاني در انتخابات» اين جديدترين سخنان درباره تصميم اصلاح‌طلبان براي انتخابات 96 است، سخناني که از سوي آقاي محمد عطريانفر عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي بيان شد، به نظر مي‌رسد اين سخنان آن هم در زمان فقدان آيت الله هاشمي رفسنجاني ليدر اصلي اصلاحات در انتخابات 92 و کارگردان اصلي اين جريان بيانگر تصميم قطعي اصلاح‌طلبان براي جايگزيني روحاني است.حمايتي مشروط!

اين روزها تزهاي گوناگون از سوي اصلاح طلبان براي چگونگي شرکت در انتخابات ديده مي‌شود؛ از حمايت از روحاني گرفته تا عبور از روحاني و حتي تعيين آلترناتيو براي او. ترس و واهمه حاميان دولت از شکست روحاني در انتخابات 96 سبب شده است حتي آناني که قائل به حمايت از روحاني هستند از وي حمايت مشروط کنند تا در صورت شکست وي باز هم آرا به سبد اصلاح‌طلبان ريخته شود.

باخت روحاني يعني شکست اصلاح‌طلبان

آقاي ابراهيم اصغرزاده، فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت و گويي با روزنامه آفتاب يزد به روحاني هشدار داد و گفت: «در اين شرايط ممکن است روحاني در يک ميدان بي‌رقيب به خودش ببازد... اصلاح‌طلبان هم که تخم‌مرغ‌هايشان را در سبد او گذاشته‌اند، بازنده ميدان بي‌رقيب خواهند بود.» در واقع قفل‌هايي که کليد دولت يازدهم نتوانست آن‌ها را بگشايد نگراني‌هاي زيادي را براي اصلاح‌طلبان و حاميان روحاني به وجود آورد و آن‌ها را نگران کرد که نتيجه غيرقابل پيش‌بيني انتخابات آمريکا در ايران هم تکرار شود. از اين رو اصلاح‌طلبان بر آن شدند که براي پيروزي در انتخابات 96 به دنبال راه چاره و کانديدايي ديگر باشند تا در صورت شکست روحاني باز هم آرا به سبد اصلاح‌طلبان ريخته شود.

کانديداهاي احتمالي اصلاح طلبان

از سويي ديگر در اردوگاه اصلاح‌طلبان، اجماعي براي حمايت از روحاني در انتخابات 96 وجود ندارد و هر روز نام يکي از چهره‌هاي اين جريان به‌عنوان آلترناتيو روحاني مانند آقايان پزشکيان، جهانگيري، مطهري، ظريف، قاضي‌زاده هاشمي و... شنيده مي‌شود. آقاي مرتضي الويري، از مشاوران رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و از چهره‌هاي سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگويي با خبرآنلاين گفت: به سه دليل بايد يک کانديداي اصلاح‌طلب هم به ثبت‌نام در انتخابات بپردازد تا در صورت بروز اتفاق پيش‌بيني نشده اصلاح‌طلبان در ميدان رقابت حاضر باشند. وي احتمال ردصلاحيت شدن روحاني، امتناع وي از حضور در انتخابات و همچنين احتمال تغيير نظر مردم نسبت به روحاني را سه دليل اصلي نياز به کانديداي پوششي در انتخابات 96 عنوان کرده است.

نجفي و جهانگيري نامزدهاي پوششي رييس جمهور

در جديدترين اظهارنظر اما محمد عطريانفر عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي در گفت‌وگويي با اشاره به انتخابات پيش رو در نظر گرفتن نامزد پوششي براي روحاني را هوشياري جريان اصلاحات عنوان کرد و اظهار داشت: نجفي و جهانگيري بهترين گزينه‌ها براي ايفاي اين نقش هستند؛ البته بنده شخصاً از علاقه‌مندان و مدافعان آقاي نجفي هم هستم، او دچار يک بيماري قلبي است که حتي براي وزارت و معاونت رياست جمهوري هم پزشک معالج او را از قبول مسووليت باز داشت. از اين رو ما آقاي جهانگيري را تقدم مي‌بخشيم. به گزارش فارس؛ عطريانفر ادامه داد: در رابطه با آقاي عارف هم بايد بگويم که او مأموريت بسيار مهمي دارد و حيف و جفاست که بخواهد مجلس را رها کرده و به اين اصل بيايد، چنين وضعيتي را براي آقاي عارف متصور نيستيم و به احتمال زياد خود او هم روي اين مسأله تمرکز و توجهي ندارد و علاقه‌مند است که همين مأموريت را به عنوان رييس فراکسيون اصلاح‌طلبان و معتدلين مجلس ادامه دهد.

ترديد روحاني

تمامي اين موارد اما؛ روحاني را هم به ترديد انداخته است، به‌گونه‌اي که خبر کانديداتوري رييس جمهور به آخرين نشست خبري وي کشيده شد که وي گفت: « هنوز خيلي تا انتخابات باقي مانده است. انتخابات رياست جمهوري سال آينده قرار است برگزار شود. الان زود است و تا دولت دوازدهم فرصت زيادي باقي مانده است. با خود شما باز فرصت‌هايي خواهيم داشت و بنا شد هم قضا کنيم و هم کفاره بدهيم. » از اين پاسخ‌هاي رييس جمهور استنباط مي‌شود که خود او نيز براي کانديداتوري مجدد در انتخابات دچار ترديد است.

ريزش پايگاه رأي روحاني در انتخابات۹۶

آقاي محسن ميردامادي از اصلاح‌طلبان شناخته‌شده گفته است: «مردم از وضعيت معيشتي و اقتصادي خود در طول سه سال و چند ماه گذشته رضايت ندارند و همين مسأله مي‌تواند باعث ريزش پايگاه رأي آقاي روحاني در انتخابات سال۹۶ شود » موضوعي که از ابتداي نيمه دوم سال بارها و از سوي مراکز گوناگون مطرح شد.

دفتر پژوهش روزنامه خراسان؛ پس از انتخاب ترامپ به رياست جمهوري آمريکا و دو روز پس از تمديد تحريم‌هاي ۱۰ ساله عليه ايران در سناي اين کشور(آذرماه 95) نظرسنجي‌اي درباره آراي روحاني انجام داد، در اين نظرسنجي از مردم اين سؤال پرسيده شد که « آيا مجدداً به آقاي روحاني رأي مي‌دهيد؟» 6/45 درصد از پاسخگويان اظهار کرده‌اند که به آقاي روحاني مجدداً رأي نخواهند داد، 6/25 درصد از آن‌ها به روحاني رأي خواهند داد و ۲۸.۰ درصد از آن‌ها هنوز درباره انتخابات تصميم نگرفته بودند يا رأي دادن به آقاي روحاني را مشروط به ساير کانديداها مي‌دانستند، اين درحالي است که بر اساس نظرسنجي مشابه که در مردادماه 95 صورت گرفته بود، 29 درصد اعلام کرده بودند که به آقاي روحاني مجدداً رأي نخواهند داد، 21 درصد رأي خود را به روحاني مي‌دادند و 50 درصد هنوز درباره انتخابات تصميم نگرفته بودند!

چالش‌هاي رييس دولت اعتدال

ريزش شديد آراي روحاني در چندماهه آخر دولت يازدهم، نقض برجام از سوي آمريکا، فوت آيت الله هاشمي رفسنجاني و مشکلات شديد اقتصادي مردم چالش‌هاي روحاني در انتخابات رياست جمهوري است که علاوه بر مردد کردن وي، اصلاح‌طلبان را بر آن داشته است تا کانديدايي ديگر را به ميدان رقابت‌ها بياورند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: صبح نو

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.