تبلیغات

خسروي: مسئولان فدراسيون مانند انسان با داوران برخورد کنند، نه لاستيک زاپاس!

خسروي: مسئولان فدراسيون مانند انسان با داوران برخورد کنند، نه لاستيک زاپاس!

تسنيم/ کارشناس داوري فوتبال گفت: از مسئولان فدراسيون مي‌‌خواهم يک بار مانند آدم با داوران برخورد کنند، نه لاستيک زاپاس! به جز داوران قديمي که خيلي خوب با آنها رفتار شد، با کدام داور ما برخورد خوبي شد؟
علي خسروي درباره وضعيت داوري فوتبال در نيم‌فصل اول عنوان کرد: مسابقه‌هايي داشتيم که داوري خوب بوده و همينطور بازي‌هايي بود که داور، بد سوت زده و در نتيجه بازي تأثيرگذار بوده است. نکته مثبت امسال اين بود که قضاوت بازي‌هايي که پخش مستقيم مي‌شوند،‌ با شجاعت به داوران جوان سپرده شد که جاي تحسين دارد. در شرايطي که بسياري از داوران باتجربه يکي پس از ديگري از داوري خداحافظي مي‌کنند، ما مي‌توانيم ذخيره مناسبي داشته باشيم. ضمن اينکه ما بايد براي داوران باتجربه که سال‌ها براي ما قضاوت کرده‌اند، احترام خاصي قائل شويم و در ديدارهايي که فکر مي‌کنيم سنگين و پرتماشاگر است،‌ از داوران باتجربه استفاده کنيم اما بازي‌هايي که فکر مي‌کنيم مي‌توانيم به داوران جوان کمک کنيم،‌ بهتر است از جوانان استفاده کنيم.
وي در اين خصوص که کامراني‌فر گفته بود داوري‌ها در اين فصل نسبت به سال‌هاي گذشته بهتر شده است، گفت: آقاي کامراني‌فر بايد از زيرمجموعه خود دفاع کند اما ما چون به صورت کلي نگاه مي‌کنيم، بايد به اين برسيم که قضاوت داور در يک مسابقه به شخص داور بستگي دارد و مسئوليت آن به صورت اصلي برعهده کميته داوران و دپارتمان داوري نيست چون اين دو نهاد بهترين‌ها را انتخاب مي‌کنند. بايد اين فرضيه را از بين ببريم که اگر داور خوب يا بد قضاوت کند، برعهده کميته داوران بوده است.
خسروي تصريح کرد: اين فصل در چند مورد ناهماهنگي ديديم، بخصوص با رفتار قانوني در ارتباط با جرايم شخصي بازيکنان شامل اخطار يا اخراج و رفتار مسئولان تيم‌ها روي نيمکت. اختلاف نظر بين داوران طبيعي است اما بايد اين اختلاف نظرها را کم کنيم. برخي داوران در محوطه جريمه يک صحنه را به راحتي پنالتي مي‌گيرند و برخي‌ مشابه همان صحنه را شبيه‌سازي تشخيص مي‌دهند. هنوز ناظران داوري ما هماهنگ نيستند. شايد ناظر يک مسابقه به يک داور که بازي بسيار حساسي را سوت زده و خوب هم عمل کرده، نمره 7 تا 7.5 بدهد و يک ناظر در يک بازي ساده که داور کار خاصي نکرده، نمره 8.5. ما بايد ناظران داوري را هم هماهنگ کنيم.
داور پيشين فوتبال ضمن اشاره به اينکه کمک‌داوران در موضوع آفسايد خيلي بهتر بوده‌اند، عنوان کرد: همانطور که يک ضرب‌المثلي داريم که مي‌گويد «هيچ کسي متخلف نيست مگر اينکه خلافش ثابت شود»، کمک داوران ما به اين باور رسيده‌اند که هيچ بازيکني در آفسايد نيست مگر اينکه خلافش ثابت شود. شايد کمتر از 5 بازي در اين فصل داشتيم که گل آفسايد زده شده، اما مي‌توانيم حداقل 30 تا 40 بازي نشان دهيم که داوران به درستي بازيکن را در موقعيت آفسايد تشخيص ندادند و توپ گل شد.
کارشناس داوري فوتبال کشورمان با بيان اينکه به داوران توصيه مي‌کنم داوران زبان بدن خود را تقويت کند، تصريح کرد: زبان بدن مي‌تواند گاهي با جدي بودن، برخي زمان‌ها با لبخند و بعضي وقت‌ها مي‌تواند رفتار شخصيتي مناسب باشد که داور هيچ وقت خودش را از بازيکنان کمتر نبيند و بداند مرد اول ميدان است. آمادگي بدني داوران ما نسبت به سال‌هاي گذشته خيلي بهتر شده و داوران ما مانند بازيکنان لاغر شده‌اند. به جز دو سه نفر، داوري نداريم که اضافه وزن داشته باشد که نشان‌دهنده رشد داوران ماست. داوران در گرما و سرما تمرين کردند و تست‌هاي مختلف باعث شده که آنها اين سخت‌گيري را حس کنند.
