تبلیغات

ماجراي پيام‌هاي تهديدآميز به «مسعود جعفري جوزاني» چه بود؟

ماجراي پيام‌هاي تهديدآميز به «مسعود جعفري جوزاني» چه بود؟

ايسنا/ کارگردان فيلم «پشت ديوار سکوت» گفت: حداقل ۱۰ پيام تهديدآميز از وکيل ايراني شرکت فرانسوي براي من ارسال شده است زيرا خون‌هاي آلوده از طريق آن شرکت فرانسوي وارد ايران شد و بسياري مبتلا به ايدز شدند اما متأسفانه هيچ مسئولي شهامت نداشت در طول اين سال‌ها اين موضوع را پيگيري کند.
مسعود جعفري جوزاني در نشست فيلم «پشت ديوار سکوت» بيان کرد:‌ نمي‌دانم چرا اين فيلم را اين موقع شب نمايش دادند؟! بنابراين نقدي به اين موضوع و اينکه چرا کاخ جشنواره در برج ميلاد است دارم که بعدا درباره آن صحبت مي‌کنم.
اين کارگردان درباره داستان فيلمش توضيح داد: اين داستان واقعي است و کمي شکر خيال به آن اضافه شده است. شخصيت زني که در فيلم مي‌بينيد مشخص نشد که کشته شده يا خودکشي کرده است! زيرا حتي پزشکي قانوني نيز حاضر نشد آن را کالبدشکافي کند و چون HIV مثبت داشته است پزشکي قانوني گفت دير يا زود مي‌مرده به همين دليل ترسيدند و او را کالبدشکافي نکردند. فيلمنامه را سحر جعفري جوزاني نوشت و تحويل من داد و من آن را خواندم و برايم جذاب بود که فيلم آن را بسازم.
او در بخش ديگري از صحبت‌هايش بيان کرد: حميد نامور که فيلم «چند قطره خون» را که درباره همين موضوع است ساخته تهديد و از دانشگاه بيرون کردند، او فيلمش را با پول توجيبي‌اش ساخت و شهامت بسياري به خرج داد و درباره آن صحبت کرد. حداقل ۱۰ پيام تهديدآميز از وکيل ايراني شرکت فرانسوي براي من ارسال شده است زيرا خون‌هاي آلوده از طريق آن شرکت فرانسوي وارد ايران شد و بسياري مبتلا به ايدز شدند اما متأسفانه هيچ مسئولي شهامت نداشت در طول اين سال‌ها اين موضوع را پيگيري کند. شايد منافع سياسي آن‌ها ايجاب مي‌کرده که سکوت کنند. البته بايد بگويم اين قضيه مربوط به دولت خاصي نمي‌شود.
جعفري جوزاني با بيان اينکه متأسفانه همه چيز را جارو مي‌کنيم و زير فرش جا مي‌دهيم، گفت:‌ من تنها خواستم با ساخت اين فيلم آن چيزهايي را که زير فرش جارو کرده بودند بيرون بکشم. ما تحت تأثير اين مسئله قرار گرفته‌ايم و پاي لحظه لحظه آن ايستاده‌ايم. من احساس مي‌کنم کار درستي انجام داده‌ايم. متأسفانه همان شرکت فرانسوي با اسم ديگري با واردکنندگان دارو در ايران قرارداد دارد و نمي‌دانيم چه کساني به آن‌ها مجوز مي‌دهند.
محمد خزاعي يکي از تهيه‌کنندگان فيلم نيز بيان کرد: قرار بود کار ديگري را با آقاي جوزاني شروع کنم اما وقتي فيلمنامه را خوانم خوشحال شدم که با او همکاري کنم زيرا دغدغه او مسائل اجتماعي بود و بحث خون‌هاي آلوده که از فرانسه وارد شد و سکوتي که در اين باره صورت گرفت. او روي مسئله مهمي دست گذاشت و وقتي که فيلم در سينماهاي مردمي نمايش داده شد مردم به سراغ ما مي‌آمدند و بابت پرداختن به اين موضوع تشکر مي‌کردند زيرا کمتر کسي سراغ اين سوژه‌ها مي‌رود. من فکر مي‌کنم اين فيلم آقاي جوزاني با ديگر کارهايش متفاوت است.
