تبلیغات

واکنش خيلي تند امام به پُررويي نماينده کارتر

واکنش خيلي تند امام به پُررويي نماينده کارتر

خبرآنلاين/ با دهه فجر مرور خاطرات آن روزها از زبان کساني که کنار امام(ره) بودند حلاوت خاصي دارد. يکي از اين افراد که از نوفل‌لوشاتو تا پرواز ايرفرانس در کنار امام(ره) بود، رئيس اسبق صداوسيما و برادر يار ديرين امام و رهبري؛ مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني است.

محمد هاشمي در اين گفت‌وگو از خاطرات آن روزها در نوفل‌لوشاتو تا لحظه فرود پرواز انقلاب در فرودگاه مهرآباد سخن گفت؛ متن گفت‌وگو وي با ايکنا به شرح ذيل است:

شما از جمله افرادي بوديد که در دوران حضور امام(ره) در نوفل لوشاتو در کنار ايشان بوديد. از مهمترين لحظات آن روزها بفرماييد؟

امام(ره) 117 روز در نوفل لوشاتو حضور داشتند که من 114 روز آن را در خدمت ايشان بودم. وقتي که مي‌خواستند امام(ره) را از نجف بيرون کنند ايشان با همراهانشان شب به مرز کويت رفتند، اما کويتي‌ها حضرت امام را راه ندادند ولي به همراهان ايشان ويزا دادند؛ به همين دليل همگي شب به بصره برگشته و در هتلي اقامت کردند. امام(ره) از آن هتل به نوه‌شان، پسر آقا مصطفي، گفتند که به من (محمد هاشمي) که در آمريکا بودم، اطلاع بدهد و جريان را بگويد. وي به من زنگ زد و جريان را تعريف کرد و گفت امام(ره) فرموده فردا هر جا رفتيم شما را در جريان مي‌گذاريم. من ديدم فردا خبري نشد و پس‌فردا به من خبر دادند که امام(ره) به پاريس رفته‌اند و من هم وسايلم را جمع کردم و به سمت پاريس حرکت کردم.

در آنجا که بوديم دانشجوها براي ديدار امام(ره) آمده بودند و مي‌خواستند پيامي از امام(ره) بگيرند. ايشان به من فرمودند تو نمي‌تواني با آنها بروي بلکه بايد اينجا باشي و مژده آزادي اخوي (آيت‌الله هاشمي رفسنجاني) را که آن زمان زندان بودند، به من بدهي. من هم گفتم آقا من نمي‌خواهم بروم و خدمت شما هستم و اين بچه‌هاي دانشجو مي‌خواهند بروند و از شما پيام مي‌خواهند.

حضور 117 روزه امام(ره) در نوفل لوشاتو چه تأثيري در تسريع روند پيروزي انقلاب داشت؟

واقعا اين 117 روزي که امام در نوفل لوشاتو بودند خيلي از قضاياي انقلاب به گونه ديگري پيش رفت. يکي از کارهايي که امام(ره) در مدت حضور خود در آنجا کردند اين بود که اسلامي بودن نهضت و انقلاب را تثبيت کردند و نشان دادند که اين يک نهضت انقلابي اسلامي است و چپ، راست، ملي و... نيست، حتي زماني که آقاي سنجابي از سران جبهه ملي به آنجا آمدند و مي‌خواستند با امام(ره) ملاقات کنند امام(ره) تا وقتي که بيانيه‌ آنها را نديدند اجازه ملاقات ندادند و به آنها گفتند که بايد تأکيد کنيد که اين نهضت، اسلامي است و آنها هم يک متن سه خطي نوشتند که البته امام(ره) از آن متن ايراداتي گرفتند و اصلاحاتي در متن آنها صورت دادند و مجددا به آقاي سنجابي دادند و وقتي سنجابي آن متن اصلاح شده را امضا کرد ملاقات صورت گرفت.

دومين اقدام مهم امام(ره) در آن روزها اين بود که تا آن زمان هيچ وقت جنايات شاه و دستگاه پهلوي اينگونه براي دنيا بيان نشده بود. امام(ره) آنجا هر روز سخنراني داشتند و لااقل صدها خبرنگار از کشورهاي مختلف آنجا بودند و گزارش و مطلب تهيه مي‌کردند و به سراسر جهان مي‌فرستادند و بحث يک کشور و دو کشور نبود؛ يعني ايشان واقعا جنايات شاه و غير مشروع بودن حکومت پهلوي را در دوران حضور در نوقل لوشاتو ثابت کردند.

