تبلیغات

ويدئو/ آموزش نحوه اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر

گجت نيوز/ کمتر کسي کنسول‌هاي بازي سوني، مخصوصا کنسول اعجاب‌آور پلي استيشن 2 (Playstation 2) اين شرکت را از ياد برده است. در روزهاي باراني، روزهاي آفتابي، نيمه‌هاي شب و همواره بدون توجه به وضعيت محيط بيرون و يا ساعت روز، مدت‌ها پاي اين کنسول ميخکوب شده و در گرافيک و همچنين لذت بالاي گيم‌پلي بازي‌هاي آن محو مي‌شديم. جي تي اي (GTA –> Grand Theft Auto) و ساعت‌ها سرگرداني در خيابان‌ها به همراه گهگاه انجام ماموريت، تيکن (Taken) و ادغام چند دکمه براي زدن ضربات حرفه‌اي‌تر به حريف و مورتال کمبت (Mortal Combat) با آن کاراکترهاي خشمگين، هرگز از ياد ما نخواهند رفت. شايد برخي از کاربران در جستجوي خاطرات خود، اکنون به دنبال اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر باشند که در ادامه يک روش کاربردي را براي اين کار معرفي مي‌کنيم.

خوشبختانه به لطف پيشرفت دانش برنامه‌نويسي و ايجاد شبيه‌ سازهاي مختلف، اجراي برنامه‌ها و بازي‌هاي هر پلتفرم بر روي پلتفرم ديگر ممکن شده است. اکنون با استفاده از شبيه‌ سازهاي مختلف، امکان اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر وجود دارد.

کار شبيه‌ ساز در اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر چيست؟

وظيفه اصلي شبيه‌ سازها تقريبا از نام آن‌ها واضج و مشخص است. آن‌ها در واقع تصميم دارند تا نقش يک کنسول و پلتفرم را تقليد کرده و امکان اجراي محتواهاي آن را بر روي پلتفرمي ديگر امکان‌پذير کنند. در نظر داشته باشيد هر شبيه‌ ساز يک مبدا و مقصد مشخص دارد، به اين معني که بر روي يک پلتفرم خاص نصب شده و امکان اجراي محتواهاي يک پلتفرم خاص ديگر را ممکن مي‌کند.
اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر با خواندن ديسک‌هاي بازي به وسيله يک نرم افزار مخصوص ممکن مي‌شود. همچنين سخت افزار و صفحه نمايش سيستم، به موارد مشابه خود در همان کنسول براي پردازش و همچنين نمايش محتوا تبديل مي‌شوند. اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر به کمک شبيه‌ ساز، مزاياي قابل توجه ديگري نيز در مقايسه با اجراي بازي‌هاي کامپيوتري کلاسيک در کنسول‌هاي خود دارد. رزولوشن، فيلترينگ و ترفند سايه‌زدن نه تنها به کاربران اجازه مي‌دهد تا بازي‌هاي مورد نظرشان را اجرا کنند، بلکه اين امکان را فراهم مي‌کنند تا در مقايسه با زمان اجراي بازي در کنسول، به گرافيک بيشتري دست پيدا کرده و کمي به دنياي بازي هاي کامپيوتري مدرن نزديکتر شوند.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتربه منظور اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر با استفاده از شبيه‌ ساز، به يک رام (ROM –> Read-Only Memory) يا يک حافظه فقط خواندنى نياز داريد. رام‌ها در نقش کارتريج بازي ظاهر شده و حافظه بازي را به يک فايل ايزو (ISO) قابل خواندن و قابل استفاده فشرده مي‌کنند. اين فايل‌هاي ايزو در واقع نسخه‌هايي از فايل‌هاي بازي اورجينال محسوب مي‌شوند. رام‌ها، از طريق شبيه‌ سازها، به کاربران اجازه مي‌دهند تا بازي هاي خود را اجرا کنند. آن‌ها تنها با کمک يک فرآيند نرم افزاري با نام مانتينگ (Mounting) يا نصب، قابل استفاده هستند.

