تبلیغات

حق‌شناس: ترکش دستور لغو رواديد آمريکا را هم زخمي خواهد کرد

حق‌شناس: ترکش دستور لغو رواديد آمريکا را هم زخمي خواهد کرد

فارس/ يک کارشناس سياسي گفت: ترکش دستور لغو رواديد و ويزا براي 7 کشور اسلامي فقط دامن ايران و 6 کشور اسلامي را دربرنمي‌گيرد، بلکه خود آمريکا نيز از اين دستور، زخمي خواهد شد.

محمدجواد حق‌شناس عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي درباره لغو رواديد و ويزاي 7 کشور اسلامي توسط رئيس‌جمهور آمريکا اظهار داشت: آمدن آقاي ترامپ در جايگاه رئيس‌جمهور آمريکا بايد به عنوان يکي از پديده‌هاي قابل مطالعه و با اثرات جانبي و حاشيه‌اي خاص خود ارزيابي کنيم.

وي افزود: قطعاً حضور آقاي ترامپ با ويژگي‌هاي فردي و پيشينه‌اي که دارد و نوع نگرش وي در عرصه سياست، به نظر مي‌رسد که دوره جديدي در رابطه آمريکا و ديگر کشورهاي جهان و حتي رابطه دولت و ملت آمريکا را به دنبال خواهد داشت.

حق‌شناس با بيان اينکه ترامپ مسائلي که امروز عملي مي‌کند را در تبليغات انتخاباتي وعده داده بود، گفت: تبليغات وي و شعارهايي که اين کانديداي رياست‌جمهوري آمريکا وعده مي‌داد، به اعتقاد بنده در نوع خود بي‌سابقه بود، چرا که «لحن»، «شيوه تهاجمي»، «استفاده از کمپين‌هاي انتخاباتي» و «حرکات و رفتار» به گونه‌اي بود که نخبگان جمهوري‌خواه نيز وي را همراهي نمي‌کردند.

وي ادامه داد: دست گذاشتن بر روي طبقه متوسط جامعه آمريکا که بعد از مشکلاتي که ناشي از بحران اقتصادي بود، سرخورده بودند و کمپاني‌هاي بزرگ اقتصادي به دليل فرار از ماليات آسياي شرقي را محل فعاليت خود قرار داده بودند، موجب وضعيت اقتصادي بحراني براي طبقات متوسط و پايين آمريکا شده بود و آقاي ترامپ توانست با استفاده از اين موج، وارد کاخ سفيد شود.

رئيس کميته حقوقي خانه احزاب ايران، تأکيد کرد: ترکش دستور لغو رواديد و ويزا براي 7 کشور اسلامي فقط دامن ايران و 6 کشور اسلامي را دربرنمي‌گيرد، بلکه خود آمريکا نيز از اين دستور، زخمي خواهد شد.

حق‌شناس به دستور ديگر ترامپ براي ديوارکشي بين ايالات متحده و مکزيک اشاره و بيان کرد: مکزيکي‌ها نيز آمريکايي، مسيحي و همجوار آمريکا هستند، بنابراين براي ترامپ فرقي بين مکزيک و سومالي وجود ندارد، بلکه وي دارد يک فرهنگ و نگرش خاص را دنبال مي‌کند که به اعتقاد من، افراط‌گرايي جدي و ناسيوناليسم جديد آمريکايي است که در حال متولد شدن است.

حق‌شناس در همين زمينه اضافه کرد: حرکات ترامپ يادآور اقدامات اوليه در حوزه فاشيسم و نازيسم در اروپا در قبل از جنگ جهاني دوم شکل گرفت، است و نمادهايي مثل هيتلر داشت و آنها بسيار در ميان ملت‌هاي خود محبوب بودند؛ اين رويکرد فقط مقابله با برجام توسط ترامپ نيست، بلکه وي حضور آمريکا را در اتحاديه‌هايي که آمريکا در آنها عضو است را زير سؤال مي‌برد، حتي ناتو. آقاي ترامپ مي‌گويد به چه دليل ايالات متحده آمريکا در ناتو عضويت داشته باشد و هزينه امنيت اروپا را پرداخت کند؟ رو در رويي وي با کشورهاي اروپايي به گونه‌اي است که آنها را براي خروج از اتحاديه اروپا تشويق مي‌کند.

به گفته اين کارشناس مسائل سياسي، تلاش ترامپ براي متقاعد کردن برخي کشورهاي اروپايي براي خروج از اتحاديه اروپا سبب شده تا اولاند رئيس‌جمهوري فرانسه به عنوان يکي از چهره‌هاي شاخص اتحاديه اروپا از اعضاي اتحاديه براي مقابله با اين ديدگاه دعوت کند و اروپا امروز در مقابل برخي مواضع آمريکا موضع صريح، شفاف و مشخص اتخاذ کند.

وي بر اين باور است که لغو رواديد و ويزا از 7 کشور اسلامي به آمريکا فقط ايران را هدف قرار نداده است، بلکه ترامپ مرکزيتي را براي آمريکا قائل است، اما نه براي همه آمريکا.

وي تأکيد کرد: آقاي ترامپ فرداي همان روز که در کاخ سفيد مستقر شد، زبان اسپانيولي را از رده زبان دوم کاخ سفيد حذف کرد، در حالي که 50 ميليون اسپانيولي زبان در آمريکا وجود دارد،‌عملاً زبان دوم آمريکايي‌ها در حوزه جنوبي و جنوب شرق اين کشور اسپانيولي است و اين زبان در اکثر ايالت‌هاي آمريکا وجود دارد، اما ترامپ با خود مردم آمريکا هم شوخي ندارد.

وي ادامه داد: علي‌القاعده با وجود رويکرد تهاجمي آقاي ترامپ انتظار مي‌رود توسط نهادهاي مستقر در آمريکا کنترل، اما روزها و ماه‌هاي اول ممکن است چنين تصميماتي را در آمريکا شاهد باشيم، اما شما مي‌دانيد که پس از رسمي شدن رياست‌جمهوري ترامپ در آمريکا، هزاران نفر از آمريکايي‌ها در واشنگتن به تظاهرات پرداختند، بنابراين واکنش‌ها در خود آمريکا به اقدامات ترامپ شديدترين واکنش‌ها است که البته نمونه آن در کشورهاي ديگر وجود دارد.

رئيس کميته حقوقي خانه احزاب ايران تأکيد کرد: بايد نسبت به آمريکاي بعد از اوباما بسيار با هوشياري و دقت عمل کنيم و تمرکز در سياست خارجي در نوع مواجهه با اين کشور صورت گيرد؛ يکي از پاشنه آشيل‌هاي ما در کشور اين است که هر کس به خود اجازه مي‌دهد در مورد سياست خارجه حرف بزند، پس از 37 سال بايد ياد گرفته باشيم که مواضع جمهوري اسلامي را نهادهاي تخصصي در وزارت امور خارجه بيان کند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.