تبلیغات

آزمايش ژنتيک قبل از ازدواج براي چه کساني است؟

آزمايش ژنتيک قبل از ازدواج براي چه کساني است؟

باشگاه خبرنگاران/ انجام آزمايش‌هاي ژنتيک در کشور از سال 72 به صورت طرح پايلوت (آزمايشي) در چند استان کشور اجباري و از سال 75 انجام آزمايشات پيش از ازدواج در کل کشور تبديل به يک آيين‌نامه فراگير شد و هر زوجي که قصد ازدواج دارد، بايد اين آزمايش‌هاي اوليه را که شامل CBC و الکتروفورز است، انجام دهد.
مجيد آراسته رئيس هيئت مديره انجمن تالاسمي ايران در پاسخ به اين سوال که آزمايشات تکميلي پيش از ازدواج براي کدام گروه‌ها ضروري است، اظهار داشت: براي افرادي که کم خوني دارند يا مشکوک به تالاسمي هستند آزمايشات تکميلي درخواست مي‌شود و انجام آن‌ها پيش از ازدواج ضروري است و بر اساس نتايج حاصل از آزمايشات افراد به سه گروه سالم ، مشکوک به تالاسمي و تالاسمي مينور تقسيم‌بندي مي‌شوند.
افرادي که مشکوک به تالاسمي هستند بايد حدود يک تا سه ماه قرص آهن مصرف کنند و سپس آزمايشات مجدد را انجام دهند، همچنين در مورد تالاسمي مينور، اگر شخصي مبتلا به تالاسمي مينور باشد و فرد مقابلش سالم بوده ازدواج اين دو شخص با هم مانعي ندارد، ولي در صورتيکه هر دو نفر مبتلا به تالاسمي مينور باشند 25 درصد امکان دارد که در هر بارداري فرزندشان به تالاسمي ماژور مبتلا شود و 75 درصد احتمال تولد فرزند سالم وجود دارد.
رئيس هيئت مديره انجمن تالاسمي ايران ادامه داد: در مواقعي که هر دو نفر مبتلا به تالاسمي مينور باشند بايد آزمايش ژنتيک انجام دهند البته در بين سال‌هاي 75 تا 84 ازدواج اين دو شخص با يکديگر ممنوعيت قانوني نداشت و با وجود توصيه پزشک مبني بر منع ازدواج افراد به دليل تعصبات اخلاقي يا فرهنگي برخي از زوجين نظر پزشک را نمي‌پذيرفتند.
در طي آزمايشات ژنتيک موتاسيون (جهش‌ها) مشخص و در هفته 12 تا 13 بارداري نمونه‌ي جنين گرفته مي‌شود و در صورتيکه جنين دچار تالاسمي ماژور(شديد) باشد تا هفته 18 بارداري و قبل از شروع هفته 19 از طرف پزشکي قانوني مجوز ختم حاملگي صادر مي‌شود.
از سال 83-82 آزمايشات ژنتيک در کشور رونق بيشتري پيدا کرد به طوري که امروزه در مراکز همه استان‌هاي کشور، اين آزمايشات در دو مرحله زوجين و جنين انجام مي شود و خوشبختانه با انجام اين فرآيند ميزان ابتلاي افراد به تالاسمي ماژور در کشور اکنون به 150 تا 200 مورد در سال کاهش پيدا کرده است.
آراسته در همين خصوص بيان کرد: در گذشته (سال 66-65) اين ميزان حدود 800 تا هزار و 200 نفر در سال بود ولي هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد و در استان‌هايي مانند سيستان و بلوچستان ، خوزستان و هرمزگان ، به دليل مسائل فرهنگي و باورها و تعصبات قومي و قبيله‌اي اين آمار کمي بالاتر است.
رئيس هيئت مديره انجمن تالاسمي ايران گفت: البته ايران در بين ساير کشورهاي اسلامي در زمينه کاهش تعداد مواليد افراد دچار تالاسمي پيشتاز بوده و آزمايشات ژنتيک حدود 70 تا 80 درصد از ابتلاي افراد به تالاسمي ماژور جلوگيري مي‌کند.
آراسته به هزينه‌هاي درماني بيماران مبتلا به تالاسمي اشاره و افزود: همچنين هزينه درماني يک بيمار تالاسمي به طور متوسط 50 ميليون تومان برآورد مي‌شود که اين مبلغ از بودجه‌ي دولت تامين مي‌شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.