تبلیغات

مهارت زندگي/ سه گام مهم براي ايجاد انگيزه

مهارت زندگي/ سه گام مهم براي ايجاد انگيزه

نمناک/ براي رسيدن به اهدافتان انگيزه داشته باشيد

براي اينکه بتوانيد در مسير رسيدن به روياهايتان موفق شويد بايد براي خودتان هدف تعيين کنيد و براي رسيدن به اهدافتان با انگيزه پيش برويد . انگيزه موتور محرک شما در رسيدن به اهداف است . براي ايجاد انگيزه راههاي موثري وجود دارد که ميتوانيد با بکارگيري آنها به موفقيت دست يابيد.
داشتن اعتماد به نفس در انجام کارها به شما کمک ميکند تا بتوانيد انگيزه لازم در آن کار را کسب کنيد و روي آن کار تمرکز کنيد و در نهايت به موفقيت برسيد.
انگيزه اولين عنصر تشکيل دهنده رفتار در ما آدم هاست، وقتي مي پرسيم فلان شخص چرا فلان کار را انجام داد؟ دنبال انگيزه او از رفتارش هستيم. انگيزه وادارمان مي کند کاري را که واقعا دوست داريم انجام دهيم يا به هدفي که واقعا داريم برسيم، اما اين مهم است که بفهميم چگونه در خود انگيزه ايجاد کنيم و به هدف برسيم.در اين نوشته مي خواهيم درباره سه گام مهمِ تمرکز، رشد اعتماد به نفس و ثابت قدم بودن که در ايجاد انگيزه موثر هستند، با شما صحبت کنيم. همراه ما باشيد تا ببينيم چگونه بايد در خودمان انگيزه ايجاد کنيم.
گام هايي اساسي در ايجاد انگيزه

گام اول:متمرکز باشيد

موقعي که ترسيده ايد، فکر نکنيد

به اين مورد کاملا توجه کنيد! همه ما مي دانيم که افکار منفي بد هستند؛ اما اغلب اوقات حواس مان نيست که داريم به آنها پروبال مي دهيم. هميشه فکرمان مشغول چيزهايي است که نمي خواهيم، اين جمله براي تان آشنا نيست؟! بله اتفاقا اين بدترين چيزي است که هميشه هم اتفاق مي افتد؛ دقيقا روي چيزي متمرکزيم که نمي خواهيم. البته اين مساله کاملا طبيعي است! اما ذهن ما از کجا بايد بداند که ما به چيزي فکر مي کنيم که نمي خواهيمش؟ پس باز هم به کار خودش ادامه مي دهد و همان ها را به سمت خود مي کشد؛ حتي اگر نخواهيم شان! از طرفي کدام تان کسي را مي شناسيد که براي چيزي که نمي خواهد تلاش کند؟ وقتي چيزي را نمي خواهيد آيا براي رسيدن به آن تصميم مي گيريد؟! در نهايت تمام اينها دست به دست هم مي دهد تا شما هيچ کاري نکنيد.پس ترس به چند دليل مضر است؛ اول اينکه شما را بي انگيزه مي کند، هدف منفي چيزي نيست که شما برايش تلاش کنيد. نکته بعدي اين است که افکار منفي که از ترس مي آيند، خسته کننده و طاقت فرسا هستند. «ترس» انرژي شما را کم مي کند و در حالت نگراني مداوم نگه تان مي دارد و وقتي خسته و نگران باشيد، بي انگيزه مي شويد.
انگيزه موتور محرک در انجام همه کارها است

هدف خود را مشخص کنيد

برنامه ريزي يکي از اصول فراموش نشدني کار است. خوب فرض مي کنيم که شما افکار مثبتي داريد. اما همان طور که گفتيم چون ذهن مان تشخيص نمي دهد ما مثبت فکر مي کنيم يا منفي و فقط کلمات و احساسات مربوط به آنها را دريافت مي کند، بايد بدانيم چگونه و درباره به چه موضوعاتي فکر کنيم. نکته مهم اين است که براي هر هدفي بايد چند نمونه برنامه کارامد داشته باشيد. مي دانم اين يکي از سخت ترين کارهاي دنياست اما براي رسيدن به هدف تان بايد بين تمام موارد هماهنگي ايجاد کنيد و انجام شان دهيد. اگر واقعا اين هدف مد نظر شماست، بايد اول ببينيد دقيقا چه مي خواهيد و چه برنامه اي براي تحققش داريد، اگر واقعا بخواهيد راهش را هم پيدا مي کنيد. مگر اينکه نخواهيد هدفي داشته باشيد که از آن انگيزه اي به وجود بيايد.