ديگر آيتم مورد نياز براي شبيه‌ سازها به منظور اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر ، فايل‌هاي بايوس (BIOS) است. اگرچه بايوس بيشتر با کامپيوتر مرتبط است، اما اطلاعات بايوس پلي استيشن 2 نيز با کمي تفاوت وجود دارند. يکي ديگر از وظايف شبيه‌ ساز اين است که بايوس ساده و ابتدايي مورد نياز پلي استيشن را با ديکته‌کردن به بايوس کامپيوتر فراهم کند. به عنوان نمونه، فعال‌کردن ورژن بايوس ژاپني به کاربر اجازه مي‌دهد تا زبان داخل بازي را به ژاپني تغيير دهد، در حالي که انتخاب بايوس آمريکايي به فعال‌سازي يک گيم‌پلي به زبان انگليسي ختم مي‌شود.
شبيه‌ ساز خود را براي اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر انتخاب کنيد

همانند بسياري ديگر از نرم افزارها، مجموعه‌اي مختلف از شبيه‌ سازها وجود دارند. در بين اين ابزارها براي اجراي محتواي يک پلتفرم بر روي پلتفرم ديگر، پايداري به عنوان مهمترين فاکتور شناخته مي‌شود که در نتيجه کيفيت شبيه‌سازي را بالا مي‌برد. از آنجايي که تمامي شبيه‌ سازها به منظور اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر به طور يکسان برنامه‌نويسي نشده و با يکديگر تفاوت دارند، تنها برخي از آن‌ها يک گيم‌پلي روان و بدون نقص را در سيستم کامپيوتري فراهم مي‌کنند. به عنوان نمونه، برخي از شبيه‌سازها حتي به کاربر اجازه نمي‌دهند تا از رام سيستم استفاده کنند.
در بين تمامي شبيه‌ سازهاي موجود براي اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 ، انتخاب ما پي سي اس ايکس 2 (PCSX2) است که قدمت، کيفيت و قدرت آن، سبب تبديل شدنش به يک نرم افزار بسيار محبوب براي گيمرها شده است. نه تنها PCSX2 در آزمايش پايداري با سربلندي بيرون آمده است، بلکه تنظيمات گرافيک و همچنين کنترل خوبي را به کاربر ارائه مي‌کند. بدون در نظر گرفتن ديگر خصيصه‌هاي جانبي، تنها همان پايداري بالا و کيفيت مناسب، PCSX2 را تبديل به يک ابزار قدرتمند مي‌کنند. همانطور که در بالا نيز به آن اشاره کرديم، هر شبيه‌ ساز براي يک کنسول مخصوص در نظر گرفته شده است، پس سعي نکنيد تا بازي‌‌هاي کنسول‌هايي نظير نينتندو (Nintendo) را با استفاده از PCSX2 اجرا کنيد.

نصب PCSX2

نصب نرم افزار PCSX2 بسيار ساده است. ابتدا به وب سايت رسمي PCSX2 مراجعه کرده و بر اساس سيستم عامل کنوني خود اعم از ويندوز (Windows)، مک (Mac) و يا لينوکس (Linux)، نسخه مناسب را دانلود کنيد. ما در اينجا از آخرين نسخه ويندوز استفاده مي‌کنيم. در نظر داشته باشيد در ديگر پلتفرم‌ها نيز فرآيند نصب به همين شيوه است. به محض اينکه فايل با پسوند EXE را دانلود کرديد، به منظور آغاز فرآيند نصب، بر روي آن دابل کليک کنيد.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتردر ادامه با يک صفحه تنظيمات اوليه، همانند نصب ديگر نرم افزارها، روبه‌رو مي‌شويد. آن‌ها را تا زمان رسيدن به يک پنجره حاوي چندين منوي کشويي انتخابي (همانند تصوير زير) پشت سر بگذاريد.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتردر نظر داشته باشيد تنها ويژگي PCSX2 که سبب محبوبيت فوق‌العاده زياد آن شده، پايداري بسيار بالا نيست. وجود تنظيمات پيکربندي و همچنين دسته‌اي از پلاگين‌هاي مختلف، قابليت سفارشي‌سازي بالايي به کاربر مي‌بخشند و وي قادر مي‌شود تا بر روي هر چيزي اعم از تار و پود بافت بازي کنترل داشته باشد. تمامي اين موارد، به يک گيم‌پلي قدرتمند و خاطره‌انگيز منجر مي‌شوند. به تنظيمات ابتدايي در زمان نصب، بعدها نيز مي‌توان در داخل خود نرم افزار PCSX2 پيش از اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر دسترسي داشت، فراموش نکنيد کاربر بعدها نياز دارد تا پيکربندي بيشتري نيز در مقايسه با زمان نصب انجام دهد. اکنون، تنها بر روي “بعدي” (Next) به منظور دست يافتن به مهمترين بخش فرآيند کليک کنيد.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتردر ادامه با يک پنجره مواجه مي‌شويد که فايل‌هاي بايوس را درخواست مي‌کند. اين فايل‌ها به برنامه اجازه مي‌دهند تا محلي که در آنجا مشغول به بازي هستيد را تجسم کند: آمريکاي شمالي، آمريکاي لاتين، ژاپن و ديگر کشورها. اين قسمت به کنترل توابع متني و همچنين صوتي مختلف ختم مي‌شود.

