تبلیغات

نخل طلاي کن را چه کساني داوري کردند؟

نخل طلاي کن را چه کساني داوري کردند؟

ايسنا/ در طول هفت دهه برگزاري جشنواره کن، سينماگران و چهره‌هاي ادبي مهمي فرصت نشستن بر روي صندلي رياست هيئت داوران جشنواره کن را داشته‌اند.

«پدرو آلمادوار» کارگردان برنده اسکار اسپانيايي که چهره‌اي غريبه با جشنواره کن نيست و پيش از اين 5 بار با آثار در بخش رقابتي اين جشنواره حضور داشته است، امسال به عنوان رئيس هيات داوران هفتادمين جشنواره فيلم کن انتخاب شده است. به همين مناسبت نگاهي مي‌اندازيم به چهره‌هايي که در 69 دوره گذشته در راس هيات داوران اين رويداد معتبر سينمايي قرار داشته‌اند:

2016: «جورج ميلر» استراليايي کارگردان مجموعه فيلم‌هاي «مکس ديوانه» رياست هيئت داوران جشنواره فيلم کن در سال 2016 را بر عهده داشت.

وي علاوه بر دو بار حضور در جمع هيئت داوران جشنواره در سال 1988 و 1999، در سال 2015 نيز با فيلم تحسين شده‌اش «مکس ديوانه: جاده خشم» در جشنواره حضور داشت.

2015؛ سال گذشته برادران «کوئن» که علاوه بر کسب جايزه اسکار (جايي براي پيرمردها نيست) سابقه کسب جايزه نخل طلا «بارتون فينک» (1991)، بهترين کارگرداني و جايزه ويژه هيئت داوران (دورن ليون ديويس) را در کارنامه داشتند در راس هيئت داوران کن قرار گرفتند تا براي اولين بار جشنواره کن دو رئيس هيات داوران داشته باشد.

در نهايت نيز «ديپان» به کارگرداني «ژاک اوديار» برنده نخل طلا نام گرفت.

2014؛ «جين کمپيون» کارگردان صاحب‌نام که در تمام ادوار برگزاري جشنواره کن، تنها کارگردان زن برنده نخل طلا محسوب مي‌شود، سال گذشته و در دوره شصت‌وهفتم بر مسند هيات داوران بخش رقابتي کن نشست.

وي در سال 1992 با فيلم تحسين‌شده «پيانو» موفق به دريافت اين جايزه شد و در ميان چهار کارگردان زني قرار دارد که تا کنون توانسته‌اند نامزد اسکار کارگرداني شوند.

2013: مسئولان برگزاري جشنواره کن در حالي «استيون اسپيلبرگ» کارگردان سرشناس هاليوود را به عنوان رياست هيات داوران شصت و ششمين دوره اين رويداد سينمايي انتخاب کردند که وي با وجود کارنامه کاري فوق‌العاده، در جشنواره کن سابقه درخشاني نداشت و تنها حضورش به سال 1974 با فيلم «شوگرلند اکسپرس» بازمي‌گردد که نامزد نخل طلا بود و توانست مشترکا جايزه بهترين فيلمنامه را به دست آورد.

2012؛ در شصت‌وپنجمين دوره جشنواره کن «ناني مورتي»، کارگردان سرشناس ايتاليايي بر منصب رياست هيات داوران نشست. اين کارگردان باسابقه ايتاليايي حضور چشمگيري در کن داشته؛ به گونه‌اي که شش‌بار در بخش رقابتي نامزد نخل طلا بوده و يک‌بار اين جايزه را با فيلم «اتاق پسر» در سال 2001 همراه با جايزه فيپرشي از آن خود کرد.

از ديگر افتخارات اين کارگردان در کن مي‌توان به جايزه بهترين کارگرداني و جايزه کالسکه طلايي سال 2004 اشاره کرد. در اين دوره «هانکه» براي فيلم «عشق» نخل طلا را گرفت.

2011؛ «رابرت دنيرو»، بازيگر سرشناس و پرافتخار هاليوودي در اين سال رييس هيات داوران کن بود. وي سابقه چنداني در جشنواره کن نداشت و يک‌بار با فيلم «راننده تاکسي» در بخش رقابتي حضور داشت. در سالي که دنيرو به عنوان يک چهره سرشناس و مطرح بر مسند رياست هيات داوران کن نشست، «درخت زندگي» ساخته «ترنس ماليک» نخل طلا را به دست آورد.

2010؛ اين‌بار نوبت «تيم برتون»، ديگر کارگردان سرشناس هاليوود بود تا در شصت‌وسومين دوره کن رييس هيات داوران شود. در کارنامه سينمايي اين کارگردان تنها يک حضور در بخش رقابتي با فيلم «اد وود» ديده مي‌شود. «عمو بونمي که مي‌تونه خاطرات زندگي گذشته‌اش را به ياد بياره» از تايلند بهترين فيلم بخش رقابتي معرفي شد.

2009؛ «ايزابل هوپر»، بازيگر سرشناس فرانسوي که دوبار در سال‌هاي 1978 و 2001 براي فيلم‌هاي «ويولت» و «معلم پيانو» بهترين بازيگر کن شد، رييس هيات داوران جشنواره کن بود که در پايان فيلم «ربان سفيد» ساخته ميشل هانکه را به عنوان برنده نخل طلا اعلام کرد.

2008؛ «شون پن»، بازيگر و کارگردان هاليوودي در حالي رياست هيات داوران را برعهده داشت که در سال 1997 با فيلم «او بسيار دوست داشتني است» جايزه بهترين بازيگر مرد را از آن خود کرد و در سال 2001 نيز با فيلم «پيمان» نامزد نخل طلا شد.

در اين سال فيلم «کلاس» ساخته «لاورنت کانته» نخل طلا را کسب کرد.

2007؛ «استفن فريرز» که سابقه دو نامزدي نخل طلا در سال‌هاي 1987 و 1996 را داشت، رييس هيات داوران کن شد. فيلم «4 ماه، 3 هفته و دو روز» ساخته «کريستين مونيگو» نخل طلا را به دست آورد.

2006؛ در پنجاه‌ونهمين دوره جشنواره کن «وونگ کار واي»، کارگردان موج نو سينماي هنگ‌کنگ با چهار نامزدي نخل طلا، رييس هيات داوران معرفي شد.

وي يک جايزه بهترين کارگرداني کن را با فيلم «خوشبخت کنار هم» در کارنامه سينمايي دارد. در اين سال فيلم تحسين‌شده «بادي که به مرغزار مي‌وزد» به کارگرداني «کن لوچ» موفق به کسب نخل طلا شد.

2005؛ «امير کاستاريکا» به عنوان يکي از برترين و پرافتخارترين چهره‌هاي تمام ادوار جشنواره کن رييس تيم داوري بخش رقابتي شد. اين کارگردان صربستاني در سال 1985 با فيلم «وقتي پدر براي کار و کاسبي رفته بود» و در سال 1995 با فيلم «زيرزمين» دو جايزه نخل طلا را گرفت. وي سه‌بار ديگر نيز نامزد نخل طلا شد و يک جايزه بهترين کارگرداني (عصر کولي‌ها) و يک جايزه فيپرشي را نيز کسب کرده است. در اين سال فيلم «بچه» ساخته برادران داردن بهترين فيلم معرفي شد.

2004؛ «کوئنتين تارانتينو»،‌ کارگردان موفق هاليوود در پنجاه‌وهفتمين دوره کن رييس هيات داوران بود. وي در سال 1994 با فيلم «داستان عامه‌پسند» نخل طلا گرفت و به اوج شهرت رسيد. وي دوبار پس از آن نيز با فيلم‌هاي «ضدمرگ» و «حرامزاده‌هاي عوضي» نامزد نخل طلا بود، در اين سال نخل طلا به فيلم «فارنهايت 9/11» ساخته مايکل مور رسيد.

2003؛ «پاتريس شرو»، بازيگر و کارگردان فرانسوي که سه‌بار سابقه حضور در بخش رقابتي را داشت، در سال 1994 با فيلم «ملکه ماروت» جايزه هيات داوران را گرفت. فيلم «فيل» ساخته‌ي معروف «گاس ون سنت» در اين سال نخل طلا را گرفت.

2002؛ «ديويد لينچ»، کارگردان سرشناس آمريکايي رييس هيات داوران بود. لينچ که با فيلم «در قلب وحشي» در سال 1990 نخل طلاي کن را کسب کرد، سه‌بار ديگر با فيلم‌هاي «جاده مالهند» (جايزه بهترين کارگرداني) ، «داستان استريت» و «توئين پيکس: با من بر آتش برو» نامزد نخل طلا بوده است. در اين سال فيلم «پيانيست» ساخته رومن پولانسکي جايزه بهترين فيلم را گرفت.

2001؛ اين‌بار رياست هيات داوران کن به يک بازيگر و کارگردان زن رسيد؛ «ليو اولمن»، سينماگر نروژي و بازيگر مورد علاقه «اينگمار برگمن» در راس تيم داوري کن قرار گرفت. وي با فيلم «بي‌ايمان» در سال 2000 نامزد نخل طلا بود. در اين سال فيلم «اتاق پسر» ساخته «ناني مورتي» بهترين فيلم جشنواره شد.

2000؛ «لوک بسون»، کارگردان سرشناس فرانسوي در حالي در اين سال رييس هيات داوران شد که در کارنامه سينمايي‌اش حضور چشمگيري در جشنواره کن ديده نمي‌شود. «لارس فون ترير» با فيلم «رقصنده در تاريکي» نخل طلا را گرفت.

1999؛ در اين سال «ديويد کراننبرگ»، کارگردان سرشناس کانادايي در جشنواره کن رييس هيات داوران شد. وي چهار نامزدي نخل طلا، کسب يک کالسکه طلايي و يک جايزه ويژه هيات داوران را در افتخارات خود دارد. «رزتا» ساخته برادران داردن نخل طلاي کن را به دست آورد.

1998؛ «مارتين اسکورسيزي»، از سرشناس‌ترين و بزرگترين کارگردانان معاصر سينماي جهان در اين سال رييس هيات داوران جشنواره کن بود. وي در سال 1976 با فيلم «راننده تاکسي» موفق به کسب نخل طلا شد و سه‌بار ديگر نيز در بخش رقابتي حضور داشت. فيلم «پس از ساعت‌ها» جايزه بهترين کارگرداني کن را براي او به ارمغان آورد، فيلم «ابديت و يک روز» ساخته «تئو آنجلوپلوس» جايزه نخل طلا را از آن خود کرد.

1997؛ «ايزابل ياسمين آجاني»، بازيگر فرانسوي و برنده چهار جايزه بازيگري سزار، گرچه حضور پررنگي در جشواره کن نداشته، اما به عنوان رييس هيات داوران جشنواره انتخاب شد. در اين سال فيلم «طعم گيلاس» ساخته عباس کيارستمي و «مارماهي» ساخته «شوهي ايمامورا» مشترکا نخل طلا را کسب کردند.

1996؛ «فرانسيس فورد کاپولا»، کارگردان صاحب‌نام هاليوود و خالق «پدرخوانده» رياست هيات داوران کن را در اين سال عهده‌دار بود. وي دو جايزه نخل طلا با فيلم‌هاي «اينک آخرالزمان» (1979) و «مکالمه» (1974)، يک جايزه فيپرشي و يک جايزه کليساي معنوي را در کارنامه سينمايي خود دارد، در اين سال جايزه نخل طلا به فيلم «رازها و دروغ‌ها» ساخته «مايک لي» رسيد.

1995؛ «ژان مورو»، هنرپيشه، خواننده و کارگردان فرانسوي هدايت هيات داوران کن را در اين سال در دست داشت. اين سينماگر فرانسوي در سال 1960 با فيلم «هفت روز، هفت شب» جايزه بهترين بازيگر زن را از آن خود کرد. فيلم «زيرزمين» ساخته «امير کاستاريکا» موفق به دريافت نخل طلاي کن شد.

1994؛ چهل‌وهفتمين دوره جشنواره کن با رياست «کلينت ايست‌وود»، کارگردان و بازيگر مشهور آمريکايي در هيات داوران همراه بود. وي با يک نخل طلا براي «رودخانه مرموز» (2003) و چهار حضور در بخش رقابتي و يک نخل طلاي افتخاري کارنامه درخشاني در جشنواره کن دارد. در اين سال فيلم «داستان عامه‌پسند» ساخته «کوئنتين تارانتينو» جايزه بهترين فيلم را کسب کرد.

1993؛ «لوئيس مال»، کارگردان سرشناس سينماي فرانسه که نخل طلاي کن را با فيلم «دنياي خاموش» در سال 1956 کسب کرد، رييس هيات داوران معرفي شد. از ديگر افتخارات او در کن مي‌توان به سه نامزدي نخل طلا با فيلم‌هاي «کودک زيبا»(1978)، «زمزمه قلب»(1971) و «کلکته»(1969) اشاره کرد.

جايزه نخل طلا مشترکا به «وداع با محبوبم» ساخته «چن کايگه» و «پيانو» ساخته «جين کمپيون» اعطا شد. «عباس کيارستمي»،‌ کارگردان سرشناس ايراني يکي از اعضاي هيات داوران بود.

1992؛ «ژرار دپارديو»، بازيگر مشهور فرانسوي که اخيرا تابعيت روس گرفته در اين سال رييس هيات داوران کن شد؛ در حالي که دو سال پيش از آن براي فيلم «سيرانو دوبرژاک» جايزه بهترين بازيگر مرد را از کن گرفته بود. فيلم «بهترين نيات» ساخته «بيل آگوست» جايزه نخل طلا را دريافت کرد.

1991؛ «رومن پولانسکي»، کارگردان، نويسنده و بازيگر سرشناس هاليوود که امسال با «ونوس در پوست خز» يکي از نامزدهاي نخل طلا است، در سال 1991 بر مسند رياست داوران کن نشست.

وي در سال 2002 موفق به کسب نخل طلا با فيلم «پيانيست» شد، در حالي که پيش از آن نيز با فيلم «مستاجر» در سال 1976 در بخش رقابتي حضور داشت. فيلم «بارتون فينک» ساخته «برادران کوئن» نخل طلاي اين سال را کسب کرد.

1990؛ در اين سال نوبت به چهره سرشناس سينماي ايتاليا «برناردو برتولوچي» رسيد تا رياست هيات داوران کن را به عهده بگيرد. اين کارگردان سرشناس دو نامزدي نخل طلا با فيلم‌هاي «زيبايي ربوده شده» (1996) و «تراژدي يک مرد مضحک» (1981) کسب کرده و يک جايزه نخل طلاي افتخاري را نيز دريافت کرد. در اين سال فيلم «در قلب وحشي» ساخته «ديويد لينچ» موفق به دريافت نخل طلاي کن شد.

1989؛ «ويم وندرس» از چهره‌هاي مطرح تمام ادوار جشنواره کن است که در سال 1989 رييس هيات داوران بود. وي علاوه‌بر کسب نخل طلا در سال 1984 با فيلم «پاريس تگزاس»، 8بار ديگر با فيلم‌هاي چون «پادشاهان جاده»، «دوست آمريکايي»، «همت»، «بهشت بر فراز برلين»، «بسيار دور، چنين نزديک»، «پايان خشونت» و «فيلمبرداري در پالرمو» نامزد نخل طلا بود. يک جايزه ويژه هيات داوران، جايزه بهترين کارگرداني، دو جايزه فيپرشي و کليساي معنوي از افتخارات وندرس در کن هستند. در اين سال فيلم «جنسيت، دروغ‌ها و نوار ويدئو» ساخته «استيون سودربرگ» جايزه نخل طلا را گرفت.

1988؛ رياست هيات داوران چهل‌ويکمين دوره جشنواره کن به «اتوره اسکولا»، کارگردان و فيلمنامه‌نوس مطرح ايتاليايي رسيد که هشت‌بار در جمع نامزدهاي نخل طلا حضور داشته است. وي جايزه بهترين کارگرداني با فيلم «زشت، کثيف، بد» (1976) و يک جايزه بهترين فيلمنامه با فيلم «تراس» (1980) را از کن کسب کرد. وي آخرين‌بار با فيلم «شکوه» در سال (1989) نامزد نخل طلا بود. در اين سال فيلم «پله فاتح» ساخته «بيل آگوست» بهترين فيلم بخش رقابتي را گرفت، «اسکولا» چند روز پيش در سن 89 سالگي درگذشت.

1987؛ «ايو مونتان»، بازيگر فرانسوي در اين سال رييس هيات داوران کن شد تا مهمترين دستاورد زندگي هنري‌اش رقم بخورد. فيلم «زير خورشيد شيطان» ساخته «موريس پياله» بهترين اثر بخش رقابتي انتخاب شد.

1986؛ «سيدني پولاک»، کارگردان صاحب‌نام آمريکايي چهار سال پس از کسب جايزه اسکار رياست هيات داوران کن را به عهده گرفت. اين کارگردان فقيد در سال 1972 با فيلم «جرمي جانسون» نامزد نخل طلا بود. در اين سال فيلم «ماموريت مذهبي» ساخته «رولند جافه» موفق به کسب نخل طلا شد.

1985؛ يکي از معروف‌ترين عناصر موج نو سينماي جمهوري چک «ميلوش فورمن» بر مسند رياست هيات داوران کن نشست. اين کارگردان برنده دو جايزه اسکار، در سال 1971 با فيلم «جهش» نامزد نخل طلا شد که البته جايزه ويژه هيات‌داوران را گرفت. فيلم «وقتي بابا براي کار و کاسبي رفته بود»‌ به کارگرداني «امير کاستاريکا» جايزه نخل طلاي اين دوره را دريافت کرد.

1984؛ «درک بوگارد»، بازيگر انگليسي در حالي رييس هيات داوران معرفي شد که سابقه چنداني در اين جشنواره سينمايي نداشت. در پايان اين دوره فيلم «پاريس تگزاس» ساخته «ويم وندرس» نخل طلا گرفت.

1983؛ در اين سال «ويليام استيرن»، رمان‌نويس آمريکايي و برنده جايزه «پوليتزر» به عنوان چهره‌اي نه‌چندان سينمايي و از دنياي ادبيات بر مسند رياست هيات داوران نشست. فيلم «ترانه غم‌انگيزي از ناراياما» ساخته «شوهي ايمامورا» جايزه نخل طلا را دريافت کرد.

1982؛ «جورجيو استرلر»، کارگردان ايتاليايي نه‌چندان سرشناس تئاتر و اپرا سکان هدايت هيات داوران کن را برعهده داشت. در اين سال فيلم «گمشده» ساخته «کاستا گاوراس» و «راه» ساخته «ييلماز گوني» نخل طلا را مشترکا دريافت کردند.

1981؛ «ژاک دري»، کارگردان و فيلمنامه‌نويس فرانسوي که بيشتر براي ساخت فيلم‌هاي جنايي شهرت دارد به عنوان رييس هيات داوران برگزيده شد. مهمترين دستاورد سينمايي وي حضور در جشنواره کن بود. «آندري وايدا» با فيلم «مرد آهنين» نخل طلا را دريافت کرد.

1980؛ در سي‌وسومين دوره جشنواره کن «کرک داگلاس»، بازيگر و تهيه‌کننده سرشناس آمريکايي بر مسند رياست هيات داوران نشست. وي موفقيت قابل ملاحظه‌اي در کن به دست نياورده بود. فيلم‌هاي «All That Jazz» ساخته «باب فاسي» و «کاگه‌موشه» به کارگرداني «آکي‌را کوروساوا» نخل طلا را تصاحب کردند.

1979؛ «فرانسوا ساگان»، رمان‌نويس و نمايشنامه‌نويس فرانسوي رييس هدايت هيات داوران معتبرترين رويداد سينمايي دنياي شد تا برخلاف ساير جشنواره‌هاي سينمايي، يک نويسنده اين مسئوليت را برعهده بگيرد. فيلم «اينک آخرالزمان» ساخته «فرانسيس فورد کوپولا» و «طبل حلبي» ساخته «فولکر شلوندورف» در پايان اين دوره نخل طلا را دريافت کردند.

1978؛ «الن پاکولا»، سينماگر آمريکايي بر صندلي رياست هيات داوران کن نشست. فيلم «درخت چوب صندل» به کارگرداني «ارمانو اولمي» نخل طلا را دريافت کرد.

1977؛ «روبرتو روسليني»، کارگردان صاحب‌نام ايتاليايي که از او به‌عنوان "پدرخوانده موج نوي سينماي فرانسه" ياد مي‌شود، در اين سال رياست هيات داوران کن را عهده‌دار بود. وي پيش از اين و در سال 1946 با فيلم «رم شهر بي‌دفاع» موفق شده بود جايزه بزرگ هيات داوران کن را بگيرد.

1976؛ «تنسي ويليامز»، نويسنده شهير آمريکايي در اين دوره رئيس هيات داوران کن بود که در پايان فيلم «راننده تاکسي» ساخته «مارتين اسکورسيزي» نخل طلا را دريافت کرد.

1975؛ «ژان مورو»، کارگردان، بازيگر و فيلمنامه‌نويس فرانسوي درحالي رئيس هيات داوران شد که در کارنامه سينمايي‌اش يک نخل طلاي افتخاري و يک جايزه بهترين بازيگري زن ديده مي‌شود. در اين سال فيلم «گزارش سال‌هاي آتش زير خاکستر» ساخته «محمد لخدر حمينه» بهترين اثر بخش رقابتي شد.

1974؛ «رنه کلر»، فيلمساز برجسته فرانسوي از سوي مسئولان جشنواره کن به عنوان رئيس هيات داوران انتخاب شد. «مکالمه» ساخته «فرانسيس فورد کاپولا» بهترين فيلم معرفي شد.

1973؛ «اينگريد برگمن»، ستاره درخشان دهه 40 هاليوود و برنده سه جايزه اسکار بازيگري رييس هيات داوران کن بود. جايزه نخل طلا مشترکا به «مترسک» ساخته جري شاتزبرگ و «مزدور» ساخته آلن بريجز رسيد.

1972؛ «جوزف لوزي»، کارگردان آمريکايي که دو نخل طلا با فيلم‌هاي «تصادف» و «واسطه» داشت و همچنين دو بار نيز در بخش رقابتي نامزد نخل طلا بود، رييس هيات داوران کن شد. «طبقه کارگر به بهشت مي‌رود» ساخته اليو پتري بهترين فيلم بخش رقابتي شد.

1971؛ «ميشله مورگان»، بازيگر فرانسوي به عنوان رييس هيات داوران انتخاب شد. فيلم «واسطه»‌ساخته جوزف لوزي نخل طلا را کسب کرد.

1970؛ «ميگل آنخل آستورياس»، شاعر و نويسنده اهل گواتمالا به عنوان يکي ديگر از چهره‌هاي ادبي رييس جشنواره کن شد. فيلم معروف «MASH» ساخته رابرت آلتمن نخل طلا را گرفت.

1969؛ «لوچيانو ويسکونتي»، کارگردان بنام ايتاليايي در اين سال رييس هيات‌ داوران شد. وي دوبار با فيلم‌هاي «مرگ در ونيز» (1971) و «يوزپلنگ» (1963) نامزد نخل طلا شد و توانست با فيلم «يوزپلنگ» نخل طلا را از آن خود کند. همچنين وي براي اين فيلم جايزه بيست‌وپنجمين سالگرد تاسيس جشنواره کن را گرفت؛ جايزه نخل طلا به «اگر ...» ساخته «ليندسي اندرسون» رسيد.

از سال 1968 تا اولين سال برگزاري جشنواره کن در سال 1946 نيز به ترتيب چهره‌هاي هنري چون «آندره چاسمن» (19668)، «الساندرو بلاستي» (1967)، «سوفيا لورن» (1966)، «اوليويا دو هاويلاند» (1965)، «فريتز لانگ» (1964)، «آرماند سالاکرو» (1963)، «تتسورو فروکاکي» (1962)، «ژان جيونو» (1961)، «جورج سيمنون» (1960)، «مارسل آکارد» (1958/1959)، «آندره مائوريس» (1957)، «موريس لمن» (1956)، «مارسل پانول» (1955)، «ژان کوکتو» (1954/1953)، «موريس جنوا» (1952)، «آندره موريس» (1951) و «جورج هويسمن» براي سال‌هاي (1949/1947/1946) رياست هيات داوران جشنواره بين‌المللي فيلم کن را برعهده داشتند.

عباس کيارستمي کارگردان سرشناس ايراني در عرصه بين‌المللي در سال 1993، ليلا حاتمي در سال 2014 و کتايون شهابي در سال 2016 سينماگران ايراني هستند که تاکنون در ميان اعضاي هيئت داوران بخش رقابتي جشنواره کن حضور داشته‌اند.

کيارستمي در سال 2014 نيز رياست هيئت داوران بخش فيلم کوتاه و سينه‌فونداسيون کن را بر عهده داشت.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.