يک هدف داشته باشيد

به قول قديمي ها پله ها را يکي يکي بالا برويد. اگر يک ليست بلندبالا از اهداف داشته باشيد، تنها اتفاقي که مي افتد اين است:استرس مي گيريد، بي خيال همه شان مي شويد، دچار رفتار اجتنابي مي شويد و رسيدن به هدف را به بعد موکول مي کنيد. اما اگر قدم به قدم و يکي يکي به اهداف تان فکر کنيد شدني تر خواهند بود. مي توانيد روي يکي تمرکز کنيد، به آن برسيد و سراغ بعدي برويد. اگر نتوانيد روي يک هدف خاص تمرکز کنيد، نمي توانيد روي خودتان متمرکز شويد پس انگيزه اي در کار نخواهد بود. اهداف تان را به اهداف کوچک تر و کوتاه مدت تقسيم کنيد تا امکان رسيدن به آنها بيشتر شود. سعي کنيد يک برنامه بريزيد و کم کم به هدف تان نزديک شويد.

خودتان را سرگرم کنيد

ممکن است شما خيلي وقت ها کارهايي انجام داده باشيد و از انجام آنها ناراضي باشيد. اشکالي ندارد، گذشته ديگر گذشته است. لزومي ندارد مدام خودتان را شماتت کنيد. دست از سر خودتان برداريد. اگر موفق شويد اين کار را بکنيد، مي توانيد تجربيات بدتان را هم مثل افکار منفي رها کنيد. سعي کنيد براي خودتان سرگرمي هاي تازه به وجود بياوريد و به همه چيز با ديد منطقي نگاه کنيد، آن وقت چيزهاي بد هم مثل بقيه چيزها مي گذرند و آن قدرها آزارتان نمي دهند.

درباره انگيزه تان مطالعه کنيد

يکي از راه هاي مطالعه درباره انگيزه تان، شنيدن داستان هاي موفقيت ديگران است که مغز شما را وادار به تفکر مي کند. البته ممکن است فکر کنيد مثلا خواندن داستان کسي که موفق شده است 30 کيلو وزن کم کند، شما را مايوس مي کند و حس کنيد آدم بي عرضه اي هستيد که نتوانسته ايد حتي 5 کيلو وزن کم کنيد؛ اما اگر حتي فرض کنيم اين حرف تان درست باشد، بايد احساسات منفي را از خودتان دور کنيد و عزم تان را جزم کنيد. مي توانيد حتي از همين افراد کمک بگيريد. اتفاقا همين طور داستان ها مي تواند براي پيشرفت ترغيب تان کند و از بي تفاوتي نجات تان دهند.

به خودتان جايزه بدهيد

بياييد صادق باشيم؛ اينکه سريع تر به نتيجه برسيم واقعا کافي نيست. سال ها طول مي کشد تا از يک کسب وکار پول خوب به دست آوريد. ماه ها طول مي کشد تا به وزن دلخواه تان برسيد و ممکن است خيلي طول بکشد تا واقعا به احساس خوشحالي در زندگي مان برسيم. اما چيزي که درباره اش حرف مي زنيم، احساس رضايت و خشنودي فوري است. پس مي توانيم اين راهکار را استفاده کنيم:خودمان به خودمان پاداش بدهيم.حتما نبايد فقط وقتي به هدف بزرگي مي رسيد به خودتان پاداش بدهيد (حواس تان باشد جايزه مبهوت تان نکند، در هر صورت بايد تا آخرش برويد) نقاط هدف تعيين کنيد و به هرکدام که رسيديد به خودتان جايزه بدهيد. 2 کيلو وزن کم کرديد؟ عالي است! به خودتان يک جايزه بدهيد، اين به شما انگيزه مي دهد چند کيلوي ديگر هم کم کنيد. در امتحان بهترين رتبه را به دست آورديد؟ خيلي خوب است! خودتان را به يک شام عالي دعوت کنيد. نيمه اول کتاب تان را تمام کرده ايد؟ شگفت انگيز است! جايزه اش اين است که بيرون برويد و خريد کنيد.

گام دوم:اعتماد به نفس تان را بالا ببريد

نيمه پر ليوان را ببينيد

مهم ترين چيزي که بايد در اين بخش به آن توجه کنيد اين است:بدانيد چه چيزي نداريد و مي خواهيد به دستش بياوريد. واقع بين باشد و نواقص يا نداشته هايتان را بپذيريد. آن وقت است که مي دانيد چه مي خواهيد و مي توانيد به آنها فکر کنيد. قبول دارم که اين مي تواند آغاز يک موج منفي باشد، خب بالاخره ياد نداشته هايتان مي افتيد! ممکن است شروع کنيد به دلسوزي کردن براي خودتان، بي علاقه شويد، انگيزه تان را از دست بدهيد و ديگر سمت چيزي نرويد. چاره اي نيست، البته راه حل دارد.10 مورد از داشته هايتان و آنچه که داريد و براي شان سپاسگزاريد، ليست کنيد.

اين کار را هر روز انجام دهيد (تازه، هر چقدر بيشتر فکر کنيد مي فهميد چيزهاي بيشتري داريد) روي آنچه که داريد تمرکز کنيد، هرچيزي که ساخته ايد و خودتان به دست آورده ايد. همه اينها به افزايش اعتماد به نفس شما کمک مي کند. اگر نگرشتان مثبت باشد با خودتان مي گوييد «من مي تونم انجامش بدم». اگر به دستاوردهاي گذشته تان نگاه کنيد مي بينيد که واقعا مي توانيد. بنابراين انگيزه پيدا مي کنيد و رسيدن به هدف تان آسان تر مي شود.

راهش را پيدا کنيد

اگر از تمام چيزي که مي خواهيد تا شما را به هدف تان برساند سر در بياوريد، مي توانيد به اندازه يک متخصص به خودتان مطمئن باشيد. «دانش» ذهن شما را آرام مي کند و نگراني را از شما دور مي کند. اگر بدانيد مسيرتان چيست و چگونه بايد آن را طي کنيد، افکار منفي دور مي شوند، اعتماد به نفس تان بالا مي رود و نگرشي تازه پيدا خواهيد کرد.

از کم شروع کنيد

اگر ليستي از اهداف يا کارها داريد به نفعتان است که از کوچک ترين شان شروع کنيد وقتي آن را به نتيجه برسانيد، انگيزه لازم براي کار بعدي خود به خود ايجاد شده است. دستاورد واقعي مثل اين مي ماند که نصف راه را رفته باشيد.

تجسم کنيد

هر روز چند دقيقه بنشينيد و تجسم کنيد که هدف تان را به دست آورده ايد. تمام مراحل را تجسم کنيد؛ اهداف تان، نحوه انجام دادن شان، دستيابي به آنها و هر چيز خوب ديگري که به آنها مربوط است. حسي که داريد شبيه چيست؟ بعد از چند دقيقه بلند شويد. چه حسي داريد؟از تمام حواس تان کمک بگيريد. چه مزه اي و چه بويي حس مي کنيد؟ چه صدايي مي شنويد؟ چه چيزهايي مي بينيد؟ چه چيز زندگي را بعد از رسيدن به هدف تان دوست داريد؟ کدام صفت ها براي توصيف اين زندگي مناسب هستند؟ کار کردن روي کدام موارد و جزئيات، هدف تان را شفاف تر و دست يافتني تر مي کند؟ کجا هستيد؟ در چه مرحله اي؟ چه مي کنيد؟ چطور به نظر مي رسيد؟ تمام اينها را تصور کنيد و در ذهن تان مرور کنيد. حالا چه حسي داريد؟ انگيزه يعني همين!زندگي کوتاه است. امروز را آن طور که هست درک کنيد و کارهايي را که مي خواهيد، انجام دهيد. بجنبيد و تنبلي نکنيد! فردا هم کارهاي ديگري براي انجام دادن وجود دارد.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: نمناک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.