تبلیغات

گرد و خاک دوبراه آسمان اهواز را فرا گرفت/مدارس 9 شهر خوزستان تعطیل شد

جامعه > محیط زیست - ایسنا نوشت: اهواز نخستین روز اسفند ماه را با وزش تندباد و گرد و خاک شدید آغاز کرد.

در پی وزش تندباد از ساعات ابتدایی صبح امروز، گرد و خاک آسمان اهواز را فرا گرفت و اکنون بر میزان غلظت خاک افزوده شده است.

بنا بر اعلام مدیرکل هواشناسی خوزستان چشمه این گرد و خاک، کانون‌های داخلی در استان خوزستان است و میزان دید افقی را تا 150 متر کاهش داده است

مراکز آموزشی و دانشگاهی 9 شهر خوزستان تعطیل شد

علاوه بر اهواز، دیگر نقاط استان نیز تحت تاثیر پدیده گرد و خاک قرار گرفته‌اند.خوزستان در بهمن و اسفند ماه سال گذشته نیز شاهد وقوع مکرر پدیده گرد و خاک بود.

در پی وقوع پدیده گرد و غبار شدید، مراکز آموزشی و دانشگاه‌های 9 شهر در خوزستان تعطیل اعلام شد، طبق اعلام مدیریت بحران استان در پی وقوع پدیده گرد و غبار، کلیه مقاطع تحصیلی و مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها امروز، در شهرستان‌های اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، آبادان، خرمشهر، شادگان، بستان و رامشیر در نوبت بعد از ظهر تعطیل است. 

ضمنا در شهرهایی که پس از اعلام این اطلاعیه، درگیر پدیده گرد و غبار شوند، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها متعاقبا با نظر فرماندار و هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان اعلام می‌شود.

ادامه گرد و خاک در اهواز تا آخر وقت امروز

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ادامه پدیده گرد و خاک در استان و شهر اهواز تا آخر وقت امروز(شنبه) خبر داد.

کوروش بهادری گفت: ادامه پایداری جو و وزش تندباد با سرعت 40 کیلومتر در ساعت، موجب فعال شدن چشمه‌های گرد و خاک در استان خوزستان شده است. در این زمینه و بنا بر پیش‌بینی‌ها نیمه‌شب گذشته اخطاریه‌ای در خصوص وقوع پدیده گرد و خاک از سوی اداره‌کل هواشناسی استان صادر شد.

او با بیان این‌که پدیده گرد و خاک امروز میزان دید افقی را تا 150 متر کاهش خواهد داد، گفت: کانون و منشا گرد و خاک امروز اهواز داخلی و در استان خوزستان است و وزش باد شدید موجب فعال شدن این کانون و وقوع گرد و خاک در استان به ویژه در اهواز شده است. 

بهادری گفت: گرد و خاک امروز تا اواخر وقت شنبه ادامه دارد. این سامانه دوباره از روز دوشنبه در استان آغاز فعال خواهد شد و از روز سه‌شنبه با ورود موج ناپایدار غربی، شاهد بارش‌های پراکنده در بیشتر نقاط استان خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته آبادان با 30 درجه و ایذه با 4 درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط خوزستان گزارششدند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 28 تا 11 درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.

 پیش‌بینی فعال شدن چشمه‌های گرد و غبار درون‌استانی

اداره‌کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در پی وقوع پدیده گرد و غبار شدید در استان اخطاریه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه خطاب به فرمانداران شهرستان‌های استان آمده است:

با توجه به اخطاریه سازمان مدیریت بحران کشور و اداره‌کل هواشناسی خوزستان در خصوص وزش بادهای نسبتا شدید و تندبادهای لحظه‌ای در بخش‌هایی از مرکز، جنوب و غرب استان در روز شنبه(1 اسفند)، احتمال فعال شدن چشمه‌های گرد و غبار درون‌استانی و کاهش دید افقی در مناطقی از استان به ویژه شهر اهواز پیش‌بینی شده است. 

دستور فرمایید اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم، کنترل و بازدید و بررسی شبکه‌های برق‌رسانی، اطلاع‌رسانی به شهروندان به ویژه صیادان، لنج‌داران، صاحبان قایق‌های موتوری، کشاورزان، بیماران تنفسی، دامداران، عشایر، ساکنان مناطق در معرض خطر و مناطق با احتمال وقوع تندباد، در جهت رعایت نکات ایمنی و بهداشتی و سایر تدابیر لازم جهت پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام لازم معمول و گزارش اقدامات به عمل آمده را به این اداره‌کل ارسال کنند.

42236

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار