تبلیغات

آیا سگ نجس است؟ -آکا

1394/11/29

سایت دینی ، دین و اندیشه آکااحکام اسلامی

آیا سگ نجس است؟ -آکاشبهه شناسی, ایران, سگ, ناموس, اعراب, تهاجم, فتوا, سیمین بهبهانی, اصحاب کهف, جان, سوره کهف, قرآن, روایات, نجس, انسان, شک, خون

آکاایران: آیا سگ نجس است؟

آکاایران: آکا ایران شبهه: در ایران باستان مردم در خانه های خودشان سگ نگه میداشتن .
 بعد از حمله اعراب به ایران سگها نگهبانهای خانه ها بودند و جلوی تهاجم اعراب به خانه و ناموس مردم را میگرفتند .
به گزارش آکاایران: اعراب از سادگی مردم ایران استفاده کردند و فتوای دادن ک سگ نجسه و اگر در خانه باشه تا هفت خانه اینطرف و آنطرف فرشته ای نمیاد و برکت از آن خانه میره و بعد از این فتوا مردم باور کردن و اعراب به جان و مال و ناموس ایرانیها تجاوز کردند و از آن به بعد در ایران باب شد که سگ نجس است .
در صورتی که در سوره کهف خداوند سگ را هم پایه انسان نشان داد و سگ همراه اصحاب کهف خوابید و بیدار شد و با آنها مرد .
بیاید بیدار باشیم و نسبت به خرافات که بما القا شده با دید بهتر نگاه کنیم و آگاه باشیم .
سیمین بهبهانی

پاسخ:

 1. اینکه چرا به سگ بعنوان نجاسات در قران تصریح نشده، از این روست که قرآن کریم در احکام فقهی معمولا به کلیات بسنده کرده است . همه نجاسات (منی، ادرار، ...) در قرآن ذکر نشده و علاوه بر قرآن، روایات معصومین(ع) یکی دیگر از منابع است که اگر حکمی در قرآن ذکر نشده باید به این روایات رجوع شود.

 2. نجس بودن ربطی به مفید بودن ندارد.
نام بردن از سگ اصحاب کهف در قرآن چه ربطی به نجاست یا طهارت سگ دارد؟ وفاداری سگ و مفید بودنش، چه ربطی به عدم نجاست او دارد؟ اگر مفید بودن و وفادار بودن سگ برای حکم به طهارتش کافی باشد، پس خون که حیات انسان با کمبود آن در خطر می افتد، نباید نجس باشد؟ آیا کسی در فواید و نیاز انسان به خون و همچنین در نجس بودن آن شک دارد؟ آیا به بهانه اینکه انسان اشرف مخلوقات هست، می توان نجاست خون او را انکار کرد؟

 3. مساله نجس بودن سگ، غیر از حرمت نگهداری از آن است
 نگهداری سگ برای نگهبانی و شکار، و سگی که امروزه مورد استفاده پلیس و نیروهای امداد می باشد، مکروه نیست. (البته این به معنای عدم نجاست این سگ ها نمی باشد.)
نگهداری از سگ برای کسانی که استفاده عقلایی از آن ندارند، کراهت شدید دارد؛ و در روایات، امری ناپسند دانسته شده است.
 

 4. هرچند در اسلام سگ حیوانی نجس است، امّا این سبب نشده تا حقوق او به عنوان یک حیوان، نقض شود. رعایت حقوق سگ به این نیست که به آن دست بزنی، و او را مونس و هم بازی خود قراردهی! بلکه با رسیدگی به آب و غذایش و آزار نرساندن به او، حقوقش را رعایت کرده ای.

 5.توجیه تاریخی مربوط به سگ در ایران باستان نیز هیچ مستند تاریخی نداردو صرفا یک داستان سازی خیالی است.
ضمن آنکه، روایات متعدد صادر شده ازخود پیامبر معظم اسلام که از طرق شیعه و سنی نقل شده است (سالها پیش از فتح ایران) نیز چنین ادعایی را رد می نماید.

اطلاعات مفصل در : www.mashreghwww.ir/fa/news/284959

احکام اسلامی -


فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار