تبلیغات

عارف: مانعي براي حضور زنان در انتخابات وجود ندارد

عارف: مانعي براي حضور زنان در انتخابات وجود ندارد

ايلنا/ رييس فراکسيون اميد گفت: الان بحث رجل سياسي حل شده و هيچ مانعي به لحاظ سياست کلي نظام براي حضور زنان وجود ندارد.

محمدرضا عارف در همايش زنان انقلاب اسلامي و مديريت سياسي ضمن تبريک ايام انقلاب و روز پرستار و ميلاد حضرت زينب گفت: ما اگر هشت سال دفاع مقدس را بررسي کنيم توانمندي‌هاي زنان و پرستاران را متوجه خواهيم شد. ان‌شاالله خدا توفيق دهد تا رفتار و منش حضرت زينب را الگو قرار دهيم.

او با بيان اينکه صحنه‌اي را در انقلاب و دستاوردهاي بعد از انقلاب نمي‌بينيم که نقش زن نقش مهمي نباشد. با اين تفاوت که ما هنوز در يک تشکيلات مردسالار زندگي مي‌کنيم. اگر صادقانه نقش غيرمستقيم و مستقيم زنان را در کنار هم قرار دهيم، متوجه اين نقش مي‌شويم. وقتي يک جوان بيست ساله به جبهه مي‌رود چقدر يک زن در اين تصوير نقش دارد.

رييس فراکسيون اميد تاکيد کرد: ديشب من به عيادت يکي از همکارام در بيمارستان رفتم. او از نمايندگان مجلس بود، يکي از مسئولان بيمارستان به من گفت يک خانم که مادر سه شهيد است در بيمارستان بستري است. من به ديدن اين خانم رفتم. اين خانم تا من را ديد شناخت. اين زن که مادر سه شهيد بود با من جوري برخورد نکرد که انگار مديون من است. مادري که چنين رفتاري دارد چه اثري بايد در رفتار من داشته باشد، جز شرمندگي براي من چيزي نداشت اما روحيه گرفتم و تمام مشکلات هفته‌هاي گذشته‌ام را فراموش کردم.

او با تاکيد بر اينکه اگر شاخص مشارکت ما فيزيکي باشد، درست نيست، گفت: اگر من جايگاه علمي هم دارم بيش از ۶۰ تا ۷۰ درصد رتبه‌هاي علمي من به دانشجويان تعلق دارد و اين بخش اعظم آن به دانشجويان دختر تعلق دارد حالا نقش زنان کجاست؟ اگر نقش مستقيم و غيرمستقيم زن را در توسعه علمي و فناوري کشور در ارتقاء شاخص‌هاي فناوري و آموزش در کشور به دست آوريم بالاي ۵۰ درصد است. اين توانايي زنان در مقابل آقايان است. روحيه آرام و توقع کم آنها با همه حدودي که رعايت مي‌کنند وضعيتي است که با آن روبه‌رو هستيم ولي چون از آن استفاده نکرديم، در شاخص‌هاي کمي وضعيت نگران‌کننده‌اي وجود دارد.

عارف تاکيد کرد: شاخص‌هاي غرب بعضا با پيش‌فرض‌هايي تدوين مي‌شود که با شرايط ما ناسازگار است. قبول داريم که خيلي راه داريم اما حال چه بايد کرد، از سياست‌هاي کلي بايد عبور کرد؟ بايد با شاخص‌هاي توسعه‌اي که هست در بخش‌هاي کمي به اقتصاد توجه کنيم که براي ۱۰۰% کشور آست نه براي ۵۰% کشور. امروز در کشور ما جا افتاده که با ۵۰% جمعيت نمي‌توان رشد داشت. بايد از بحث‌هاي کلان عبور کنيم و بپذيريم که اين مسير مسير درستي است.

او گفت: الان بحث رجل سياسي حل شده و هيچ مانعي به لحاظ سياست کلي نظام براي حضور زنان در انتخابات رياست‌جمهوري وجود ندارد. در مورد رويکردهاي حضور زنان، اولين مساله حفظ حضور است. فراکسيون بانوان مجلس در بررسي برنامه ششم بدون مشورت با فراکسيون طرحي را دادند که خانم‌ها بعد از بيست سال خدمت بتوانند بازنشسته شوند. من راي منفي دادم و فرداي آن روز من پرسيده شد چه راي دادم و گفتم منفي بوده است. ما براي اينکه حضور زنان بالا برود بايد در تصميم‌سازي‌ها حضورشان را بالا ببريم.

عارف بطرح اين سوال که اگر زنان زود بازنشسته شوند به نفع حضور بانوان است يا به ضرر آن، گفت: بيست سال هزينه شده و صبح‌ها کودکان شيرخوارتان را گذاشته و کار کرديد و بعد از بيست سال که چنين مشکلاتي نداريم بازنشسته شويد؟ الان وقت استفاده از ظرفيت‌هاي شماست. خواهش من از شوراي زنان اين است که برنامه راهبردي ۱۵ ساله را براي تبعيض مثبت با عدالت جنسيتي که الان لازم است، برنامه ريزي کنند . شعار هم ندهيم. بايد به طور طبيعي جلو برويم. حرکت برنامه‌اي لازمه اين جلو رفتن است.

