تبلیغات

شفاخونه/ چرا به سلامت پاهايتان اهميت نمي دهيد؟

شفاخونه/ چرا به سلامت پاهايتان اهميت نمي دهيد؟

سلامت نيوز/ پاها تحت فشار هر روزه ي ما قرار دارند و هر فرد حداقل 8000 بار در روز قدم برمي دارد. اما بياييد صادق باشيم. آيا تا به حال به فکر سلامت اين عضو حياتي بوده ايم؟ بسياري از ما بدون توجه به اهميت پاهايمان، فراموش مي کنيم که حفظ و ارتقاي نظافت و سلامت آن ها تا چه اندازه مهم است.

هرگز پا برهنه در حمام عمومي و استخر راه نرويد
ارها گفته شده و لازم است باز هم تکرار شود که به هيچ عنوان نبايد در حمام هاي عمومي و استخرها با پاي برهنه دوش بگيريد و قدم بزنيد.اين مکان ها مملوء از قارچ ها و ساير ميکروب هاست و موجب رشد قارچ ها در پا و انگشتان آن مي شود. همچنين بهتر است پاهايتان را به طور کامل خشک کنيد. لابلاي انگشتان پا نيز نبايد خيس بمانند.


پاها سر نخ آگاهي از سلامت کل بدن هستند
اگر موهاي انگشتان پا به طور ناگهاني ناپديد شوند و يا پوست روي پاهايتان نازک گردد و اطراف چشم هايتان نيز کبود باشد، نشان از بيماري شرياني محيطي (PAD) است. اين بيماري يک نشانه بزرگ از بروز مشکلات قلبي و يا سکته ي مغزي است که با مسدود شدن شريان هاي پا و يا ساير نقاط خود را نشان مي دهند.
همچنين وجود زخمي بسيار خشک در پوست پا که بهبود نمي يابد ممکن است نشانه بيماري ديابت تشخيص داده نشده باشد.

فشارها و پينه هاي دردناک
کفش هاي تنگي که باعث فشار انگشت شست پا به انگشت انتهايي و کوچک تر پا مي شود، گاها سبب آسيب استخواني شده و همچنين ممکن است باعث پينه بستن انگشتان پا گردد.
پاهاي خود را همواره خشک نگه داريد، زيرا رطوبت شرايط خوبي را براي رشد قارچ انگشتان پا فراهم مي کند
پوست پوشاننده ي پينه ي پا ممکن است قرمز، متورم و تحريک شده باشد و سبب دردناک شدن پا در هنگام راه رفتن شود .
کفش هايي را انتخاب کنيد که انگشتان در قسمت جلوي آن راحت باشند (سرپنجه پهن) و پاشنه آن نيز حداکثر دو سانتيمتر باشد، ولي تخت هم نباشد (مثل کفش هاي عروسکي) .

طول انگشتان پاها معني دار است
اگر انگشت دوم پا بزرگ تر از انگشت شست پا باشد، بيشتر در معرض خطر پينه بستن پا هستيد .

قارچ هاي ناخن مقاوم هستند
اگر ناخن پايتان بي رنگ شدن، ضخيم و شکننده شود، از يک کرم موضعي براي جلوگيري از بدتر شدن آن استفاده کنيد، زيرا اين علايم مربوط به رشد قارچ در ناخن پاهاست.
پاهاي خود را همواره خشک نگه داريد، زيرا رطوبت شرايط خوبي را براي رشد قارچ پا فراهم مي کند. بريدگي هاي بين ناخن و گوشت پا را نيز سريع تر درمان کنيد تا به لانه اي براي قارچ ها تبديل نشود.

بيماران ديابتي بيشتر بايد مراقب پاهايشان باشند
اگر مبتلا به ديابت هستيد هر روز پاهايتان را بررسي کنيد تا هيچ گونه بريدگي، زخم و قرمزي وجود نداشته باشد. اگر زخم ها ناديده گرفته شوند، به مرور زمان مشکلات جدي تري را به دنبال مي آورند و در نهايت ممکن است منجر به قطع پا شود. افراد ديابتي که پاهايشان را از دست مي دهند، تقريبا 5 سال ديگر شانس زندگي کردن دارند.

مچ ضعيف پا
برخي افراد به طور ژنتيکي مچ پاي ضعيفي دارند که گاهي به راحتي دچار آسيب مي شود و ضعيف بودن مچ پا حتما نشانه ي يک بيماري نيست.

استفاده از دئودرانت پا
همان طور که براي از بين بردن بوي نا مطبوع زير بغل از دئودرانت ها استفاده مي شود، براي جلوگيري از بوي نامطبوع پا نيز دئودرانت هايي وجود دارند.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سلامت نيوز

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.