فتح‌الله جعفري جوزاني يکي ديگر از تهيه‌کنندگان فيلم نيز گفت:‌کار ما بدون حاشيه پيش رفت. البته ما براي اولين بار به موضوع ايدز در سريال «آژانس دوستي»‌که سال ۷۶ ساخته شد، پرداختيم و متأسفانه بعد از ۳۰ سال به ما مي‌گويند اين فيلم غيرقابل نمايش است. به جاي آنکه ما به جلو برويم به عقب برمي‌گرديم.
امين تارخ بازيگر فيلم «پشت ديوار سکوت» نيز گفت:‌ احساس مي‌کنم در شرايطي که دوستان ما در سينما ترجيح مي‌دهند به سراغ سوژه‌هايي که جنبه سرگرمي دارند بروند. جوزاني به سمت سوژه‌اي مي‌رود که طرحش خطرناک و پرريسک است و از طرفي ممکن است از لحاظ مادي جوابگو نباشد اما فکر مي‌کنم سوژه‌اي صادقانه و آگاهانه را انتخاب کرده است.
او افزود: اين بيماري تلخ است ولي از روزي که مطرح شد ضربدر قرمزي روي آن کشيده شد. به همين دليل به سمت اين سوژه رفتن به خصوص در قالب فيلم جسارت و شهامت مي‌خواهد و طبيعتا بايد همراه با آن مناسبت عشقي را انتخاب کرد و پرداخت که مفاهيم تلخ فيلم تحت پوشش آن نرود.
مهدي پاکدل بازيگر اين فيلم نيز بيان کرد: من هنوز درگير فيلم هستم، هر چند که زماني فيلمنامه را خواندم تحت تأثير قرار گرفتم. کافي است عادت‌مان دهند تا عادت کنيم بقيه مسائل خود به خود حل مي‌شود. ما با تراژدي زندگي مي‌کنيم. اگر روزي ساختمان پلاسکو نريزد يا عده‌اي بر اثر برخورد قطار از بين نرود آن روز تعجب مي‌کنيم. دوستانِ من، ما به دنيا آمديم که شايد گاهي تصادفي ببينيم اما ما تصادفي زنده‌ايم. پديده‌هاي تراژديک مثل خون‌هاي آلوده يا ساختمان پلاسکو برايمان عادي شده است.
او اضافه کرد:‌ شايد يکي از رسالت‌هاي سينما اين است که مثل طبيب به دردهاي جامعه برسد. شايد کسي که درباره مسائل جامعه صحبت مي‌کند گاهي اوقات فکر کنيم ديوانه است. زماني که آقاي تارخ با من تماس گرفت و فيلمنامه را خواندم به اين فکر کردم که ۵۰ سال ديگر عده‌اي مي‌نشينند و درباره امروز ما صحبت مي‌کنند بنابراين ما شرمسار نخواهيم بود زيرا در زماني زيست کرديم که از مسائل بي‌اعتنا نگذشتيم. خوشحالم که در فيلم جوزاني حکيم سينماي ايران نقش داشتم و بعدها نسل‌هاي ديگر مي‌گويند آنقدر بي‌غيرت نبود، در جامعه‌اي زندگي کرد و گوشه‌اي از اين مسئله را گرفت.
سحر جعفري جوزاني، بهزاد فراهاني، محمدرضا شريفي‌نيا (بازيگران)،‌ بهزاد عبدي (آهنگساز)، مجيد ميرفخرايي (طراح صحنه و لباس) از ديگر عوامل اين فيلم در نشست رسانه‌اي بودند.
فيلم «پشت ديوار سکوت» به افراد مبتلا به HIV مثبت و مشکلات آن‌ها مي‌پردازد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.