تبلیغات

کشف اجساد دوره ساسانيان در لرستان

کشف اجساد دوره ساسانيان در لرستان

ايرنا/ سرپرست هيات کاوش باستان شناختي محوطه چيا سبز چم نقدعلي کوهدشت گفت: براي نخستين بار در استان لرستان تدفيني سالم از دوره ساساني کشف شد.

عطا حسن پور افزود: تدفين هاي مربوط به دوره ساساني در ايران بسيار نادر هستند و در استان لرستان تا کنون هيچ نمونه اي از تدفين مربوط به اين دوره به دست نيامده است.
وي اندازه قد اين فرد متوفي را بيش از 2 متر عنوان کرد و گفت: مطالعات انسان شناسي و انجام آزمايشات استخوان شناسي مي تواند اطلاعات مفيد و ارزنده اي در ارتباط با وضعيت تدفين و آداب آن، تغذيه، ويژگي هاي جسماني و اطلاعات ژنتيکي در برداشته باشد.
حسن پور در مورد سازه هاي معماري محوطه چياسبز محل کشف اين اسکلت اظهار کرد: در کنار گور ساساني و صخره هاي گچي بقاياي سازه هاي معماري متعددي به دست آمده که شامل ديوارها و فضاهاي مختلف در ابعاد و اندازه هاي متفاوت است.

وي افزود: اين ديوارها از جنس سنگ با ملاط گچ و اندودهاي گچي است که ارتفاع آنها در بيشترين قسمت به يک متر مي رسد.
سرپرست هيات کاوش باستان شناختي محوطه چيا سبز چم نقدعلي کوهدشت گفت: از ديگر عناصر مهم معماري مکشوفه در کنار ديوارها، کشف يک ستون مدور با اندود گچي است که شالوده آن از قلوه سنگ‌ هاي کوچک و بزرگ تشکيل شده است و در ادامه کاوش به دنبال ساير عناصر وابسته و فضاهاي مختلف تشکيل دهنده بنا خواهيم بود.
وي از کشف سفالينه هاي متنوع و متعدد به همراه بقاياي خمره ها و ظروف شکسته خبر داد و ادامه داد: معمولا در کاوش‌ هاي باستان شناسي بيشترين اطلاعات تاريخ‌ گذاري و فرهنگي از سفالينه ها به دست مي آيد و خوشبختانه سفال ‌هاي مکشوفه از محوطه 'چياسبز چم نقد علي' به لحاظ تکنيک و سبک ساخت، پوشش، لعاب، فرم و گوناگوني از اهميت خاصي برخودار هستند که هم اکنون در دست مطالعه، گونه شناسي، طبقه بندي و طراحي فني است.

وي افزود: سلسله کاوش‌ هاي نجات بخشي حوضه آبگير سد سيمره تپه چياسبز 2 واقع در روستاي چم نقدعلي از توابع دهستان زيرتنگ سياب نيز در فهرست کاوش‌ هاي اضطراري پژوهشکده باستان شناسي قرار گرفت.
سرپرست هيات کاوش باستان شناختي محوطه چيا سبز چم نقدعلي گفت: کاوش در اين محوطه تاريخي از ابتداي دي ماه سال جاري آغاز شده و تا نيمه بهمن ماه ادامه خواهد يافت.
حسن پورافزود: تپه چيا سبز محوطه اي نسبتا کوچکي است که در اثر عمليات کشاورزي طي ساليان اخير بخش عظيمي از آن تخريب شده و هم اکنون در تمام قسمت هاي آن کشاورزي مي شود، با اين وجود قسمت ‌هاي شرقي و غربي اين محوطه ترانشه بندي شده و تاکنون پنج کارگاه کاوش به ابعاد 500 متر مربع مورد خاکبرداري قرار گرفته است.
وي گفت: بخش عمده اي از قسمت مرکزي و شمال غربي محوطه چيا سبز را يک رگه صخره اي تو در تو از جنس گچ در بر گرفته که در لابه لاي اين رگه گچي يک تدفين انساني از دوره ساساني به دست آمد.

وي درخصوص ساختار و چيدمان محل دفن اظهار کرد: اين گور از نوع گورهاي چهار چينه سنگي با پلان مستطيل شکل است که طي ادوار مختلف پيش از تاريخ و تاريخي در لرستان بسيار متداول بوده و نحوه تدفين به صورت دراز کش و جهت آن شمال غربي- جنوب شرقي است.
وي افزود: به زودي يک گروه تحقيقاتي به منظور نمونه برداري و انجام آزمايشات مختلف بر روي اين اسکلت ساساني عازم منطقه مي شود و نتايج حاصله از آن را در آينده نزديک به اطلاع علاقه مندان خواهيم رساند.
به گزارش ايرنا روستاي چم نقدعلي در منتهي اليه جنوب غرب شهر کوهدشت به فاصله 84 کيلومتري و از جمله روستاهاي بخش کوناني در منطقه رودبار به شمار مي رود.
منطقه رودبار دره اي کوهستاني با آب و هواي گرمسيري است که در امتداد رودخانه سيمره از تنگه سازبن تا تنگه برنجان شکل گرفته است.
طول اين دره حدود 30 کيلومتر با جهت شمال غربي – جنوب شرقي است که در حد فاصل کوه‌هاي لاره در استان لرستان و کوه تلوگ در استان ايلام قرار گرفته است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايرنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.