تبلیغات

نفيسه روشن: هنوز براي کارگرداني زود است

نفيسه روشن: هنوز براي کارگرداني زود است

باشگاه خبرنگاران/ تجربه تئاتر «معاشر» برايم بسيار لذت بخش بود؛ فهميدم مي‌توانم با تئاتر زندگي کنم.
 نفيسه روشن بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر داراي مدرک کارشناسي حقوق است. فعاليت هنري‌اش را از سال دوم دبيرستان با ايفاي نقش در تئاتر «به سوي سعادت» آغاز نمود که در اين اولين تجربه، موفق به دريافت لوح تقدير از آموزش و پرورش منطقه شد.
همراه با ادامه تحصيل به فعاليت هنري‌اش ادامه داد و پس از ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسي و طي يک دوره کلاس بازيگري، به صورت جدي پا به عرصه تصوير گذاشت. شروع فعاليت تلويزيوني او را مي‌توان بازي در سريال «روزهاي به يادماندني» به کارگرداني همايون شهنواز در تابستان ۱۳۸۲ دانست. بازي در «اغما» باعث شد براي همه مخاطبان شناخته شود و از طرفي اين بازيگر رکورد حضور در سريال مناسبتي هم دارد. نفيسه روشن مدتي است پيشنهادها را با وسواس بررسي مي‌کند. در اين مدت تئاتر معاشر را بازي کرده است. با اين بازيگر گفتگويي داشتيم که در ادامه مي‌خوانيد:
* خانم روشن؛ تجربه پذيرفتن تئاتر معاشر چگونه بود؟
اولين بار بود تئاتر را تجربه کردم. از سال 80 که وارد عرصه هنر شدم و در اين 15 سال درگير کار تصوير بودم. بعد از «اغما» به من اعتماد نمي‌کردند. چهره نوپايي بودم اما سريال‌هاي «مثل هيچکس»، «ساختمان 85»، «قفسي براي پرواز» به دليل زمان طولاني مدت اجازه حضور در تئاتر را به من نداد. مي‌شنيدم که مي‌گفتند به فلاني پيشنهاد تئاتر نمي‌دهند اما اينطور نبود؛ چرا که قراردادهاي من طولاني بود. از سال گذشته صبر کردم و پيشنهادهايي را قبول نکردم. در اين مدت که تئاتر «معاشر» به من پيشنهاد شد، فرصت مناسبي براي محک زدن خودم روي صحنه داشتم.
* تئاتر معاشر را چطور ديديد؟
خيلي دلنشين بود؛ تمرين‌ها و اجراهايي که داشتم بسيار برايم خاطره انگيز بود.
* تئاتر را ادامه مي‌دهيد؟
صد درصد ادامه مي‌دهم، در ابتدا براي حضورم ترس داشتم؛ اما محک فوق‌العاده‌اي بود فهميدم مي‌توانم با تئاتر زندگي کنم.
* گروه معاشر چگونه بود؟
گروه خوبي بودند؛ به هر حال هر کاري کم و کاستي دارد. ممکن است برخي از کارها از ديد ما که 15 سال در اين حرفه هستيم؛ غير حرفه‌اي باشد، اما دليلي بر بد بودن کار نيست؛ چرا که گروه جوان بودند.
* بعد از يک سال مي‌خواهيد نقش‌هاي متفاوتي داشته باشيد و نقش دخترهاي معصوم را بازي نکنيد؟
بله؛ همين طور است. بيشتر نقش‌هاي پيشنهاد شده به من دختر خانواده است. بعد از سريال «اغما» لذت چهره شدن براي من زياد بود و در ادامه حدود ده سريال مناسبتي بازي کردم. با کارگردان‌هاي بي نظيري مثل مهدي فخيم زاده، مهدي کرم پور، محمد حسين لطيفي، عليرضا افخمي و غيره. اما زماني به اين نتيجه رسيدم که صبر کنم. من در اين سال‌ها که در تلويزيون کار کردم، تجربيات زيادي را به دست آوردم. عده‌اي گفتند نفيسه روشن چهره تلويزيوني است؛ من اين حرف را نمي‌فهمم. به نظرم هنرمند زماني هنرمند است که کار مي‌کند؛ حالا چه تلويزيون، سينما و تئاتر. حتي من ديدم بازيگران تئاتر خيلي سخت به کار تصوير مي‌آيند؛ اما کسي که خوب باشد مي‌تواند نتيجه بگيرد.
