تبلیغات

جزئيات يک ضيافت پُرحاشيه در سفارت فرانسه

جزئيات يک ضيافت پُرحاشيه در سفارت فرانسه

مهر/ وزير خارجه فرانسه شب گذشته در راس يک هيئت اقتصادي ۶۰ نفره وارد تهران شد تا علاوه بر رايزني با رئيس جمهور و وزير خارجه کشورمان، در نشست مشترک اتاق بازرگاني ايران و تجار فرانسوي هم شرکت کند.
اما شب گذشته و در بدو ورود «ژان مارک آيرو» به تهران، ضيافت شامي در سفارت فرانسه و به افتخار وزير خارجه و تجار همراه وي از سوي سفير فرانسه برگزار شد که با حواشي خاصي همراه بود.

براساس اين گزارش در ميانه ميهماني و پس از سخنراني آيرو، يکي از تجار جوان فرانسوي وي را مورد خطاب قرار داده و مي پرسد: «جناب وزير چرا اين سفر دقيقا در روزي انجام شد که فرانسه به همراه انگليس و آمريکا در خليج فارس و در نزديکي آب هاي ايران مانور نظامي که طبيعتا پيام هاي خاصي دارد، برگزار کرده اند؟ »

اين تاجر برجسته فرانسوي در ادامه با نگراني مي پرسد: «آيا فکر نمي کنيد اين مسئله روي روابط تجاري ما با ايران تاثير بگذارد و نتوانيم در اين سفر قرارداد خاصي منعقد کنيم؟ شما از واکنش مقامات ايراني نگران نيستيد؟ »

وزير خارجه فرانسه در پاسخ مي گويد: «خير، بنده هيچ نگراني نسبت به موفقيت آميز بودن اين سفر ندارم. مقامات ايراني در هيچ يک از جلسات مقدماتي و برنامه ريزي براي سفر در تهران و پاريس به اين مسئله معترض نشدند».

آريو سپس در موضعي مقتدرانه مدعي مي شود: دولت ايران به اين سفرها احتياج دارد و مطمئنم که هيچ اعتراضي در جلسات فردا هم نخواهيم شنيد».

البته اين سخنان آقاي وزير گويا باعث رضايتمندي تاجر معترض نمي شود و او در اعتراض به اقدام خلاف تدبير دولت فرانسه در برنامه ريزي اين سفر که موجب همزماني سفر هيئت تجاري و برگزاري مانور نظامي شده و احتمال عقد قراردهاي اقتصادي را کاهش داده است، ضيافت شام را ترک مي کند.

اقدام اين تاجر از سوي ۲-۳ نفر ديگر از تجار فرانسوي هم مورد استقبال قرار گرفته و آنها هم سفارت را ترک مي کنند. گفته مي شود تجار معترض حدود ۳۰ درصد حجم معاملات اقتصادي فرانسه با ايران را برعهده دارند.

گفتني است از صبح امروز مانور نظامي «سه‌شاخه متحد» با حضور ناوشکن‌هاي نيروي دريايي ارتش سلطنتي انگليس، ناوهاي جنگي يواس‌اس هوپر و يواس‌اس ماهان و ناوچه‌هاي ضدهوايي فرانسه در خليج فارس آغاز شده است و تا پنجشنبه ادامه دارد. به خبرگزاري روسي اسپوتنيک پيش‌بيني مي‌شود که نيروهاي دريايي سه کشور در جريان برگزاري اين مانور، مقابله با جت‌هاي جنگنده، ناوها و سکوهاي ساحلي پرتاب موشک ايران را شبيه‌سازي کنند.

براساس آنچه از محتواي ديدارهاي ظريف، روحاني و شمخاني با وزيرخارجه فرانسه منتشر شده، هيچ يک از مقامات کشورمان نسبت به اين همزماني که امري بي سابقه در عرف ديپلماتيک است، اعتراضي نکرده اند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.