تبلیغات

دکتر سلام/ آموزش معاينه گردن براي تشخيص بيماري هاي تيروئيد

دکتر سلام/ آموزش معاينه گردن براي تشخيص بيماري هاي تيروئيد

همشهري آنلاين/ معاينه شخصي منظم گردن به شناسايي زودرس بيماري‌هاي غده تيروئيد به خصوص سرطان تيروئيد ياري مي‌رساند.
معاينه شخصي منظم گردن به شناسايي زودرس بيماري‌هاي غده تيروئيد به خصوص سرطان تيروئيد ياري مي‌رساند.
شيوع سرطان تيروئيد در حال افزايش بوده است. با اينکه با درمان‌هاي موجود پيش‌آگهي اين بيماري در اغلب موارد خوب است، برخي از بيماران در مراحل پيشرفته سرطان تيروئيد به پزشک مراجعه مي‌کنند و اين وضعيت درمان را مشکل مي‌کند.
با اينکه اغلب موارد سرطان تيروئيد بدون نشانه يا شکايت خاصي بروز مي‌کند، اما کساني که در معرض دوزهاي بالاي پرتوتابي بوده‌اند يا سابقه سرطان تيروئيد در بستگان درجه اولشان دارند، بايد بيشتر مراقب باشند.
تغيير صداي ناگهاني يا ايجاد توده در گردن ممکن است نشانه هشداردهنده بروز سرطان تيروئيد باشند.
براي اينکه معاينه شخصي گردن را انجام دهيد، از يک آينه استفاده کنيد تا به جلوي گردنتان نگاه کنيد و محل قرارگيري غده تيروئيد، يعني بخش پاييني ميانه گردن را معاينه کنيد.
درحالي‌که توجهتان را بر اين نقطه متمرکز کرده‌ايد، سرتان را کمي به عقب ببريد و هم‌زمان يک ليوان آب را بنوشيد و آب را ببلعيد. در هنگام بلعيدن آب، مراقب ايجاد هر برجستگي يا برآمدگي در اين ناحيه باشيد.
مراقب باشيد که سيب آدم را با تيروئيد اشتباه نگيريد. سيب آدم پايين‌تر از غده تيروئيد و نزديک‌تر به استخوان ترقوه در جلوي گردن قرار دارد.
اگر برآمدگي يا برجستگي در اين منطقه ديديد، بايد به پزشک مراجعه کنيد.
ممکن است تيروئيدتان بزرگ ‌شده باشد يا داراي گره تيروئيدي باشيد. پزشکتان مي‌تواند تعيين کنند که آيا بررسي براي سرطان تيروئيد لازم است يا نه يا در صورت وجود بيماري‌هاي تيروئيدي ديگر نيازي به درمان هست يا نه.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: همشهري آنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.