تبلیغات

گزينه‌هاي پيشنهادي زيباکلام براي رياست جمهوري

گزينه‌هاي پيشنهادي زيباکلام براي رياست جمهوري

تابناک/  «محمد عطريانفر» عضو حزب کارگزاران طي مصاحبه اي از بي اعتمادي اصلاح طلبان به عارف خبر داد. «صادق زيباکلام» در بيان چرايي اظهارات اين چهره حزب کارگزاران پيرامون انتخابات آينده و اعلام عدم اعتماد به «محمدرضا عارف» که همواره يکي از گزينه هاي نزديک به رئوس جريان اصلاح طلب بوده، نخست به مسائلي که اين حزب را مجبور به معرفي کانديداي ديگري در کنار روحاني مي کند، اشاره کرد.

اين فعال سياسي اصلاح طلب گفت: در زمان نزديک به انتخابات چند موضوع مختلف از سوي برخي اعضاي احزاب اصلاح طلب در حال طرح شدن است که البته همه در هم تنيده هستند. اولين بحثي که مطرح مي شود، معرفي نامزد آلترناتيو است. ظاهرا علت طرح اين موضوع اين است که اصلاح طلبان گمان مي برند «حسن روحاني» در انتخابات آينده رد صلاحيت شود که در اين صورت مجموعه اصلاح طلبان بايد آماده باشند و يک نامزد جايگزين براي او داشته باشند. اين استاد علوم سياسي با بيان اينکه ظرف ماه هاي گذشته بارها اعلام شده که صلاحيت «حسن روحاني» هم مثل مابقي کانديداها بايد مورد بررسي قرار بگيرد، و احتمال رد صلاحيت او نيز وجود دارد اظهار کرد: اصلاح طلبان نبايد از اين مساله به راحتي عبور کنند و راه را براي خدشه دار کردن و پايمال ساختن حقوق مدني و قانوني افراد که همانا حق شرکت در انتخابات است هموار کنند.

بررسي توان اجرايي گزينه هاي در معرض کانديداتوري اصلاح طلبان

او در بيان ويژگي هاي کانديداي آلترناتيو گفت: «از نظر من دو مساله خيلي مهم در اين رابطه وجود دارد. يکي ميزان محبوبيت و راي آوري است که قطعا «محمدرضا عارف» از اين ويژگي بيش از ساير گزينه ها برخوردار است، ولي سوالي که مطرح مي شود اين است که آيا صرف محبوبيت مي بايست تنها دليل ما براي گزينش افراد باشد؟ پاسخ به اين سوال خير است. هرچند محبوبيت يک فاکتور است، اما مهم تر از آن توان اجرايي فرد براي مديريت پست دوم کشور يعني رياست جمهوري است. زيباکلام با بيان اينکه در اين صورت قياس ما برهم مي خورد، تصريح کرد: از نظر توان اجرايي بين گزينه هاي احتمالي رياست جمهوري هم «محمدعلي نجفي» کارنامه بسيار موفقي دارد و هم «اسحاق جهانگيري»، اما اين ويژگي در «محمد رضا عارف» خيلي پررنگ نيست.

هيچ حرکتي از عارف در جهت وحدت اصلاح طلبان نديديم

اين تحليلگر مسائل سياسي يادآور شد: واقعيت اين است که عارف به عنوان منتخب اول مردم تهران در انتخابات سال گذشته نشان داد که در مجلس دهم از آن قدرت سازماندهي و مديريتي آنطور که بايد و شايد برخوردار نبود و واقعيت تلخ تر اين است که نامزدهاي ليست اميد نتوانستند حتي يک کميسيون دست چندم را هم بگيرند در حاليکه گفته مي شده بيش از صد راي دارند. سوال اين است که جريان سياسي که يک سوم مجلس را در دست دارد چطور نتوانست حتي يک کرسي مجلس را در اختيار بگيرد؟

وي در ادامه تاکيد کرد: «از خرداد امسال که دهمين دوره مجلس آغاز بکار کرد هشت ماه مي گذرد و ما واقعا هيچ حرکت آنچناني در جهت وحدت و يکپارچگي از سوي عارف نديديم. آنقدر که «علي مطهري» مواضع مردمي را اتخاذ کرد چنين مواضعي را از عارف و حتي ديگر چهره هاي طيف اصلاح طلب نديديم. يعني اگر تنها «محمود صادقي» را مستثني کنيم از همه کساني که با قطار اصلاح طلبي وارد مجلس شدند هيچ تحرک خاصي را نديديم.

نظر نهايي اصلاح طلبان را که عطريانفر نمي دهد

زيباکلام در ادامه يادآور شد: اين بحث ها در پشت درهاي بسته که به رهبري ليدر اصلاح طلبان شکل مي گيرد مي تواند همه احزاب اصلاح طلب را به نظر واحدي برساند. آنها چه در هيبت فردي و چه به نمايندگي از احزاب سياسي توان اجرايي، محبوبيت اجتماعي و حرکت در جهت گفتمان اصلاحات را مورد توجه قرار خواهند داد تا به يک توافق جمعي رسيده و فردي را به عنوان گزينه نهايي معرفي کنند.

او در خصوص صحبت هاي اخير يک عضو کارگزاران در خصوص عدم اعتماد اصلاح طلبان به عارف تاکيد کرد: «اگر عطريانفر نظري داده نظر شخصي اوست. نظر غايي و نهايي را نه من مي گويم نه عطريانفر و نه هيچ فرد ديگري. نظر غايي و نهايي را مجموعه اي که رهبري اصلاح طلبان را تشکيل مي دهند، خواهد گرفت».

کارگزاران تمايلي به کانديداتوري عارف ندارند

زيباکلام در پاسخ به اين سوال که آيا کارگزاران بيشتر تمايل دارند تا کانديداي مورد نظر حزب خود را وارد رقابت کنند، خاطر نشان کرد: «قطعا کارگزاران تمايل به عارف ندارند؛ چون آنها بيشتر به توان اجرايي فکر مي کنند يعني به گزينه هايي مثل روحاني يا فردي که به اين حزب نزديک باشند. اما همانطور که گفتم در پشت درهاي بسته هم اعضاي کارگزاران، هم اعضاي جبهه مشارکت سابق، هم اعضاي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي سابق و هم همه جريان طيف بزرگ اصلاح طلبان همچون سال 92 روي روحاني به توافق خواهند رسيد. بنابراين تصميم، جمعي است و نمي توان و نبايد از نظر فردي حرف زد».

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تابناک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.