تبلیغات

هشتمين جيمز باند تاريخ سينما؛ يکي از اين 10 نفر

 هشتمين جيمز باند تاريخ سينما؛ يکي از اين 10 نفر

برترين ها/ اگر استراليا را هم مستعمره بريتانيا حساب کنيم، هر 7 بازيگري که تا امروز اين نقش را بر پرده نقره اي سينما جان بخشيده اند، بريتانيايي بوده اند؛ يکي از مهم ترين و محبوب ترين شخصيت هاي سينمايي که سال آينده ميلادي 55 ساله مي شود و تا امروز از پرسودترين پروژه هاي تاريخ سينما بوده است.

کمي بيش از يک سال از اکران بيست و ششمين و آخرين فيلم جيمبز باند در سينماهاي جهان مي گذرد و با توجه به بي ميلي دنيل کريگ براي ايفاي دوباره اين نقش، تقربيا تمام دوستداران سينما در پي يافتن ستاره اي تازه در قامت مامور مخفي 007 هستند؛ برخي مي خواهند يک بازيگر سياه پوست براي نخستين بار جيمز باند شود، عده اي ديگر دنبال يک جيمز باند زن مي گردند و گروهي هم حس طنزشان گل کرده و رييس جمهور تازه آمريکا را مناسب ترين فرد براي اين نقش مي دانند! هر چه باشد، بعيد است آمريکايي ها، سياه پوستان و زن ها در بيست و هفتمين فيلم جيمز باندي نقش اصلي را ايفا کنند.

به احتمال فراوان سنت تمام 55 ساله گذشته، باز هم يک بريتانيايي سيفيدپوست جيمز باند مي شود و حمايت هره اي چون استيون اسپيلبرگ از ادريس البا هم شايد نتواند بخت او را براي گرفتن اين نقش تاريخي باز کند. حتي ممکن است کريگ از خر شيطان پياده شود و خودش دوباره سوار بر آن خودروي آستون مارتين معروف، همه آدم هاي بد را به درک واصل کند!

آنچه پيش رو داريد، مروري است بر تمام گزينه هايي که امکان دارد نقش جيمز باند را از بازيگر مشهور لندني تحويل بگيرند و هشتمين باند تاريخ سينما پس از شان کانر، ديويد نيون، جورج لازنبي، راجر مور، تيموتي دالتن، پيرس برازنان و دنيل کريگ شوند.

ايدن ترنر
بازيگر نوظهور سريال محبوب «پولدارک» يکي از تازه ترين گزينه هاي ايفاي نقش جيمز باند است. گفته مي شود راجر مور هم که از محبوب ترين جيمز باندهاي تاريخ است، بر هنر و توانايي او مُهر تاييد زده و همين شايد روي تصميم تهيه کنندگان فيلم بعدي تاثير بگذارد. بازيگر 33 ساله ايرلندي کمتر از يک دهه پيش به شکل رسمي با «آژير» وارد سينما شد و از 2012 تا 2014 نقش کيلي را در سه گانه «هابيت» ايفا کرد.

آنچه بيش از همه نام ترنر را سر زبان ها انداخت، مجموعه تلويزيوني «پولدارک» است که فصل اول آن سال 2015 روي آنتن شبکه BBC رفت و فصل دوم تابستان امسال به نمايش درآمد. موفقيت اين سريال باعث شد توليد فصل سوم آن در دستور کار قرار بگيرد و اگر ترنر درگير جيمز باند بشود، شايد آينده «پولدارک» هم به خطر بيفتد. رسم است بازيگران نقش مامور مخفي 007 در دوران حضور در اين نقش چندان به فکر نقش هاي ديگر نيستند و اگر ترنر در رقابت براي کسب اين نقش موفق شود، بايد قيد ديگر پروژه هاي سينما و تلويزيون را بزند.


هيو جکمن
بازيگر 48 ساله استراليايي که بيش از همه با نقش مرد گرگ نما يا ولورين در مجموعه فيلم هاي «مردان ايکس» شناخته مي شود، سال ها پيش يک بار پيشنهاد ايفاي نقش جيمز باند را رد کرده و اين شايد بزرگ ترين حسرت زندگي او تا پايان عمر باشد. پس از آنکه کريگ اعلام کرد قصد براي حضور در پنجمين فيلم جيمز باندي کارنامه خود ندارد، جکمن يکي از انبوه بازيگراني بود که کلاه خود را به نشانه داوطلبي به ميانه ميدان پرت کرد. هرچند بعيد است ستاره بخت و اقبال در آستانه 50 سالگي روي شانه او بنشيند.

