تبلیغات

5 هزار و 800 زن در فارس سرطان سینه دارند

کارشناس گروه بهداشت عمومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بانوان باید غربالگری سرطان سینه راجدی بگیرند.

به گزارش خبرنگار "شمانیوز" از  شیراز،سمیرا طراوت منش اظهار داشت: زنان متاسفانه در مراحل پایانی ابتلا برای غربالگری مراجعه می کنند و 70 درصد از بانوان به دلیل تشخیص دیرهنگام فوت می کنند.
وی بیان کرد:سرطان سینه، یکی از مشکلات مهم بهداشتی در بانوان ایرانی است و مطالعه های مختلف ثابت کرده است که مبتلایان به این نوع سرطان در ایران حدود 10 سال جوان تر از مبتلایان دیگر کشورها هستند.
او با بیان اینکه شیوع ابتلا به این بیماری در بانوان ایرانی، بین سنین 40 تا 50 سالگی است تصریح کرد: کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در تشخیص زودهنگام آن است و تشخیص زودهنگام  سرطان سینه با استفاده از ماموگرافی، آزمایش های کلینیکی و خودآزمایی انجام می شود و نقش حیاتی در کاهش مرگ و میر و ناتوانایی ناشی از سرطان دارد.
وی با بیان اینکه معاینه ماهانه بالینی در حال حاضر به عنوان یک گزینه برای زنان بالای 20 سال توصیه می شود افزود: اگر چه این روش به عنوان یک روش غربالگری تا حدودی بحث برانگیز است، تحقیقات نشان داده است که این روش در تشخیص زودرس و کاهش مرگ و میر بسیار موثر بوده است.
وی ادامه داد: در مطالعه ای که سال 2008 میلادی در ایران انجام شد مشخص شد که 18 و چهاردهم درصد موارد سرطان پستان در مرحله یک، 36 و هشت دهم درصد موارد در مرحله دو، 27 و هفت دهم درصد موارد در مرحله سه و 17 و هفت درصد موارد نیز در مرحله چهارم ابتلا به بیماری، برای غربالگری مراجعه می کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به انجام آزمون غربالگری در ایران، لازم است تا حساسیت بانوان ایرانی نسبت به غربالگری سرطان سینه زیاد شود و آگاهی های لازم در مورد غربالگری سرطان را کسب کنند.
گفتنی است پژوهش های علمی درباره سرطان سینه و غربالگری آن درحال حاضر در درمانگاه مطهری شیراز انجام می شود و اطلاعات علمی درباره بیش از 75 هزار مراجعه کننده دراین بخش نگهداری می شود.
به منظور تشخیص زودرس و پیشگیری از سرطان سینه، بخش ماموگرافی درمانگاه شهید مطهری با تعرفه دولتی زیر نظر استادان تمام وقت هیات علمی گروه رادیولوژی دانشگاه راه اندازی شده است.
برآورد می شود بیماران مبتلا به سرطان سینه در استان فارس بالغ بر پنج هزار و 800 نفر باشند.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.