* در گذشته براي حضور شما چه سخت گيري‌هايي گرفته شد؟
سال 79 که وارد عرصه هنر شدم، در سريال روزهاي به ياد ماندني فرم‌هايي به ما دادند که تمام استعدادهايي که مي‌دانستي را بايد در اين فرم‌ها مي‌نوشتيم. در اين سريال آقاي عبدالله اسکندري تست گريم زدند و با تست لباس و گريم دورخواني داشتيم و بعد کسي را تاييد کردند. مثل الان نبود که اگر شغلي پيدا نمي‌کنيد، بفرماييد در حرفه هنر کار کنيد.
* در حال حاضر ورود به عرصه هنر راحت شده است. نظرتان را در اين خصوص بفرماييد؟
در گذشته حضور در سينما خيلي سخت بود و در حال حاضر تنها چيزي که مهم نيست، استعداد در عرصه هنر است. اين روزها به راحتي وارد اين عرصه مي‌شوند اما ماندگاري مهم است؛ چراکه حرفه هنر چارچوب‌هايي دارد که بايد در کار، رفتار، اخلاق و روابطي که با آدم‌ها داري حفظ کني و مواظب جايگاه خودت باشي.
* در سينما کم کار هستيد. چرا؟
يک سالي صبر کردم. نقش کوتاهي جلوي دوربين خانم درخشنده داشتم که بسيار لذت بخش بود. به اندازه مادر خودم دوستشان دارم با انرژي سرکار هستند. چند پيشنهاد سينمايي دارم که در حال صحبت کردن هستيم. مي‌خواهم پيشنهاد خوبي را قبول کنم.
* وضعيت اين روزهاي سينما را چگونه مي‌بينيد؟
خداروشکر خوب است. اينکه مردم با سينما آشتي کردند باعث خوشحالي است. به دليل تحريم‌ها، کمبود بودجه و سرمايه گذار سينما دچار مشکل است. عزيزاني هستند که مجوز گرفتند اما به دليل نبود بودجه نمي‌توانند فيلم خود را بسازند.
* علاقه‌مند به ايفاي چه نقش‌هايي هستيد؟
به نظرم يک بازيگر بايد هر نقشي را بازي کند. اينکه يک بازيگر در يک نقش کليشه شود خوب نيست. به نظرم تنوع در شخصيت پردازي يک هنر است.
* دغدغه اين روزهاي شما؟
دغدغه اين روزهاي من ورزش، کتاب خواندن، موسيقي گوش دادن، تمرکز روي متن و کار جديد است. مسيري را پيش گرفتم که اميدوارم اتفاقات خوبي برايم رخ دهد.
* به کارگرداني علاقه داريد؟
فيلم کوتاه را خيلي دوست دارم اما خيلي براي کارگرداني زود است. اگر خانم نيکي کريمي کارگرداني مي‌کنند، از سال 67 سوپر استار سينماي ايران بودند. هنوز با کارگرداني فاصله و نياز به تجربه دارم.
* در فضاي مجازي فعال هستيد؟ حضور مردم در فضاي مجازي را چگونه مي‌بينيد؟
در همه جاي دنيا هنرمندان و ورزشکاران از طريق صفحه مجازي با مخاطب خود در ارتباط هستند؛ اما متاسفانه فرهنگ آن در ميان برخي از مردم وجود ندارد. فکر نمي‌کنند قضاوت‌هاي آنها دل يک نفر را مي‌شکند. به نظرم هر دل شکسته يک تاوان دارد. من در اينستاگرام کامنت‌هايم را بسته ام، فضا را يک طرفه کردم. ترجيح مي‌دهم فضا براي سوء استفاده برخي از افراد وجود نداشته باشد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.