تبلیغات

واکاوي علل گرايش جوانان به معروف شدن

واکاوي علل گرايش جوانان به معروف شدن

باشگاه خبرنگاران/ امروزه در بين جوانان کمتر کسي پيدا مي‌شود که تمايلي به شهرت و معروفيت نداشته باشد.

امروزه بسياري از جوانان تمايل فراواني به مشهور و معروف شدن دارند و براي تحقق اين رويا دست به انجام هر کاري از رفتن به کلاس‌هاي بازيگري و خوانندگي گرفته تا تهيه دابسمش و کليپ‌هاي طنز در فضاي مجازي (به خصوص اينستاگرام و تلگرام) مي‌زنند. اين تمايل به شهرت مي‌تواند دلايل و ريشه‌هاي مختلفي داشته باشد که برخي از آنها عبارتند از کمبودهاي دوران کودکي، احساس نياز به ديده شدن و يا حوادثي که در زندگي فرد ايجاد مي‌شود.

به طور مثال برخي افراد هستند که براي جذب مخاطب و مشهوريت بيشتر، اقدام به خودکشي ساختگي کرده و ويدئوي آن را در فضاي مجازي منتشر مي‌کنند.

در اين ميان آنچه که ممکن است ذهن هر مخاطبي را به خود مشغول سازد آن است که چرا جوانان ما از امکانات و فضاهاي موجود استفاده درست و بهينه نمي‌کنند و از آن براي ارضاي نياز‌هاي پوج و بي‌فايده خود مانند کسب شهرت بهره مي‌برند. اين موضوع در حالي است که افکار عمومي حافظه ضعيفي دارند چنان که بسياري از بازيگران و هنرمندان سينما پس از مدتي که در رسانه‌ها حضور نداشته باشند به دست فراموشي سپرده مي‌شوند.

امير لطفي‌حقيقت روان‌شناس و استاد دانشگاه در تشريح اين معضل به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: انسان به طور ذاتي نياز به تعلقات اجتماعي دارد، به اين معنا که فرد احساس قدرت، ارزشمندي، پذيرفته شدن و مورد توجه قرار گرفتن در جامعه دارد. گرايش افراد به مشهور شدن داراي عوامل مختلفي است که بخش قابل توجهي از آن به احساس نياز و برطرف کردن آن بر مي‌گردد و بايد پاسخ مناسبي دريافت کند. در بسياري از موارد افراد ميل به قدرت و شهرت دارند و براي ارضاي اين نياز ابزارهاي لازم را دارند تا به طور رسمي معروف شوند و در صورت عدم وجود اين ابزارها رو به فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي مي‌آورند.

اين روان‌شناس گفت: زماني که در جوامع انساني ارزش‌ها به درستي تعريف نشوند يا در خانواده‌ها سلامت تربيتي و روابط سالم حاکم نباشد فردي که از پوسته اوليه خود(خانواده) خارج و وارد جامعه مي‌شود ممکن است رفتارهاي نابهنجار و نادرستي بروز دهد مثلا با قرار دادن عکس‌ها و فيلم‌هايي متعدد از خود قصد جلب توجه داشته باشد. بنابراين عوامل مختلفي مي‌تواند موجب بروز اين مشکلات شود که عبارتند از ضعف سلامت تربيتي، فقدان وجود هيجانات مثبت در خانواده و در نهايت وجود اختلالات شخصيت نمايشي و اختلال خودشيفتگي.

اين استاد دانشگاه تصريح کرد: بسياري از اين افراد بيمار هستند به نحوي که از شخصيتي ضداجتماعي و داراي اختلالات رواني برخوردارند و ميل به فريبکاري، بزرگنمايي و ايجاد نوعي هيجانات منفي در جامعه دارند.

لطفي‌حقيقت در تشريح راه حل‌هاي موجود براي مقابله با اين معضل گفت: آگاه سازي خانواده‌ها و کودکان در مدارس و کارگاه‌هاي آموزشي مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود. همچنين خانواده‌ها براي تأمين سلامت رواني حداقل سالي يک بار به روان‌شناس مراجعه و سلامت زندگي خود را تضمين کنند. ايجاد نوعي بي تفاوتي نسبت به افرادي که معروفيت کاذب دارند مي‌تواند موثر باشد در واقع ما بايد جذابيت‌ها را در جامعه جابجا کنيم به نحوي که مردم تمايلي براي پيگيري ادامه فعاليت اين گونه افراد نداشته باشند.

وي افزود: در جامعه ما برخي عناصر فرهنگي، اجتماعي به يکباره حذف شد و جايگزين مناسبي براي آن مشخص نشد همين مسئله باعث نوعي شکاف فرهنگي و مديريتي شد، چرا که طبعا افراد نيازمند برخي تفريحات و سرگرمي‌ها هستند زماني که تفريحات در جامعه ما با محدوديت روبرو است و نظام اجتماعي ما مديريت متمرکز شده‌اي ندارد و بيشتر در غالب شعار ظهور مي‌کند طبعا نياز افراد برطرف نمي‌شود و براي ارضاي نيازها به گونه‌اي ديگر اقدام مي‌کنند.

لطفي‌حقيقت در پايان گفت: از آنجايي که باورهاي مردم آسيب خورده به طوري که تمايل زيادي به اين افراد دارند در قبال اين افراد بايد واکنش رسانه‌اي و هم واکنش قضايي وجود داشته باشد. يعني کسي که با انتشار فيلم و عکس‌هايي از خود باعث براگيختن هيجان در جامعه مي‌شوند به عنوان يک شخصيت ضداجتماعي وي را معرفي و مورد مجازات قرار داد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.