تبلیغات

شگفتي‌هاي حيات در کره زمين

شگفتي‌هاي حيات در کره زمين

سيناپرس/ امروزه حيات بر هر مترمربع از زمين چيره گشته است اما زماني که اين کره خاکي شکل گرفت، وضعيت بدين‌صورت نبود و زمين جز يک صخره بي‌جان چيزي بيش نبود.
حيات بر روي کره زمين مسيري طولاني و شگفت را طي کرده است، اگر شما نيز مشتاق آشنايي با ۴ مورد از مهم‌ترين رويدادهاي تنها کره مسکون هستيد، با ما همراه باشيد.

روايت طولاني حيات
داستان شکل‌گيري حيات در روي کره زمين، داستاني پيچيده و سرشار از رموز است. اين داستان پيچيده، جذابيت‌هاي کم‌نظيري دارد مانند حضور دايناسورها که احتمالاً مشهورترين مخلوقات منقرض‌شده کره زمين هستند. شروع داستان دايناسورها به ۲۵۰ ميليون سال قبل برمي‌گردد. اما حيات پيش از دايناسورها هم بر روي کره زمين وجود داشته است.
قديمي‌ترين فسيل‌هايي که تا امروز شناسايي شده‌اند، قدمتشان به چيزي در حدود ۳.۵ ميليارد سال قبل برمي‌گردد و اين رقم ۱۴ برابر سن قديمي‌ترين دايناسورهاست. در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ محققان به اين نتيجه رسيدند که قدمت برخي از ميکروب‌هاي فسيل‌شده در استراليا به حدود ۳.۷ ميليارد سال قبل مي‌رسد. اين همه در حالي است که عمر کره زمين نيز احتمالاً خيلي فراتر از اين رقم نيست چرا که بر مبناي آخرين مطالعات تاريخچه شکل‌گيري زمين حدوداً ۴.۵ ميليارد سال پيش تخمين زده شده است. زيست‌شناسان از قرن ۱۹ ميلادي مي‌دانستند که همه اشکال زنده حيات از سلول تشکيل شده‌اند. سلول‌ها کيسه‌هاي زنده کوچکي با اشکال و ابعاد مختلف هستند که ماده اصلي حيات در آن‌ها شکل گرفته است. در حقيقت سلول‌ها نخستين بار در قرن ۱۷ ميلادي کشف شدند يعني درست زماني که دانشمندان ميکروسکوپ‌هاي مدرن را اختراع کردند. اما بيش از يک قرن زمان لازم بود تا انسان‌ها به اين تشخيص برسند که سلول‌ها، پايه و زيربناي حيات در روي کره زمين هستند.
سلول‌ها معجزات کوچکي هستند که نه‌تنها در انسان بلکه در گربه‌ ماهي‌ها، گياهان، قارچ‌ها و حتي در دايناسورها نيز وجود داشته‌اند حتي ميکروارگانيسم‌ها نيز از سلول تشکيل شده‌اند. تازه‌ترين تحقيقات نشان مي‌دهد که باکتري‌ها يکي از قديمي‌ترين اشکال حيات بر روي کره زمين هستند، امروز جايي را نمي‌توانيد در روي کره زمين تصور کنيد که باکتري‌ها در آن حضور نداشته باشند. آغازيان نيز جزو اشکال به نسبت پيشرفته حيات هستند که به احتمال زياد در آغاز دوره زمين‌شناسي مزوزوئيک تکامل پيدا کرده‌اند. البته اين عصر از جهاتي براي آغازيان بسيار دير بوده چرا که دست‌کم به چيزي در حدود سه ميليارد سال پس از نمودار شدن نخستين نشانه‌هاي حيات بر روي کره زمين برمي‌گردد.