کريگ در 48 سالگي دارد از اين نقش جدا مي شود و شايد انتخاب يک بازيگر ديگر در همين سن و سالن چندان عاقلانه نباشد. در هر حال، جکمن به زودي بانقوش ولورين خداحافظي مي کند و مي تواند براي يک مرتبه هم که شده با نقشي کاملا متفاوت هوداران خود را به سينماها بکشاند. اين بازيگر برنده جوايز توني و امي که يک بار هم در هشتاد و يکمين دوره مراسم اهداي جوايز اسکار مجري بوده، فعلا يکي از گزينه هاي جانشيني کريگ است.


ادريس البا
از وقتي بحث انتخاب يک بازيگر سياه پوسيت يا رنگين پوست براي ايفاي نقش جيمز باند مطرح شد، اين ستاره 44 ساله اصلي ترين گزينه در ميان انبوه بازيگران آفريقايي تبار بود. البا که حمايت مستقيم استيون اسپيلبرگ را هم با خود دارد، همين تابستان گذشته از همه طرفداران خود و جيمز باند خواست به شايعه ها دامن نزنند و اجازه بدهد بازيگر اين نقش در شرايطي کاملا طبيعي انتخاب شود.

او البته به سخنان توهين آميز و تا حدودي نژادپرستانه آنتوني هورويتس، که البا را بازيگري «خياباني» توصيف کرده بود، بعدها از اين توهين مستقيم عذرخواهي کرد.

گفته مي شود اگر مديران استوديو سوني به عنوان صاحبان جيمز باند بخواهند يک بازيگر سياه پوست را براي اين نقش در نظر بگيرند، او کسي نخواهد بود جز البا؛ چهره اي که تا چند روز ديگر براي نخستين بار روي صندلي کارگرداني مي نشيند و گرچه هنوز نامزد و برنده اسکار نشده اما سال گذشته هنرنمايي اش در «جانوران بدون سرزمين» از سوي بسياري کارشناسان، شايسته نامزدي معتبرترين جايزه بازيگري دانسته شد.


تام هاردي
تا پاييز سال گذشته، او يکي از جدي ترين بخت هاي جانشيني کريگ در نقش جيمز باند بود. ستاره 39 ساله متولد و مقيم لندن در هشتاد و هشتمين دوره مراسم اهداي جوايز اسکار براي بازي در «از گور برگشته» نامزد کسب اسکار بهترين بازيگر نقش مکمل بود و حضورش در «مکس ديوانه: جاده خشم» را هم مي توان يکي از عوامل اصلي موفقيت هاي خيره کننده فيلم جورج ميلر دانست. حدود 15 سال از ورود هاردي به دنياي بازيگري مي گذرد و او در اين سال ها تقريبا افتخارهاي ممکن را تجربه کرده است؛ از همکاري با بزرگاني چون ريدلي اسکات «در سقوط بلک هاوک»، سوفيا کوپولا در «ماري آنتوانت»، «افسانه» برايان هلگلند و کريستوفر نولان در «دانکرک:»، «شواليه تاريکي بر مي خيزد» و «تلقين» تا تحسين شدن در محافل و جشنواره هاي سينمايي.

البته نبردن اسکار و گلدن را مي توان جزو معدود نقاط تاريک پرونده حرفه اي اين ستاره جوان در نظر گرفت. نکته اينکه هاردي در نظرسنجي هاي اينترنتي حتي بر کريگ هم پيشي گرفته و به اين ترتيب پشتيباني عامه مردم را هم با خود دارد.


تام هيدلستن
درخشش در سريال تحسين شده «مدير شب» کافي بود تا نام اين بازيگر 35 ساله اهل لندن خيلي زود به يکي از گزينه هاي اصلي بازي در نقش جيمز باند تبديل شود. هيدلستن که دقيقا يک دهه پيش وارد سينما شده بود، پنج سال طول کشيد تا با بازي در «ثور» کنت برانا، توانايي هايش را به رخ بکشد. «نيمه شب در پاريس» وودي آلن، «اسب جنگي» استيون اسپيلبرگ، «درياي آبي عميقي» ترنس ديويس و «انتقام جويان» جاس ودن بخش هايي از هنر بازيگر جوان را به منصه ظهور رساند.

ضمن اينکه او خودش را به عنوان يکي از بازيگران اصلي مجموعه فيلم هاي «ثور» تثيبيت کرد و شايد همين حضور موثر و موفق در پروژه هاي ابرقهرماني، هيدلستن را به گزينه پراميد ايفاي نقش جيمز باند تبديل کرده باشد. اگر سوزان بير از روي صندلي کارگرداني «مدير شب» بلند شود و جاي سم مندس را در پروژه جيمز باند بگيرد، هيچ بعيد نيست ستاره اين سريال موفق را همراه خود ببرد و به اين ترتيب، پرده از راز بيست و پنجمين جيمز باند تاريخ سينما بردارد؛ آرزويي که به نظر مي رسيد هيدلستن در شرف برآورده کردن آن باشد.


جک هيوستن
تازه ترين چهره از يک خانواده کاملا سينمايي که همين اواخر با فيلم سينمايي «بن حور» به کارگرداين تيمور بکمامبتوف روي پرده سينماهاي جهان بود؛ جدّ بزرگ جک هيوستون يعني والتر هيوستون براي بازي در «گنج هاي سي يرا مادره» در کنار هامفري بوگارت جايزه اسکار گخرفت. اين فيلم را پسرش جک هيوستن ساخته بود که پدربزرگ جک است. ضمن اينکه آنجلينا هيوستون، بازيگر سرشناس آمريکايي عمه اوست.

عضو جوان خاندن هيوستن يک امتياز بزرگ هم دارد و آن انگليسي آمريکايي بودن است؛ نکته اي که مي تواند رضايت هواداران جيمز بايند را در هر دو سوي اقيانوس جلب کند. جک هيوستن 33 ساله که از 20 سالگي وارد عرصه بازيگري شده، نخستين بار در نسخه اي تلويزيوني از «اسپارتاکوس» مقابل دوربين رفت و با حضور در فيلم تحسين شده «حقه بازي آمريکايي» به کارگرداني «ديويد اُ. راسل» در 2013 نامي براي خود دست و پا رکرد.

«طولاني ترين سواري» جورج تيلمن و «درود بر سزار!» به کارگرداني جوئل و ايتن کوئن ديگر فيلم هاي مهم او در سال هاي اخير است. هرچند بازي در نقش اصلي «بن حور» به واسطه شکست مطلق تجاري فيلم امتيازي براي هيوستن جوان نيست اما نام او را در رديف نامزدهاي جدي بازي در نقش جيمز باند بعدي سينما ثبت کرده است.


جيمز نورتن
آيا دنيا براي استقبال از دومين جيمز بايند بلوند تاريخ سينما آماده است؟ مهمترين ويژگي بازيگر 31 ساله بريتانيايي را بايد شباهت زياد او به جيمز باند فعلي يعني کريگ دانست. جيمز نورتن کمتر از هفت سال پيش وارد سينما شد و اگر «فلات لاينرز» سال آينده ميلادي را هم حساب کنيم، در مجموعه 8 فيلم در کارنامه دارد؛ يک فيلم در هر سال!

«آقاي ترنر» مايک لي شايد مهم ترين فيلمي است که او تا امروز بازي کرده و البته در آن نقش اصلي هم نداشته است. نورتن در تلويزيون فعال تر از سينما بوده و از 2014 تا امروز سرگرم ايفاي نقش در سريال هاي «دره شاد» و «گرنچستر» است. او با بازي در «دره شاد» يک جايزه از مراسم تريلرهاي جنايي گرفته و نامزد دريافت جايزه از آکادمي تلويزيون بريتانيا بوده است. نورتن جوان پاييز 2011 تا ژانويه 2012 مشغول بازي در نمايش «شير در زمستان» در لندن بود و در سريال شش قسمتي «جنگ و صلح» براساس رمان ماندگار لئو تولستوي حضوري موثر داشت. با اين حال، شايد خيلي زود باشد که او را گزينه جانشيني جيمز باند بدانيم.