خسروي با گلايه از رسانه‌ها و کارشناسان داوري که در اواسط مسابقه کارشناسي مي‌کنند، خاطرنشان کرد: الآن تماشاگران همه اينترنت دارند و هجمه زيادي در ورزشگاه عليه داور به راه مي‌افتد. زماني که خودم داور بودم و يک مسابقه با 90 هزار تماشاگر را قضاوت مي‌کردم، بين دو نيمه مصطفي مميز (کارشناس داوري) در صداوسيما داوري آن مسابقه را کارشناسي کرد. در نيمه دوم زماني که به ميدان رفتم، فشار زيادي روي من ايجاد شد که آن را کنترل کردم. با رضا غياثي (رئيس وقت کميته داوران) تماس گرفتم و او هم به صداوسيما نامه نوشت که کارشناسي داوري بين بازي متوقف شود که اين اتفاق هم افتاد. ما هم انسان هستيم و اين عوامل روي ما تاثيرگذار است. ما هم روي همين کره زندگي مي‌کنيم و همين يارانه را مي‌گيريم! بعد از بازي هر بلايي مي‌خواهند سر داوران بياورند اما بين بازي نه!
وي افزود: خيلي از کارشناسان مسابقات جهاني و المپيک را سوت زدند و خيلي از کارشناسان هم مسابقات استاني خودشان را هم قضاوت نکردند اما کارشناس هستند. داور در گوشي خود نقد کارشناس داوري را مي‌بيند و عصبي مي‌شود. ممکن است يک داور در نيمه اول به نفع يک تيم اشتباه کرده باشد و نيمه دوم بخواهد آن را جبران کند و در نهايت دو اشتباه کند. اگر يک کارشناس با کميته داوران مشکل دارد، نبايد آن را سر داور خالي کند يا اگر کسي رابطه خوبي با کميته داوران دارد، نبايد مماشات و اشتباهات داور را ماست‌مالي کند. اين کارشناسان در همه شبکه‌ها و سايت‌ها هستند. يک بار من اشتباه کردم که در بازي پرسپوليس - نفت در دقيقه 80 درباره يک صحنه در شبکه‌هاي اجتماعي از من نظر خواستند که به شکل يک مصاحبه منتشر شد. کمک داور بازي بعد از آن از من دلخور شد و حق هم داشت.
داور پيشين فوتبال کشورمان در مورد مشکلات داوران فوتبال ايران به تسنيم گفت: از اسپانسر داوران تشکر مي‌کنم اما از اسپانسري که قرار بود لباس داوران را تأمين کند دلخورم. داوران ما در سرماي 5 درجه زير صفر با لباس آستين کوتاه به ميدان مي‌آيند و مجبورند استرچ مشکي زير پيراهن زرد خود بپوشند که خيلي بد است. داور بايد لباس بازيکنان دو تيم را بررسي کند که قانوني باشد اما لباس خود داور غيرقانوني است. نکته ديگر اين است که داوران از ابتداي فصل هيچ حق‌الزحمه‌اي نگرفته‌اند. بعضي وقت‌ها داوران هزينه سفر خودشان براي داوري مسابقات را مي‌دهند. داوران مجبورند ماشين کرايه کنند يا با ماشين خودشان سفر کنند و بايد پول بنزين دهند. هميشه که پرواز نيست. داوراني داشتيم مانند علي سبک‌تکين در فوتسال که سال گذشته در جاده تصادف و فوت کرد. خودروي مجتبي شجاعي هم چپ کرد اما زنده ماند.
خسروي ادامه داد: حق‌الزحمه داوران از سال 89 تا الآن تغييري نکرده است. مي‌خواهم بدانم کارمند دولت سال 89 چقدر حقوق مي‌گرفت و الآن چه حقوقي مي‌گيرد. متأسفانه به لباس داوران خانم فوتبال و فوتسال هم توجهي نمي‌شود. خيلي از اين خانم‌ها لباس آقايان را مي‌گيرند و به بازي مي‌روند. حق‌الزحمه داوران خانم حدود 8،7 سال است که پرداخت نشده است. چطور ما براي هر چيزي پول داريم به جز براي داوران؟ چون داوران طرفدار تيمي که ما دوست داريم نيستند يا افکار عمومي مي‌خواهند داور يک تصميمي بگيرد، نبايد به آنها توجه شود؟ کارشناسي که بخواهد بر اساس افکار عمومي نظر دهد به کار خودش خيانت کرده است.
«محسن ترکي بهترين تصميم عمر خود را براي خداحافظي گرفت» وي با بيان اين جمله درخصوص خداحافظي داور باتجربه کشورمان عنوان کرد: از مسئولان فدراسيون مي‌‌خواهم يک بار مانند آدم با داوران برخورد کنند، نه لاستيک زاپاس! به جز داوران قديمي که خيلي خوب با آنها رفتار شد، با کدام داور ما برخورد خوبي شد؟ چرا ترکي بايد اردوي کيش را رها و با گريه از داوري خداحافظي کند؟ ببينيد چه بر سر او آوردند. ترکي خيلي دلسرد شده و مي‌گويد ناظر هم نمي‌شوم و مي‌خواهم نوجوانان را به داوري تشويق کنم،‌ من به او مي‌گويم چنين کاري نکند. چرا وقتي به داوران توجهي نمي‌شود، نوجوانان هم به سمت داوري بيايند؟ همه ورزشکاران با گريه و افسردگي از ورزش مي‌روند. فدراسيون فوتبال مي‌تواند يک بازي خداحافظي براي ترکي در ورزشگاه ثامن مشهد تدارک ببيند و بزرگان فوتبال و همچنين خانواده ترکي را دعوت کند. مي‌گويند «ادب از که آموختي؟ از بي‌ادبان» درست است که در سال‌هاي آخر داوري‌ام، دوستان ما با من بدرفتاري کردند و توجهي به ما نشد و باعث شدند از فوتبال برويم، اما نبايد چنين کاري با ديگران کنيم.منبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.