زمين افسار قدرت خورشيد را در دست مي‌گيرد
همه اشکال حيات براي زنده ماندن به انرژي نياز دارند و بزرگ‌ترين منبع انرژي براي حيات در زمين، خورشيد است. تحقيقات نشان داده که در وهله نخست برخي از ميکروارگانيسم‌هاي اوليه به شکلي تکامل پيدا کردند که توانستند از انرژي نور خورشيد براي ساخت شکر آنهم به شکل مولکول‌هاي خيلي ساده استفاده کنند. اين پروسه که فتوسنتز نام داشت در اصل با آن تعبيري که ما امروز از فتوسنتز گياهان سبز داريم، فرق‌هايي داشته است. شواهد نشان مي‌دهد که ارگانيسم‌هاي فتوسنتزکننده ابتدايي اکسيژن را بعنوان محصول خروجي آزاد نمي‌کرده‌اند، بنابراين در آن زمان اکسيژني در هوا نبوده است. تازه‌ترين تحقيقات نشان مي‌دهد که فتوسنتز نخستين بار در حدود ۳.۴ ميليارد سال پيش اتفاق افتاد و يکي از ۲۵ اتفاق مهمي بود که براي هميشه تاريخ تکامل کره زمين را دگرگون کرد.

آغاز حرکات تکتونيکي در زمين
امروزه سطح کره زمين به چندين و چند صفحه سنگي تقسيم شده است که يکي از اين صفحات گاهي اوقات به ذيل ديگري مي‌رود و توسط گرماي زمين ذوب شده و بعداً در جاي ديگر شکل ديگري بخود مي‌گيرد. اين فرآيند که از آن تحت عنوان تکتونيک صفحات زمين ياد مي‌شود، چيزي در حدود ۳ ميليارد سال پيش آغاز شد. دانشمندان معتقدند که تنها زماني که فعاليت تکتونيکي صفحات زمين آغاز شد، نخستين قاره که از آن با نام «يوآر» ياد مي‌شود، توانست پا به عرصه وجود بگذارد. يوآر نام بزرگ قاره‌اي بوده که در دوران زمين‌شناسي آرکئن يعني در حدود ۳ ميليارد سال پيش شکل گرفت. آرکئن، يکي از ابردوران‌هاي زمين‌شناسي بود که در آن مهم‌ترين ماده شيميايي حياتي يعني هيدرات‌هاي کربن شکل گرفت. باکتري‌هاي ابتدايي بعنوان نخستين موجودات زنده در حدود ۳.۸ ميليارد سال پيش توانستند طي فرايند تخمير هيدرات‌هاي کربن، انرژي بدست ‌آوردند. دانشمندان قدمت نخستين قاره را نيم ميليارد سال بيش‌تر از قطب شمال تخمين زده‌اند. درست است که از اين قاره بعنوان ابرقاره و نخستين قاره روي کره زمين ياد شده اما ظاهراً از قاره استرالياي امروزي کوچک‌تر بوده است.

اکسيداسيون بزرگ
يکي ديگر از مهم‌ترين رويدادهاي کره زمين اکسيداسيون بوده که در حدود ۲.۴ ميليارد سال پيش رخ داده است. مطالعات نشان مي‌دهد که کره زمين در نيمه نخست شکل‌گيري خود فاقد اکسيژن بوده اما بعد از مدتي برخي باکتري‌ها نور خورشيد رو جذب کرده و از کربن‌دي‌اکسيد و آب، شکر ساخته‌اند و اين درست مشابه کاري بوده که گياهان سبز امروزه انجام مي‌دهند. در حقيقت اين ميکروب‌ها بودند که براي نخستين‌بار اکسيژن را بعنوان محصول دفعي به خارج پمپاژ کرده و اتمسفر غني از اکسيژن کنوني ما را ساختند. اما اکسيژن ابتدايي احتمالاً باعث شده که کل اين سياره يخ بزند و تبديل به يک توپ يخي شود و دليل آنهم تهي شدن هوا از گاز گلخانه‌اي متان بوده است. اين فرضيه که از آن تحت عنوان زمين گوي برفي (Snowball Earth) ياد مي‌شود توسط عده‌اي از ديرينه‌شناسان مطرح شده، برخي زمان آن را حدوداً بيش از ۶۵۰ ميليون سال پيش تخمين زده‌اند. البته روايت‌هايي هم هست که مي‌گويند اين اتفاق چند بار (دست‌کم ۳ الي ۴ بار تنها در دوران نيوپروزوييک) براي زمين رخ داده است. اما برهه تاريخي که در آن زمين براي نخستين بار يخ زده، چيزي در حدود ۲.۴ ميليارد سال پيش برآورد مي‌شود.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سيناپرس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.