تبلیغات

کاري که آتش‌نشانان با جامعه کردند

کاري که آتش‌نشانان با جامعه کردند

ايسنا/ يک اسطوره‌شناس معتقد است: جامعه‌اي که مردم در آن به‌سادگي از کنار کارتن‌خواب‌ها و گورخواب‌ها رد مي‌شوند و به آن‌ها توجه کمي نشان مي‌دهند، با رخ دادن حادثه پلاسکو، يک‌باره مقابل کساني قرار مي‌گيرد که به‌خاطر جان ديگران، جان خودشان را از دست داده‌اند.

بهمن نامورمطلق درباره اين‌که جامعه ما در فضاي کنوني چقدر به داشتن اسطوره نياز دارد؟ اظهار کرد: در اين جامعه‌ي سردِ مدرنيته‌ي زمستاني، يک دفعه شعله‌هايي به‌وجود مي‌آيد که به جامعه گرما مي‌دهد و کساني حاضرند به‌خاطر ديگران ايثار کنند و فدا شوند. اين قرباني شدن، جامعه را به خودش مي‌آورد و فضاي آن را تلطيف مي‌کند. به جامعه مي‌آموزد که مي‌تواند جور ديگري باشد. نياز نيست ما از جان خود بگذريم، اما حداقل مي‌توانيم نسبت به مشکلات يکديگر واکنش نشان دهيم.

براي درک فروپاشي پلاسکو به اسطوره نياز داريم

او گفت: هضم حادثه‌هاي ناگوار بزرگ براي جامعه سخت است. ما براي آن‌که بتوانيم اين حادثه‌ها را تحمل کنيم، بايد خودمان را تسلي دهيم. بنابراين اگر نتوانيم خود را آرام کنيم، دچار بيماري اجتماعي خواهيم شد. اگر فردي در حادثه‌اي، عزيزي را از دست بدهد و ديگران او را تسلي ندهند و فرد نتواند خودش را آرام کند، دچار انواع بيماري‌هاي رواني خواهد شد، جامعه نيز همين‌طور است. يکي از فلسفه‌هاي مراسم گرفتن براي از دست‌رفتگان اين است که فشار رواني آن‌هايي که باقي ‌مانده‌اند، کمتر شود تا بتوانند تعادل خود را حفظ کنند.

اين اسطوره‌شناس اظهار کرد: ما براي آن‌که بتوانيم يک اتفاق بزرگ و فروپاشي ساختمان پلاسکو را درک کنيم تا تعادل‌مان از بين نرود، نيازمند اسطوره‌ها هستيم. اسطوره‌ها شکافي را که با يک فاجعه ايجاد مي‌شود، براي ما پر مي‌کنند و درد را قابل تحمل مي‌کنند.

نامورمطلق با بيان اين‌که بعد از آن‌که در هر جامعه‌اي اتفاق بزرگ فاجعه‌آميزي رخ مي‌دهد، ‌اسطوره‌ها خود به خود شکل مي‌گيرند و ايجاد تعادل و تسلي مي‌کنند، بيان کرد: بعد از فروپاشي برج‌هاي دوقلو و حادثه ۱۱ سپتامبر، شکاف بزرگي در جامعه آمريکايي به‌وجود آمد و نمي‌دانستند بايد با آن چه کنند تا اين‌که آتش‌نشاناني که در آن حادثه کشته شدند يا آسيب ديده بودند، به‌عنوان قهرمانان آمريکا معرفي شدند. ناخودآگاه انسان به‌دنبال اين است که در آن لحظه، قهرماناني به‌وجود آيند تا به او کمک کنند و آن فاجعه را برايش درک‌پذير و قابل تحمل کنند.

آتش‌نشان‌ها تعادل رواني جامعه را حفظ کردند

او ادامه داد: ما در اسطوره‌شناسي بحثي داريم که مي‌گويد، قرباني مي‌دهيم تا انسجام را حفظ کنيم. در اسطوره‌شناسي اصلي به نام «جمعيت منهاي يک» وجود دارد، يعني يکي مي‌رود تا همه دور هم جمع شوند. يکي خود را قرباني مي‌کند تا آن جامعه از پراکندگي نجات پيدا کند. بعد از مسئله ساختمان پلاسکو، اگر از جان گذشتگي آتش‌نشانان را نداشتيم، همه جامعه به جان همديگر مي‌افتادند و سعي مي‌کردند يکديگر را متهم کنند تا تعادل رواني جامعه برهم بخورد.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي اظهار کرد: نقشي که آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو ايفا کردند، موجب شد تعادل رواني جامعه حفظ شود. قرباني شدن آن‌ها، از قرباني شدن کل جامعه جلوگيري کرد. درست است که بعد از اين حادثه، عده‌اي يکديگر را محکوم کردند و اغلب هم خودشان مقصر بودند، اما اگر آتش‌نشانان نبودند اين سرکوبي، اختلاف و تضاد بسيار زياد و حتي خطرناک‌تر از فروپاشي ساختمان پلاسکو براي جامعه مي‌شد.

نامورمطلق افزود: اگر تضادها تداوم پيدا مي‌کرد و آتش‌نشانان از خود گذشتگي نمي‌کردند و موجب وحدت و انسجام جامعه نمي‌شدند، فکرها به سمت آن‌ها معطوف نمي‌شد و آدم‌ها را دور هم جمع نمي‌کرد، جامعه بعد از فروپاشي ساختمان پلاسکو دچار فروپاشي‌هاي ديگري مثل روحي، رواني و اخلاقي مي‌شد و اين به‌مراتب خطرناک‌تر بود.

به‌جاي پلاسکو بايد يادماني براي آتش‌نشان‌ها ساخته شود

او با بيان اين‌که اسطوره‌ها با قرباني کردن خود، جامعه را حفظ و از يک خسارت بزرگ‌تر جلوگيري کردند، گفت: آتش‌نشانان از خلأ نسبي که بعد از ساختمان پلاسکو به‌وجود مي‌آمد، جلوگيري کردند. جامعه ما نيازمند به اين اسطوره‌هاست. آتش‌نشانان با رفتن‌شان معناي شهر را عوض کردند و شهري که معناي آن در حال از بين رفتن بود، با جان‌فشاني آن‌ها معنادار شد.

اين اسطوره‌شناس اظهار کرد: به جاي بنا کردن ساختمان ديگري در محل پلاسکو، بايد يادماني براي آتش‌نشانان بسازيم تا هميشه به ياد آن‌ها بيفتيم. از جان گذشتگي آتش‌نشانان يکي از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي شهر تهران شده است و ما نبايد آن را از دست بدهيم. اين موضوع موجب شد مردم در دنيا دور هم جمع شوند و به ياد اين از جان گذشتگي به هم پيام دهند، در يک مراسم آييني شرکت کنند، اشک بريزند و شمع روشن کنند.

نامورمطلق اضافه کرد: آتش‌نشانان رفتند تا نه‌تنها ايراني‌ها، بلکه بخش بزرگي از دنيا انسجام پيدا کند و به ياد اين افراد بتواند دور هم جمع شود. اين دستاورد بسيار بزرگ، از فروپاشي پلاسکو مهم‌تر است. ما با رفتن آتش‌نشانان يک سرمايه بزرگ معنوي را به‌دست آورديم. همه دنيا فهميدند که ايران، انسان‌هاي بزرگواري را تربيت کرده که حاضرند به‌خاطر ديگران از جان خود بگذرند. درست است که ساختماني از بين رفت، اما جامعه ما دستاوردهاي بالاتري را مثل فداکاري، اخلاق، ايثار و گذشت به‌دست آورده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.