هنري کاويل
او شايد جزو معدود بازيگراني باشد که سال 2005 همراه با کريگ براي بازي در نقش جيمز باند مورد آزمون قرار گرفت اما مديران استوديو و مالکان جاسوس مخفي بريتانيا جواني را بهانه کردند و جيمز باند فعلي را گزينه اي مناسب تر دانستند. بيش از 10 سال از آن روزها گذشته و همين که هنري کاويل امسال هم بخت گرفتن مهم ترين نقش تاريخ سينما را دارد، يعني بايد او را جدي بگيريم.

بازيگر 33 ساله حالا هم سن مناسب دارد، هم چهره اش خيلي ها را ياد جيمز باند مي اندازد. گفته مي شود کاويل و هاردي تا سال گذشته به يک اندازه بخت براي حضور در نقش مامور مخفي 007 داشتند. او پيش از اين نقش يک مامور مخفي را در «مردي از U.N.C.L.E» به کارگرداني گاي ريچي ايفا کرده و با اينکه فيلم چندان مورد توجه قرار نگرفت اما هنرنمايي کاويل تحسين شد.

حضور در دو فيلم سوپرمني يعني «مرد پولادين» و «بتمن عليه سوپرمن: طلوع عدالت» و تکرار آن در «ليگ عدالت» که سال آينده به بازار مي آيد، نشان داد بازيگر جوان بريتانيايي شايسته نقش هايي مهم در سينماست و مي تواند از عهده آن برآيد.


مايکل فاسبندر
بازيگر ايرلندي تبار که در آلمان غربي به دنيا آمده و به همين واسطه مي توان او را ميشاييل هم ناميد. فاسبندر 49 ساله از 2001 وارد عرصه بازيگري شد و تا امروز با بسياري از بزرگان سينما همکاري کرده است. «گرسنگي» و «12 سال بردگي» استيو مک کويين، «تنگ ماهي» آندريا آرنولد، «حرامزاده هاي لعنتي» کوئنتين تارانتينو، «جونا هکس» جيمي هيوارد، «مکبث» جاستين کورتسل و «استيو جابز» دني بويل گزينه فيلم شناسي کارنامه فاسبندر است که سال آينده با «بيگانه: پيمان» ريدلي اسکات دوباره به پرده سينماها باز مي گردد.

او امسال هم «نوري در ميان اقيانوس ها» را در فصل جوايز دارد که در آن با آليسيا ويکاندر و ريچل ويتس همبازي است؛ فيلمي که نخستين بار در بخش مسابقه جشنواره ونيز به نمايش درآمد و گفته مي شود از جدي ترين رقباي اسکار هشتاد و نهم در بخش هاي مختلف از جمله بازيگري است. با اين کارنامه پر و پيمان که شامل دو نامزدي اسکار و سه نامزدي گلدن گلوب در کنار ده ها جايزه و نامزدي ديگر هم مي شود، شايد فاسبندر بتواند وجهي تازه و هنري به نقش جيمز باند ببخشد. طرفداران هم هميشه از اين بازيگر حمايت کرده اند تا او در
مي ان 10 گزينه جايگزيني کريگ باشد.


ديگران
«ديمين لوييس» بازيگر موقرمز و 45 ساله انگليسي جزو گزينه هايي است که شايد روزي بتواند جيزم باند شود اما سن او به گونه اي است که اگر امسال يا سال آينده جانشين کريگ نشود، بعيد است ديگر بخت به او رو کند.

از ديگر گزينه ها که چندان جدي نيستند و بيشتر به شوخي وارد اين فهرست شوده اند، مي توان به جان تراولتا اشاره کرد که گفته مي شود بخت او در نظرسنجي ها يک به دوهزار است.

دونالد ترامپ رييس جمهور تازه آمريکا را هم نبايد فراموش کرد که گرچه با بخت يک به هزار بالاتر از تراولتان ايستاده اما با حضور در کاخ سفيد، بايد دور بازيگري را حداقل براي چهار سال آينده خط بکشد!با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: برترين ها

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.