تبلیغات

آخرين وضعيت پرونده حقوق‌هاي نجومي

آخرين وضعيت پرونده حقوق‌هاي نجومي

تسنيم/ رئيس ديوان محاسبات از تشکيل ۸۷ پرونده براي دستگاه هاي اجرايي در زمينه حقوق هاي نجومي خبر داد و گفت: فرآيند رسيدگي اين پرونده ها در دادسراي اين ديوان در حال اجراست.

عادل آذر درباره آخرين وضعيت پيگيري حقوق هاي نجومي افزود: اين پرونده که قبلاً هم گزارش آن را به مردم داده ام شامل همان 397 نفري بود که مجموع مازاد دريافتي آنان حدود 23 ميليارد و 300 ميليون تومان شده بود و گزارش آن نيز در صحن علني مجلس قرائت شد.

وي تصريح کرد: خوشبختانه تمام مبلغ حدود 23 ميليارد و 300 ميليون تومان به طور کامل به حساب هاي مربوط به دستگاه هاي اجرايي و يا خزانه برگشت داده شده است.

آذر ادامه داد: البته در جريان ارائه گزارش دوم گفتم هنوز سه نفر مبلغ خود را برنگردانده اند اما بعد از گزارش به صدا و سيما که از تلاش رسانه ملي و ديگر رسانه ها در اين زمينه تشکر مي کنم ، آنان هم پرداخت کردند که رقم بالايي هم بود بنابراين از نظر برگشت مبلغ، موضوع کامل است.

رئيس ديوان محاسبات در ادامه اظهار داشت: منتها بحثي وجود دارد که ما بايد بررسي مي کرديم که دستگاه ها و يا تصميم گيرندگاني که تخلف در پرداخت داشته اند چه کساني بوده اند؟ و آيا تخلف کرده اند يا خير؟ چرا که معيار ما در مرحله قبلي، نجومي يا متعارف بودن بود اما اينجا بايد به اين متوسل شويم به چه کسي غيرقانوني پرداخت کرده اند؟

وي ادامه داد: زماني فردي، خودش پرداخت کننده نبوده و فقط پول را دريافت کرده است و ما به او گفته ايم پول را برگرداند ولي ما بايد به داخل دستگاه ها مثل هيئت مديره، هيئت امناء، هيئت عامل حتي چه بسا هيئت دولت و عالي ترين مقام يک دستگاه اجرايي ورود کنيم که آيا تصميم خلاف قانون يا نادرست و يا خلاف وجدان عمومي گرفته است يا خير؟

آذر تأکيد کرد: اين موارد را بررسي کرديم و نتيجه منجر به تشکيل حدود 87 پرونده براي دستگاه هاي اجرايي شد و اين پرونده ها به دادسرا داده شده و فرآيند رسيدگي در دادسرا در حال اجراست.

وي ادامه داد: اين گزارش را براي رئيس مجلس و کميسيون اصل 90 مجلس فرستاديم.

رئيس ديوان محاسبات تصريح کرد: گزارشي که به کميسيون اصل 90 ارسال شده درباره اين است که اين دستگاه ها کدام ها بودند، در چه سطحي بودند و نوع تخلف آنها در مرحله حسابرسي چه بوده و آيا اين تخلف قطعي جرم است و يا تخلف قانوني است؟ (ما بين تخلف قانوني و جرم اختلاف قائل هستيم).

وي اظهار داشت: اين موضوعات را بايد آيين دادرسي ما در دادسراي ديوان محاسبات که يک بخش فني است بگويد و مراحلي دارد که معلوم شود نوع جرم و يا نوع تخلف چه بوده است و يا حتي آن دستگاه تبرئه شود.

آذر با اشاره به مراحل اين فرآيند گفت: مراحل به اين صورت است که موضوع به دادسرا مي رود اگر دادسرا تشخيص داد که جرم برخلاف قانون اتفاق نيفتاده مختومه مي شود در غير اين صورت دادستان ديوان محاسبات دادخواست تنظيم مي کند و به هيئت هاي مستشاري اين ديوان مي فرستد و اگر آنها قانع شدند که جرم نيست موضوع مختومه اعلام مي شود در غير اين صورت اعلام جرم و يا اعلام تخلف مي کنند.

وي اظهار داشت: البته دستگاه ها يا شخص مي تواند اعتراض بدهد و موضوع نهايتاً به حاکم شرع مي رسد، حاکم شرع که رأي داد آن رأي بعد از اعاده دادرسي قطعي است بنابراين بايد کمي حوصله کنيم و ببينيم نتيجه چه مي شود.

رئيس ديوان محاسبات در پاسخ به اينکه پس پرونده حقوق هاي نجومي بسته نشده و کماکان در حال پيگيري است گفت: از نظر برگشت پول يعني آن مبلغ 397 نفر موضوع تمام شده است اما از نظر اينکه دستگاه تخلف کرده يا خير در حال رسيدگي در دادسراي ديوان محاسبات است.

آذر درباره معيار تعيين نجومي بودن يک حقوق و تعيين مبلغ 20 ميليون تومان افزود: مبناي ما براي تعيين نجومي بودن حقوق، قوانين نظام پرداخت به ويژه قانون مديريت خدمات کشوري است.
وي گفت: آن مبلغ 20 ميليون تومان تعيين شده مبناي قانوني دارد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.