تبلیغات

دفاع اروپا از توافق هسته اي با ايران در برابر ترامپ

دفاع اروپا از توافق هسته اي با ايران در برابر ترامپ

ايرنا/ سرنوشت توافق هسته اي 1+5 با ايران ازجمله موضوعاتي است که بعد از حضور« دونالد ترامپ » به عنوان رئيس جمهوري آمريکا درکاخ سفيد و نوع واکنش وي مورد توجه واقع شد، اين در حالي بود که در همين مدت سران کشورهاي مهم اروپايي تعهد و حمايت خود را از اين توافق ابراز کردند.

ترامپ چهره ناشناخته دنياي سياست ازهمان ابتداي کارزارانتخاباتي، توافق هسته اي با ايران (برجام) را « توافق بد » توصيف کرده ودر جديدترين مصاحبه اش با فاکس نيوز نيز گفت که برجام از«بد‌ترين» توافق هايي است که تاکنون شاهد آن بوده است.
او درمصاحبه با دو نشريه «تايمز» انگليس و «بيلد» آلمان نيز توافق هسته اي با ايران را «اشتباه» خواند وگفت: توافق هسته اي با ايران يکي از احمقانه ترين توافق هايي بوده که وي تاکنون ديده است.
گرچه ترامپ از«پاره کردن» توافق هسته اي دراظهاراتش قبل از رياست جمهوري به«اشتباه»خواندن آن رسيده وتندروهاي اطرافش ونيزسران رژيم صهيونيستي خيال برهم خوردن برجام را در سر مي پرورانند ، اما «رکس تيلرسون» گزينه پيشنهادي او براي تصدي وزارت امور خارجه در ديدگاهي متفاوت، از «مرور» و «مذاکره مجدد» اين توافق سخن مي گويد که ايران و اروپا مذاکره مجدد را رد کرده اند.
سران کشورهاي مهم اروپا نيز برحفظ اين توافق بين المللي تاکيد دارند و آن را صرفا توافقي ميان ايران و آمريکا نمي دانند. «ترزا مِي» نخست‌وزير انگليس در گردهمايي زمستاني اعضاي جمهوريخواه کنگره در شهر فيلادلفياي آمريکا از توافق هسته‌اي ايران (برجام) دفاع کرده است.
خانم مِي گرچه از کاهش نفود ايران در خاورميانه و حمايت از متحدان منطقه اي مي گويد، اما در عين حال «برجام» را براي امنيت منطقه حياتي خوانده و افزوده است: «اين توافق حالا بايد خيلي به ‌دقت اجرا شود و بي‌مماشات تحت نظارت باشد و با هر گونه نقض توافق بايد قاطعانه و به‌سرعت مواجه شد.»
او در عين حال مدعي شده است: «توافق هسته‌اي با ايران، مناقشه ‌برانگيز بود ولي امکان دستيابي ايراني‌ها به تسليحات هسته‌اي را هم براي بيش از يک دهه از بين برد.»
ايران تلاش براي دستيابي به توانايي ساخت سلاح هسته اي را اتهامي کاملا بي اساس مي داند و بر صلح آميز بودن تمام جوانب برنامه هسته اين کشور تاکيد دارد.موضوعي که در گزارش هاي مختلف آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز مبني بر صلح آميز بودن اين برنامه تاکيد شده است.

«فرانک والتر اشتاين ماير» وزيرسابق امور خارجه آلمان نيز ضمن هشدار به آمريکا در مورد لغو برجام، گفته است: لغو توافق هسته‌اي ايران اشتباه بسيار بزرگي خواهد بود.
به گزارش رويترز، اشتاين ماير که براي تصدي پست رياست جمهوري، از سمت وزارت امور خارجه آلمان استعفا داد، افزوده است: آلمان اختلاف‌هاي اساسي با ترامپ در موضوعات متفاوتي مثل لغو توافق هسته‌اي برجام دارد.
وي با تأکيد بر اينکه لغو توافق برجام اشتباه بسيار بزرگي خواهد بود،‌ مي گويد: اين اقدام باعث آغاز جنگ در خاورميانه مي‌شود که در راستاي منافع آمريکا و اسرائيل نيز نيست. اگر بار ديگر ايران برنامه هسته‌اي خود را از سر بگيرد، باعث افزايش نگراني‌ها خواهد بود.