در نظر داشته باشيد اگرچه فايل‌هاي بايوس پلي استيشن 2 به صورت آنلاين نيز وجود دارند، اما تنها روش قانوني براي دانلود فايل‌هاي بايوس، استفاده از بايوس پلي استيشن 2 کنوني شما است. نرم افزاري که به منظور تخليه بايوس پلي استيشن 2 استفاده مي‌شود، در وب سايت PCSX2 قابل مشاهده است. اگر از لينک زير به منظور دانلود فايل‌هاي بايوس از پيش تست شده، در عوض ايجاد آن‌ها توسط خود، استفاده کرديد، مسئوليت عواقب احتمالي آن بر عهده خود شماست.

براي پيش بردن کار خود مي‌توانيد فايل‌هاي بايوس از پيش آزمايش‌شده را دانلود و از آن‌ها استفاده کنيد. فايل‌هاي بايوس براي پلي استيشن 2، مليت به مليت و سال به سال با يکديگر تفاوت دارند، با همين دليل هر کاربر مي‌بايست آن‌ها را با توجه به موقعيت و زمان کنوني انتخاب کنيد. بعد از دانلود فايل‌هاي بايوس، اين فايل زيپ‌شده را در مسير C:Users[User Name]DocumentsPCSX2ios کپي کنيد. اين مسير، به عنوان دايرکتوري پيشفرض براي فايل‌هاي بايوس شناخته مي‌شود. با برداشتن تيک گزينه “استفاده از تنظيم پيشفرض” (Use default setting)، کاربر مي‌تواند مسير مورد نظر خود را به عنوان دايرکتوري جديد به نرم افزار بشناساند. بهتر است تا از همان مسير پيشفرض استفاده کنيد.

به محض خارج‌ کردن فايل از حالت زيپ، با دسته‌اي از فولدرها مواجه مي‌شويد. فراموش نکنيد شبيه‌ ساز PCSX2 تنها فايل‌هاي قرارگفته در ريشه دايرکتوري (و نه درون فولدرهاي داخلي) را شناسايي مي‌کند. به منظور فعال‌کردن بايوس خود، محتواي يکي از اين فولدرها (به عنوان نمونه يک فايل BIN) را در ريشه دايرکتوري بايوس قرار دهيد. به محض انجام اين کار، دکمه “بازخواني مجدد ليست” (Refresh list) را انتخاب کنيد تا فايل‌هاي اضافه‌شده تشخيص داده شوند.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوترمناطق نمايش‌ داده شده به گزينه‌هاي زبان مربوط مي‌شوند، پس ورژن USA را براي در اختيار داشتن زبان انگليسي انتخاب کنيد. ورژن استفاده‌شده در بالا، در يک فولدر با نام SCPH-70012 در پک بايوس دانلودشده قرار داشت. بعد از انتخاب گزينه مورد نظر، به منظور تکميل فرآيند نصب بايوس بر روي گزينه “اتمام” (Finish) کليک کنيد.
اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر


اکنون که نرم افزار PCSX2 در کنار فايل‌هاي بايوس مورد نظر بر روي کامپيوتر نصب شده، همه چيز براي اجراي بازي‌‎ها کاملا آماده است. کار را با رفتن به يک وب سايت رام محبوب همچون EMUParadise آغاز کنيد. در ميان انبوه آرشيو اين وب سايت، به دنبال بازي مورد نظر خود گشته و سپس فايل آن را دانلود کنيد.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتربسته به بازي انتخابي و حجم فايل آن، ممکن است دانلود مدت زماني طول بکشد. رام‌ها با استفاده از PCSX2، تنها در قالب فايل‌هاي ايزو (ISO) و نه فايل‌هاي زيپ (ZIP) قابل اجرا هستند. به محض اينکه رام خود را دانلود و آن را از حالت فشرده و زيپ خارج کرديد، در نوار ابزار برنامه (همچون عکس زير)، به مسير CDVD > Iso Selector > Browse برويد. پيشنهاد مي‌شود تا براي دسترسي و مديريت راحت‌تر، تمامي فايل‌هاي ايزو بازي‌هاي خود را تنها در يک فولدر نگهداري کنيد. اکنون بر روي فايل ايزو مورد نظر دابل کليک کنيد. در ادامه با استفاده از “انتخاب‌کننده ايزو” (Iso Selector) قادر خواهيد بود تا ديسک مورد نظر خود را به منظور استفاده تعيين کنيد.

اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوترسپس، به قسمت System > Boot/Reboot CDVD برويد. اکنون بازي شما بايد اجرا شود، مگر اينکه از يک فايل ايزو خراب استفاده کرده باشيد.

تنظيمات کنترلر

اکنون که بازي مورد نظر را نصب کرده‌ايد، بهتر است تا نگاه کاملي به امکانات موجود در تنظيمات کنترلر بيندازيد تا بتوانيد تجربه خود از اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر را بهبود ببخشيد. به منظور دسترسي به تنظيمات کنترلر، مي‌بايست به قسمت Config > Controllers (PAD) > Plugin Settings برويد. در گوشه بالا سمت چپ پنجره، بايد سه تب مختلف وجود داشته باشند.
اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتربر روي “پد1″ (Pad1) کليک کرده و سپس “حذف همه” (Delete All) را انتخاب کنيد. با اين کار تمامي اطلاعات تنظيمات کنترلر و همچنين ورودي‌هاي پيشفرض حذف مي‌شوند. براي وارد کردن يک مقدار جديد براي يک دکمه، در بخش راست پنجره بر روي يک دکمه کليک کرده و سپس مقدار مورد نظر را در کيبورد و يا دسته بازي خود وارد کنيد.
بهبود گرافيک

يکي از قابليت‌هايي که اجراي بازي هاي پلي استيشن 2 در کامپيوتر به کاربران مي‌بخشد، داشتن مجموعه‌اي بي‌نظير از تنظيمات گرافيکي است که حتي کيفيت بازي را در مقايسه با زمان اجراي آن بر روي خود کنسول کمي بهبود مي‌بخشد. اگرچه پلاگين‌هاي اضافي و قابل نصب زيادي براي PCSX2 وجود دارند، اما پلاگين داخلي GS خود نرم افزار کارکرد بسيار خوبي را در افزايش کيفيت کلي گيم‌پلي نشان مي‌دهد. براي دسترسي به اين پلاگين از مسير Config > Video (GS) > Plugin Settings وارد شويد. ممکن است در دفعات ابتدايي مواجهه با اين تنظيمات دچار دستپاچگي شويد، اما فراموش نکنيد تغيير آن‌ها واقعا ساده بوده و حتي در زمان بهم ريختنشان، مي‌توان به راحتي وضعيت را به حالت پيشفرض بازگرداند.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»

برای مشاهده ویدئو مرورگر خود را بروز نمائید


منبع: گجت نيوز

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.