درباره تصميم امام(ره) براي بازگشت به ايران و چگونگي رسيدن امام(ره) به اين تصميم سرنوشت‌ساز بفرماييد؟

به امام(ره) پيغام دادند که نماينده آقاي کارتر و نماينده آقاي ژيسکار دستن مي‌خواهند با ايشان ملاقات کنند؛ امام(ره) فرمودند بيايند. ساعت حدود 10، 10:30 شب بود که نماينده کارتر و نماينده ژيسکار دستن براي ملاقات با امام(ره) آمدند. در آنجا نماينده کارتر يک مقدار پررويي کرد و به امام(ره) ‌گفت شما در امور ايران دخالت نکنيد و کاري به اين مسائل نداشته باشيد که ايشان هم به وي جواب خيلي تندي دادند و فرمودند: من هنوز به مردم نگفتم که با آمريکايي‌ها چه‌کار کنند، اما اگر لازم باشد مي‌گويم. اين فرد هم خيلي جا خورد، اما نماينده ژيسکار دستن از اين در وارد شد که اگر جاي شما بد است ما شما را از اينجا منتقل مي‌کنيم. حرف هر دو آنها اين بود که الان ايران نرويد و ايران براي شما خطر است. به محض اينکه اين دو نماينده پاي‌شان را از خانه امام(ره) بيرون گذاشتند امام(ره) فرمودند اعلام کنيد ما به ايران مي‌رويم. بعد که تحليل‌شان را پرسيديم فرمودند آمريکايي‌ها که دوست من نيستند و وقتي به من مي‌گويند شما به ايران نرو معلوم است که قصد توطئه‌ کردن دارند و اگر من ايران باشم نمي‌توانند توطئه خود را عملي کنند. بعد هم همانطور که مي‌دانيد و معلوم شد ژنرال هايزر به ايران آمده بود تا مقدمات انجام يک کودتا را طراحي کند.

شما از کساني بوديد که در پرواز پاريس ـ تهران حضور داشتيد چه خاطره‌اي از آن پرواز به ياد داريد؟

در آن زمان ايران اير اعلام کرد چون بختيار دستور بستن فرودگاه را داده نمي‌تواند پرواز را انجام دهد؛ لذا قرار شد يک هواپيما را چارتر کنيم و يک بوئينگ 747 را از اير فرانس چارتر کرديم و 450 اسم به آنها داديم. دو يا سه روز مانده به پرواز، از طرف ايرفرانس اطلاع دادند که ما نمي‌توانيم 450 مسافر ببريم و تنها مي‌توانيم 150 مسافر را همراه ببريم و بقيه آن را مي‌خواهيم بنزين بگيريم که اگر به هر دليلي نتوانستيم در تهران فرود بياييم بتوانيم امام را به پاريس بازگردانيم.

البته تعداد کساني که مي‌خواستند در پرواز امام(ره) حضور داشته باشند حتي بيش از 450 نفر بود. در بين اين 450 نفر، تنها 150 نفر خبرنگار بودند. منتها متقاضي خيلي زياد بود. خدمت امام(ره) رفتيم و جريان را تعريف کرديم. امام(ره) چهار اسم را به ما دادند و فرمودند اين چهار نفر در هواپيما باشند و بقيه را خودتان تصميم‌گيري کنيد. به همه اعلام کرديم بايد از اين تعداد، 300 نفر کم کنيم و اگر کسي داوطلب است بگويد وگرنه ما ناچاريم يک عده را کم کنيم. ابتدا تعداد خبرنگاران را نصف کرديم و از 150 به 75 رسانديم. يک پرواز ديگر هم بود که آن را گرفتيم که جدا از پرواز ما، شب بعد از پرواز امام(ره)، حرکت مي‌کرد و گفتيم يک عده هم با اين پرواز بيايند. بالاخره با هر سختي که بود اين 150 همراه را ليست کرديم و ساعت 1 بامداد به وقت پاريس بود که پرواز کرديم تا حدود 9 صبح به تهران برسيم. تا مرز شرايط پرواز آرام و عادي بود، اما به مرز که رسيديم خلبان اعلام کرد کسي از جايش تکان نخورد. همه وحشت کردند که چه اتفاقي خواهد افتاد. هواپيماي 747 دو طبقه است و ما امام(ره) را به طبقه بالا برديم و دو نفر هم جلوي پله‌ها ايستادند تا کسي بالا نرود. وقتي به تهران رسيديم حدود نيم‌ساعت هواپيما روي فرودگاه دور مي‌زد و فرود نيامد. ما که از بالا فرودگاه را نگاه مي‌کرديم مي‌ديديم فرودگاه مملو از پليس است. زماني که هواپيما نشست و آمدند پله‌ها را به هواپيما براي خروج افراد وصل کنند هواپيما دوباره حرکت کرد. ما که نمي‌دانستيم چه اتفاقي افتاده است در آن لحظه وحشت کرديم اما هواپيما صد متر جلوتر ايستاد و معلوم شد که به خلبان گفته‌اند جلوتر بايستد.

زمان خروج مسافران هم، اول حاج احمد آقا پايين آمد و داخل سالن رفت و به همراه آقايان پسنديده، مطهري و صباغيان به داخل هواپيما برگشتند و امام(ره) را پايين آوردند و امام(ره) هم به سمت بهشت زهرا(س) رفتند و آن سخنراني معروف را انجام دادند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خبرآنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.