«مارتين شفر»سخنگوي وزارت خارجه آلمان نيز اعلام کرده است دولت اين کشور براي حفظ توافق هسته اي با اعضاي تيم «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري منتخب آمريکا در ارتباط است.
به گزارش اسپوتنيک، شفر گفته است دولت آلمان مذاکره درباره آينده توافق هسته اي را با مقام هاي جديد آمريکايي ادامه داده است.
«بوريس جانسون» وزير امورخارجه انگليس نيز گفته است: برجام بايد از تهديد به پاره شدن که ترامپ مي گويد، حفظ شود. برجام يک معامله دشوار و بحث انگيز است اما اين توافق داراي محسنات بزرگي است و اجراي آن بايد ادامه يابد.
شوراي امنيت سازمان ملل نيز همزمان با سالگرد اجراي برجام، در نشستي به بررسي دومين گزارش دبيرکل سازمان ملل درخصوص اجراي قطعنامه 2231 برجام پرداخت و اعلام کرد: از زمان اجراي برجام، آژانس بين المللي انرژي هسته اي پنج گزارش منتشر کرده که در اين اسناد تداوم پايبندي و عمل ايران به تعهدات خود در خصوص (برنامه) هسته اي ثبت شده است.
«جفري فلتمن» معاون سياسي دبيرکل سازمان ملل گفته است: ضرورت دارد همه کشورهاي طرف برجام بصورت برابر، از اين توافق بهره مند شوند و با حسن نيت آن را ادامه دهند. جامعه جهاني بايد در بلند مدت در اجراي برجام مشارکت داشته باشد. اين امر مي تواند به اميد ملت ايران در پيوستن به اقتصاد جهاني و رسيدن به نتيجه مطلوب درباره پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت کمک کند.
گروه بين المللي بحران نيز به نقل از يک مقام ايراني اعلام کرده است: برجام تقريبا سالم و به قوت خود باقي است، اما اطمينان ايران به تعامل با آمريکا در حال افول است.
«فدريکا موگريني»مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و نماينده اين اتحاديه و گروه 1+5 در مذاکرات هسته اي نيز گفته است: يک سال پس از اجراي برجام شاهد اجراي تعهدات ايران وعزم قوي جامعه بين المللي و اتحاديه اروپا براي اجراي تعهدات متقابل خود در قبال توافق با ايران بوده ايم.

وي تصريح کرده است:اکنون شاهد افزايش تبادلات اقتصادي و تجاري در روابط ايران و اتحاديه اروپا بوده ايم که بسيار مهم و قابل توجه است. ما اولين جلسه شوراي امور خارجي را در سال جديد با اين ديدگاه آغاز مي کنيم که ديپلماسي نتيجه مي دهد و اتحاديه اروپا به کار کردن خود براي احترام به اين توافق بسيار مهم و اجراي آن که براي امنيت ما بسيار مهم است، ادامه خواهد داد.
'فرانسوا اولاند' رئيس جمهوري فرانسه نيز در تماس تلفني با 'دونالد ترامپ' همتاي امريکايي اش بر ضرورت احترام به توافق هسته اي با ايران تاکيد کرده است.
اولاند دراين تماس تلفني با ترامپ که اولين گفت و گوي آنها از زمان روي کار آمدن ترامپ محسوب مي‌شد، بر لزوم پايبندي به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 تاکيد کرد.
البته «باراک اوباما» رئيس جمهوري آمريکا نيز در نخستين سالگرد اجراي برجام و پيش از پايان دوره رياست جمهوري گفت: توافق هسته اي ايران، توافقي بين قدرت هاي بزرگ دنياست نه فقط بين آمريکا و ايران و محصول سالها همکاري ميان ايران و 6 قدرت جهاني است.اين پيمان را نمي توان به آساني لغو کرد و نسبت به جنگ ترجيح پذير است. اجراي اين توافق نتايج قابل توجه و محسوسي در جهت تبديل ايالات متحده و کل جهان به مکاني امن تر، حاصل کرده است.
«جان کري» وزير خارجه آمريکا نيز در سالگرد يکسالگي اجراي برجام گفت: آمريکا و شرکايش به تعهدات خود ذيل برجام پايبند بوده اند.
وي مدعي شد:«برجام يک تهديد هسته‌اي عمده را بدون شليک يک گلوله يا اعزام يک سرباز به ميدان جنگ حل کرد. هنوز اختلافات جدي با ايران داريم و با تهران در موضوعات حمايت از تروريسم، بي‌توجهي به حقوق بشر و اقدامات ثبات‌ زدا در منطقه مقابله خواهيم کرد.»

واکنش هاي دولت هاي اروپايي در کنار حمايت روسيه و چين به عنوان دو عضو گروه1+5 در مذاکرات هسته اي ازبرجام بيانگر آن است که ديدگاه کشورهاي اروپايي و آسيايي طرف مذاکره با ايران حمايت از اين توافق است.موضوعي که طرف آمريکايي در هر تصميمي نسبت به مرور و مذاکره مجدد در باره برجام بايد در کنار مخالفت شديد ايران آن را در نظر بگيرد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايرنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.