تبلیغات

روایتی از سفرهای آخر هفته وزیر بهداشت به استان های محروم

جامعه > سلامت - وزیر بهداشت در هفته های گذشته سفرهای مختلفی به چند استان داشته است. اما در این سفرها چه می گذرد؟

پیمان صفردوست: روزهای پایانی سال به خودی خود برای مسوولان و دست اندرکاران در همه حوزه ها استرس زا و پر تنش است. بررسی های معمول سالانه، بودجه سال آینده، برنامه ریزی های سال نو و بسیاری مسایل دیگر موجب می شود تا مسوولان در این ایام روزهای پرفشاری را سپری کنند؛ و وقتی مسوول مورد نظر وزیر بهداشت باشد باید برنامه ریزی های خدمات ایام تعطیلات نوروزی، اورژانس های جاده ای و خدمات بیمارستانی این ایام و برنامه های سال آينده را به آن افزود؛ و جدا از همه این دردسرها، موضوع زمانی مهمتر می شود که آقای وزیر طرحی به نام «طرح تحول سلامت» را نیز در وزارتخانه مطبوع خود در حال اجرا داشته باشد. طرحی که از نظر بسیاری از صاحبنظران در کنار موضوع برجام، یکی از دو برنامه بزرگ دولت تدبیر و امید بوده و به دلیل وسعت آن طرفداران و منتقدانی داشته و دارد و حاشیه هایی در این مدت برای آن ایجاد شده است.

هریک از این موارد به تنهایی کافی است تا وزیر و معاونان و زیرمجموعه های وزارتخانه را تا مدت ها به خود مشغول کند. اما دکتر حسن هاشمی که سابقه فعالیت در جهاد سازندگی را هم در کارنامه خود دارد، جدای همه این دغدغه ها، برای خود و معاونانش فعالیت جهادی دیگری را نیز برنامه ریزی کرده است تا به گفته خودش «بتوانیم تا ده سال آینده یک نظام سلامت کارآمد داشته باشیم».

وزیر پرمشغله دولت یازدهم عزم خود را جزم کرده تا طرح های مختلف نیمه تمام حوزه سلامت را که سال هاست در گوشه و کنار کشور مانند یک بیماری مزمن نیمه کاره رها شده اند سامان دهد. طرح ها و پروژه هایی که گاه سن آغاز ساخت آنها به بیش از یک دهه می رسد و به دلایل مختلف نیمه کاره رها شده اند.

وزیر بهداشت در سفر هاي خود به بیش از 300 شهر از ابتدای این دولت تا کنون، سعی کرده است شخصا ناظر اجرای طرح های مختلف باشد. سفرهایی که فقط در همین دو هفته اخیر از سمنان و تبریز شروع شد و بعد در مشهد و قم ادامه یافت و پس از آن به شیراز و در نهایت به خوزستان رسید. راه اندازی مجدد طرح های متوقف شده به دلیل مشکلات مالی در سال های گذشته، ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی، توسعه طرح های بیمارستانی، تامین اعتبار برای تکمیل پروژه های مختلف درمانی و تکمیل طرح های عمرانی در دانشگا ها بخشی از همین اقدامات بوده است.

البته اقدامات وزیر بهداشت در استان ها به همین جا ختم نمی شود و او در این سفرها دستور پیگیری بسیاری از طرح های جدید مورد نیاز مناطق مختلف کشور را نیز مد نظر قرار داده و به آنها پرداخته است. دکتر هاشمی نه تنها خود برای بازدید از طرح ها عازم استان ها می شود، بلکه برای تسریع این روند، به شکل همزمان معاونان خود را نیز به ماموریت های اینچنینی اعزام می کند. در همین هفته در حالی که وزیر بهداشت در استان خوزستان و در میان مردم اهواز و شوشتر و سوسنگرد و هویزه و خرمشهر و آبادان مشغول بازدید از طرح های مختلف سلامت بود، دکتر آقاجانی معاون درمان او برای بازدید و افتتاح چند طرح عازم بوشهر شده بود، محمد میرزابیگی معاون پرستاری به بیرجند و زاهدان و سراوان و خاش سفر کرده بود و معاون کل و قائم مقام وزیر در استان های آذربایجان غربی و شرقی به بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی می پرداختند. ضمن اینکه در همین زمان دکتر دیناروند معاون غذا و داروی وزیر برای اجرای تفاهم نامه دارویی به ارمنستان رفته بود.

دکتر هاشمی در این سفرها علاوه بر کارهای معمول خود، لباس طبابت نیز به تن می کند و به معاینه و درمان دیده های مردم دردمند نقاط محروم می پردازد. مردمی که با جان و دل به دیدار او می ایند و جز صفا و صداقت چیزی همراه خود ندارند. درمان تعداد کمی از مردم در مدت کوتاه اقامت وزیر بهداشت اگرچه نمی تواند همه دردهای مردم محروم این مناطق را درمان کند و حتی عده ای از این کار با عنوان حرکت های پوپولیستی یاد می کنند ولی در نگاه صاحبان اندیشه و معرفت پیامی را با خود دارد که دکتر هاشمی نه با زبان شعار، که با رفتار خود آن را به همراهان خود نشان می دهد: «ای که دستت می رسد! کاری بکن...»

۴۷۴۷

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار