تبلیغات

کارگردان «بن بست وثوق»: اين فيلم تماشاگر را سرگرم مي کند

کارگردان «بن بست وثوق»: اين فيلم تماشاگر را سرگرم مي کند

باشگاه خبرنگاران/ مهرداد فريد به بررسي عملکرد جشنواره فيلم فجر امسال تا به حال تا علت هنکاري با حميد کاوياني تا ...پرداخت.
مهرداد فريد امسال با دو فيلم «دعوتنامه» که تهيه کنندگي و کارگرداني آن را انجام داده و «بن بست وثوق» ساخته حميدکاوياني که تهيه کنندگي آن را عهده دار است، در بخش چشم انداز سينماي ايران حضور دارد.
با اين بهانه به سراغ مهرداد فريد رفتيم و در خصوص برخي مسائل از توليد «بن بست وثوق» تا جشنواره فيلم فجر مصاحبه اي انجام داديم که در ادامه مي خوانيد.
حرف اصلي «بن بست وثوق» چيست؟
معمولا فيلم ها ساخته مي شوند تا تماشاگرها را سرگرم کنند و اين در سينما اولويت اول است و گرنه اينکه شما پيام خاصي را منتقل کنيد جزو اولويت اول سينما نيست.
با اين حال حرف اصلي «بن بست وثوق» چيزي جز انتقال عواطف و احساسات انساني بين برادر و خواهر و برعکس آن نيست، ضمن اينکه در کنار آن قرار است فيلم تماشاگر را سرگرم کند و ساعت خوشي را رقم بزند.
چي شد که با کاوياني کارگردان اين اثر همکاري کرديد؟
چند سالي بود که حميد کاوياني را مي شناختم و مراوده و تبادل نظر در مسائل مختلف سينما داشتيم. از روز اولي که فيلمنامه «بن بست وثوق» را شروع به نوشتن کرد نسخه هاي اوليه آن را به من نشان داد و علاقه مند شدم تا در ساخته شدن اين فيلم همراه باشم.
آيا اين فيلم پتانسيل حضور در بخش اصلي جشنواره فيلم فجر را داشت؟
اين فيلم پتانسيل حضور در بخش اصلي را هم داشت. منتهي از بد حادثه فيلمبرداري با قدري تاخير انجام شد و زماني که هيات انتخاب کارش را آغاز کرد، ما در حال فيلمبرداري بوديم. در نتيجه نسخه ناقص ارائه شد، الان نسخه نهايي آماده شده اما فرصت حضور در بخش اصلي را از دست داده است.
«بن بست وثوق» براي چه طيفي از مخاطب ساخته شده است؟
اين فيلم براي مخاطب عام مناسب است و همه دوره هاي سني بالاتر از نوجوان با همه سطوح تحصيلي را مي تواند در بر بگيرد. پس مي تواند جزو فيلم هاي مخاطب عام تلقي شود.
روند برگزاري جشنواره فيلم فجر را در چندسال اخير چطور بررسي مي کنيد؟
مثل هميشه جشنواره فيلم فجر با همه ضعف ها و قوت ها در حال شکل گيري و برگزاري است و شاهد حضور تعدادي فيلم متوسط،ضعيف و قوي خواهيم بود. اما اتفاق خوب امسال اين بود که دبير جشنواره سعي کرد همه کارها را جمع و جور برگزار کند، يعني تعداد جوايز کاسته شد چون بخش هايي از آن کم و در سوداي سيمرغ و چشم انداز سينماي ايران خلاصه شد.
اين مي تواند بر مبناي قاعده اي که مي گويد از کميت کم و به کيفيت اضافه کن، باشد، پس فکر مي کنم جشنواره فيلم فجر امسال به خاطر جمع و جور و کاسته شدن تعداد سيمرغ ها ارزش و کيفيتش افزايش پيدا کند.
نقاط ضعف و قوت جشنواره فيلم فجر چيست و آيا اين حجم حاشيه سازي صحيح است؟
طبق معمول بر مبناي نگراني هايي که مديران دولتي سينما دارند وزن هنري هيات انتخاب امسال جشنواره فيلم فجر کم بود و بيشتر توجه به سمت قرار دادن افرادي در هيات انتخاب معطوف شد که اين افراد کمتر با سينما مرتبط هستند.
قرار گرفتن يک روحاني محترم در کنار کسي که فلسفه و جامعه شناسي خوانده با همراهي دو مدير دولتي نشان مي دهد برگزارکننده جشنواره فيلم فجر بيشتر دغدغه اين را داشته که آثار کم دردسرتر انتخاب شوند، حق هم دارند چون هميشه گروه هاي فشار مزاحم برگزاري جشنواره فيلم فجر به مثابه يک اتفاق خالص سينمايي است.
بهتر نيست بحث سليقه شخصي در انتخاب آثار کم رنگ تر شود؟
به هر صورت هيات انتخاب آثاري را بر مبناي سليقه خودش انتخاب کرده و هر سليقه اي هم مي تواند محترم باشد. قاعدتا اگر ترکيب هيات انتخاب به نحو ديگري بود، حتما فيلم هاي ديگري انتخاب مي شد. در نتيجه به هر شکل هميشه تعدادي معترض وجود دارد.
البته هيچ گريزي نيست از اينکه يک سليقه خاص اعمال شود. آن چيزي که مي تواند پس از اين در سال هاي آتي هيات انتخاب مد نظر قرار بگيرد، بالا بردن وزن سينمايي آنها نسبت به وجوه ديگر خواهد بود.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.