رييس شوراي عالي سياست‌گذاير اصلاح‌طلبان تاکيد کرد: بايد در محافل سياسي و نهادهاي تصميم‌سازي و تصميم‌گيري و نهادهاي تجاري وضعيت را به جايي برسانيم که بگوييم اعتقاد به شايستگي داريم و حقي از کسي ضايع نشود. اما اينکه آيا الان مي‌شود به اين ترتيب جلو رفت و به نفع آرمان‌ها و پيام‌هاي انقلاب است؟ خير.

او خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد ما برنامه راهبردي مي‌خواهيم و مهمترين مساله ما اعلام آمادگي زنان است. مشکلي که من در کار مديريتي با آن روبه رو شدم اين است که خانم‌ها اعلام آمادگي نمي‌کنند. واقعيت اين است که در شرايط برابر که خانم‌ها و آقايان در يک منزل معاون وزير هستند اگر بچه مريض شود خانم بايد خانه بماند. از اين رو آقايان بايد آموزش ببينند. يکي ديگر از مسائل توانمندسازي است. شما براي انتخاب يک آقا به راحتي کارنامه مردان را داريد اما در مورد خانم‌ها کارنامه آنها سفيد است. غير از حضور تاثيرگذار خانم‌ها در پارلمان‌هاي محلي که مسائل آن هم محلي است و نقش زنان در اين زمينه بيش از مردان مي‌تواند باشد.

عارف يادآور شد: در شوراي شهر اين دوره ببينيد که کار بانوان بهتر بوده يا آقايان. ما ضرورت‌هايي در اداره شهرها داريم که زنان بهتر از مردان هستند. مردان هم براي پارلمان‌هاي محلي بايد به زنان راي دهند از سويي اين پارلمان‌ها جايي براي حضور زنان در وهله اول است. من خواهشم از دوستاني که درگير انتخابات هستند اين است که خانم‌ها در همه سطوح در شوراها حضور جدي داشته باشند. عملکرد دوره قبل ما قابل قبول بود. البته مطلوب نبود.

نماينده مردم تهران تاکيد کرد: در مورد دولت هم خانم‌ها بايد مطالبات خود را در ماه‌هاي آينده براي حضور در دولت اعلام کنند . مسيري که از سال ۹۲ ترسيم کرديم، بايد ادامه دهيم. گفتماني که ريشه در مردم دارد و ارزشي است. ما حتما کانديداي واحد خواهيم داشت. اميدواريم آقاي روحاني بيايند ولي چون هنوز نظر شورايي نيست اين را به عنوان نظر شخصي مطرح مي‌کنم. سهم زنان در مديريت ارشد نبايد وعده سرخرمن باشد که وقتي وزرا را انتخاب کرديم و وزرا مدير کل‌ها و غيره را انتخاب کردند، سهمي براي زنان نماند اين جهت‌گيري را بايد دولت آينده بپذيرد. کانديدا‌ها بايد اين وعده‌ها را بدهند. بايد اين مطالبه را هم از نهادهاي قانون‌گذاري دنبال کنيم هم از طريق نهادهاي اجرايي.

او خاطرنشان کرد: مي‌شود اين مواضع را تکليف قانوني کرد . شايد در دهه شصت نمي‌توانستيم اين را انجام دهيم. ما مسير ارزشي و فرهنگي را دنبال کرديم و طبيعي بود با افت روبه رو باشيم اما پيشرفت کرديم. ما بعد از انقلاب هيچ منعي براي ورود خانم ها به دانشگاه نداشتم. البته گاها سقف‌هايي در نظر گرفتيم اما تعديل شد. در مهندسي کشاورزي مثلا سقف داشتيم اما بعدها فهميديم خانم‌ها در روستاها در اين حوزه فعالند و بايد حضور داشته باشند.

عارف گفت: برداشت من از مجلس فعلي اين است که با اين ديدگاه همراه است. فراکسيون خانم‌ها فعال است و عمدتا هم با فراکسيون اميد همراه است. من از نهادهايي که اين دغدغه حضور و سهم منطقي خانم‌ها را قبول دارند مي خواهم در قالب طرح و لايحه اين مسائل را مطرح کنند. ما باور قلبي داريم و اين الزام هم هست. بايد زنان مشارکت جدي داشته باشند.

رييس شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان در مورد اينکه چند درصد خانم‌ها در ليست شوراها قرار خواهند گرفت، گفت: ما در جلساتي که بحث کرديم در شاخص‌ها بوده و من عددي را براي زنان و جوانان مطرح کردم که سي درصد خانم‌ها و سي درصد جوانان بوده‌اند که البته هم پوشاني هم دارد. شرط آن است است که در شوراي سياست‌گذاري خانم‌ها همکاري کنند. شوراي سياست گذاري براي تهران ما هستيم و فعاليم اما در روستاها نمي‌دانم چه مي‌شود. اميدوارم شاخص‌ها ظرف چند هفته آينده مشخص شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايلنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.