تبلیغات

«خانه ديگري»؛ مونولوگ هاي مهم پير دانا با چاشني صداي مونو

«خانه ديگري»؛ مونولوگ هاي مهم پير دانا با چاشني صداي مونو

فارس/ خانه ديگري، نه فقير را به درستي نشان مي دهد و نه جامعه فقر زده را و نه زن روشنفکر را و نه پير داناي با تدبير را. همه اين نواقص در رويدادهايي بدون جذابيت دراماتيک در فيلمي روايت مي شود که سعي کرده است به "ابد رو يک روز" نزديک شود.
فيلم خانه ديگري با اين سکانس آغاز مي شود: زن جواني سوار بر يک ماشين پشت يک چراغ قرمز، در حاليکه با تلفن درباره مراحل چاپ کتاب آخرش صحبت مي کند، با زني ميانسال و مستمند روبرو مي شود که از او درخواست پول مي کند. زن جوان با سبز شدن چراغ، نه تنها به راه خودش ادامه نمي دهد، بلکه در سمت ديگر چهاراره، ترمز مي کند. به زن ميانسال کمک مي کند و آماده مي شود که برود. اما بلافاصله زن ميانسال به محل قبلي اش مي دود و از يک راننده ديگر درخواست کمک مي کند. زن جوان متوجه مي شود که فريب خورده است اما بدون اينکه اعتراضي بکند، به راه خودش ادامه مي دهد. چون انگار مي داند که اين زن ميانسال قطعا نيازمند است و اگرچه شايد دروغ مي گويد اما اين دروغگويي تکراري و چندباره او، از سر نيازمندي و فقر و بدبختي است و نه شيادي.

اين سکانس، چکيده فيلم خانه ديگري است و اي کاش فيلم، همين جا و با پايان اين سکانس، تمام مي شد تا به جاي تماشاي يک فيلم بلند با قصه اي کوتاه و بدون کشش دراماتيک از يک سو و زندگي شخصيت هايي با روابط انساني غير ملموس از سوي ديگر و به علاوه همه اين ها، پند و نصيحت ها و مونولوگ هاي خسته کننده و آن هم با لحن اضافي و بازي تيپيکال و غير سمپات ناصر هاشمي، شاهد يک فيلم کوتاه مي بوديم.

شخصيت اصلي فيلم، زني جوان و نويسنده است. زني که زندگي شخصي اش در کنار همسرش دچار مشکل و يکنتواختي شده است. همسري که در ابتداي فيلم، شغلش در رابطه با برگزاري سمينار مطرح مي شود و در ادامه متوجه مي شويم شغلش ساختمان سازي است. در طول فيلم به هيچ وجه ويژگي هايي که يک نويسنده مي تواند داشته باشد، در شخصيت پردازي و رويدادهاي فيلم در زندگي زن جوان ديده نمي شود. او با اينکه خانه را چند بار تميز مي کند و در هر فرصتي براي خانواده فقيري که در کنار پدرش و در خانه او زندگي مي کنند لباس مي برد، اما حتي يک بار دست به قلم نمي برد و نمي نويسد. آيا نوشتنش نمي آيد؟ چرا؟ چه مرگش مي تواند باشد؟ نمي فهميم. از همه اين ها بدتر، تازه در انتهاي فيلم متوجه مي شويم او يک نويسنده کودک است و کتاب هاي کميک مي نويسد. با توجه به اينکه نويسنده کودک بودن، ويژگي هاي شخصيتي خاص خودش را مي طلبد، رونمايي يکباره فيلمساز از کتاب او در پايان فيلم، بيشتر از اينکه جالب توجه و احساس برانگيز باشد، خنده دار و غير واقعي است.

اين زن جوان پدري دارد که به تازگي به ايران بازگشته و دلش مي خواسته در کشور خودش و در خانه قديمي که سال ها پيش آنجا بوده است، زندگي کند. پيرمردي که در ابتداي فيلم کمي هم زيرک مي نمايد و خانواده فقير - که هنوز رابطه آن ها با اين پيرمرد در ابتدا مشخص نشده و حتي در پايان هم نمي فهميم اين خانواده فقير از کجا سر و کله شان پيدا شده و بر حسب چه اعتمادي در کنار پيرمرد زندگي مي کنند – از او به عنوان يک مذاکره کننده متبحر در مقابل پيرزني استفاده مي کنند که پسرشان با موتور، با او تصادف کرده و به همين خاطر در زندان است. پيرمرد هم با تدبير و اميد فراوان، و با کياستي که از يک پير دانا بر مي آيد، مذاکره را برد-برد به نفع هردو طرف به پايان مي رساند.

اين فقط شروع نمايشي از يک شخصيت پردازي ضعيف و روابطي کاملا غيرملموس از زندگي يک خانواده فقير در کنار پيرمردي است که دستش به دهنش مي رسد. اما نسبت اين پيرمرد با اين خانواده نه در ابتدا، نه در ميانه و نه تا پايان فيلم مشخص نمي شود و تماشاچي بايد از خودش بپرسد، اين زن جوان که مي خواهد به سفارش اين پير داناي با تدبير گوش کند و به اين خانواده ي فقيري کمک کند که هم از خانه آنها استفاده مي کنند و هم لباس هاي آنها را مي پوفشند و هم پول هايشان را از اين پدر و دختر پنهان مي کنند و از اول تا سکانس يکي مانده به آخر مي زنند و مي رقصند، چرا به جاي اين همه کش و قوس و دعوا و مرافعه بي دليل، ماشينش را نمي فروشد؟

خانه ديگري، نه فقير را به درستي نشان مي دهد و نه جامعه فقر زده را و نه زن روشنفکر را و نه پير داناي با تدبير را. همه اين نواقص در رويدادهايي بدون جذابيت دراماتيک در فيلمي روايت مي شود که سعي کرده است به "ابد رو يک روز" نزديک شود.

پس از جشنواره فجر در سال 87، سينماي ايران به مدت 3-4 سال "درباره الي" زده شده بود و حالا به نظر مي رسد سينماي ايران در يکي دوسال آينده، "ابد و يک روز" زده باشد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.