تبلیغات

تقويم تاريخ/ بازگشت امام خميني (ره) به ايران و آغاز دهه فجر

تقويم تاريخ/ بازگشت امام خميني (ره) به ايران و آغاز دهه فجر

راسخون/ بازگشت پيروزمندانه "امام خميني"(ره) به ميهن اسلامي پس از سال‏ها تبعيد و دوري از وطن و آغاز دهه فجر (1357ش)
در 12 بهمن 1357 حضرت امام خميني پس از نزديک به 15 سال دوري و تبعيد از وطن، در ميان استقبال پرشور مردم قدم به خاک ايران اسلامي گذاشت و بزرگ‏ترين استقبال تاريخ در تهران شکل گرفت. استقبال گسترده مردم آگاه و بيدار ايران از امام، چنان بي‏نظير بود که مي‏توان گفت در هيچ دوره‏اي از تاريخ معاصر، مردم، از يک شخصيت محبوب خود، اين چنين استقبال نکرده‏اند. امام، پس از يک سخنراني کوتاه تشکرآميز در فرودگاه، براي اداي احترام به شهيدان انقلاب اسلامي به مرقد آنها در بهشت زهرا رفتند. در مسير بهشت زهرا، دريايي از انسان‏ها موج مي‏زد و اتومبيل با کندي مي‏توانست حرکت کند. ساعت‏ها طول کشيد تا اين فاصله طي شد. اتومبيل حامل امام را ده‏ها موتور سوار حفاظت مي‏کرد. برسقف اتومبيل حاملِ حضرت امام، جوانان عضو کميته استقبال قرار داشتند و از مردم درخواست مي‏کردند که راه را باز نمايند. صدها خبرنگار و عکاس، از اين مراسم عکس مي‏گرفتند تا هر چه زودتر، اين حادثه تاريخي را مخابره نمايند. جمعيت استقبال‏کننده در طول 33 کيلومتر از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا را بين 5 تا 8 ميليون نفر يعني بيش از جمعيت آن روز تهران تخمين زدند. صدها هزار نفر از شهرهاي مختلف کشور به تهران آمده بودند تا در اين مراسم باشکوه شرکت نمايند. ورود اتومبيل حامل امام، با آن جمعيت انبوه امکان‏پذير نبود لذا از هلي کوپتر استفاده شد. امام در بهشت زهرا، در جايي که هزاران شهيد گلگون کفن انقلاب آرميده بودند و در ميان انبوه جمعيت سخنان مهمي ايراد فرمودند. ايشان در اين سخنراني که يکي از پرجمعيت‏ترين اجتماعات تاريخ بود، غيرقانوني بودن رژيم سلطنت پهلوي را با استدلال مطرح و خطوط آينده انقلاب و دولت اسلامي را ترسيم نمودند.

در همين روز:
پآغاز نخستين جشنواره فيلم و تئاتر فجر در تهران (۱۳۶۱ شمسي)
برخورد دو هواپيماي داگلاس دي سي-۷ و نورتراپ اف-۸۹ اسکورپين در لوس آنجلس ۸ کشته و ۷۸ تن زخمي برجاي گذاشت. (۱۹۵۷ ميلادي)
روز ملي و استقلال نائورو (۱۹۶۸ ميلادي)

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: راسخون

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.