تبلیغات

سالمندان/ چگونه سالمند با نشاطي داشته باشيم؟

سالمندان/ چگونه سالمند با نشاطي داشته باشيم؟

تبيان/ سالمندي يکي از مراحل مختلف رشدي انسان ها است که در آن افراد ممکن است بيشتر به افسردگي مبتلا بشوند. در اين مرحله از زندگي اتفاقات ناگوار بيشتري براي فرد رخ مي دهد مثل از دست دادن همسر، دوست، ناتوان شدن، ضعف جسماني و ... . اطرافيان مي توانند نقش زيادي را بر روي سرحال کردن سالمندشان داشته باشند.
افرادي که به مرحله سالمندي مي رسند نسبت به برقراري ارتباط با ديگران حساس تر مي شوند. نوع ارتباطي که اطرافيان يک سالمند با او برقرار مي کند مي تواند تاثير زيادي را بر روي نشاط سالمند بگذارد. در اين مرحله از زندگي سالمند احساس مي کند ناتوان شده است و اگر اطرافيانش به او بي توجهي کنند مي توانند بر اين فکر او دامن بزنند و فکر او را برايش تاييد کنند. پس سعي کنيد با سالمندتان ارتباطي همچون ارتباط با افراد جوان تر داشته باشيد.
به چهره سالمندتان نگاه کنيد
يکي از اقداماتي که مي تواند به با نشاط بودن سالمند شما کمک کند داشتن ارتباط چهره به چهره با او است. هر زمان که خواستيد با سالمندي صحبت کنيد و يا او خواست براي شما چيزي را تعريف کند حتما با او ارتباط چهره به چهره داشته باشيد و به صورت او نگاه کنيد. با اين کار مي توانيد حس مثبت را در او ايجاد کنيد.
به سالمندتان اعتماد به نفس بدهيد
اگر مي خواهيد سالمند شادي را داشته باشيد بايد به او اعتماد به نفس بدهيد. وقتي يک سالمند احساس ارزشمند بودن را داشته باشد بانشاط تر و سرحال تر هم مي شود. از او بخواهيد از تجربياتش در مسايل مختلف و حتي جزئي بيان کند. مثل دستور طرز پخت نوعي غذا و ... وقتي سالمند ببيند که شما چقدر برايش اهميت قائل شده ايد و مي خواهيد از تجربياتش استفاده کنيد دقيقا احساس ارزشمندي و اعتماد به نفس را در او ايجاد کرده ايد.
از سالمندتان بپرسيد
يکي از کارهايي که مي تواند سالمند شما را خوشحال کند و در عين حال سرگرم کند، اين است که از او بخواهيد برايتان ماجرايي را تعريف کند. تعريف کردن يک داستان از گذشته و يا تعريف کردن قسمتي از يک فيلم و سريال و يا بيان اخبار، مي تواند به سالمندتان حس مثبتي را بدهد.
محيط زندگي سالمند
سالمندي يکي از مراحل زندگي است که در آن افراد بيشتر به افسردگي مبتلا ميشوند‎
محبت را ناديده نگيريد
محبت کردن به سالمندان مي تواند آنها را سرحال کند. وقتي سالمندي متوجه محبت کردن اطرافيانش به خود مي شود، سرشار از انرژي مي شود و نيروي دوباره پيدا مي کند. حتما به انواع مختلف به سالمندتان محبت کنيد. مي توانيد اين کار را طرق مختلف همچون نوازش کردن و يا بوسيدن آنها، صحبت کردن با آنها، کمک به انجام دادن برخي از کارهايشان که توانايي انجام آنها را ندارند و ... انجام بدهيد.
پياده روي و نفس تازه
انجام دادن ورزش هاي هوازي مي تواند کمک زيادي را به سرحال کردن انسان ها بکند. ورزش هاي هوازي آن دسته از ورزش ها هستند که حجم بالايي از اکسيژن را وارد ريه ها مي کند. اگر سالمندتان سر حال هست حتما او را تشويق به ورزش کردن کنيد براي اين کار هم مي توانيد او را به رفتن در جمع سالمنداني که صبح ها در پارک ها ورزش مي کنند ترغيب کنيد. اگر هم نه، خيلي سالمند سرحالي نداريد، با توجه به شرايطي که او دارد، برايش نوعي ورزش را تنظيم کنيد.
باغباني
يکي از فعاليت هايي که مي تواند به شاد کردن سالمندتان کمک کند؛ استفاده از گل و گياه مي باشد. باغباني کردن باعث مي شود روحيه سالمند تقويت شود و سرگرم شود. پرورش دادن گياهان مي تواند سالمند شمارا به ياد دوران جوانيشان و پرورش و تربيت فرزندانشان بياندازد.
حمايت از سالمند فراموشکار
اگر سالمندتان فراموشي و آلزايمر دارد حتما از او حمايت کنيد حتي اگر يک مطلب را بارها و بارها تعريف کرد هيچ گاه به او نخنديد و اين نکته را به اعضاي کوچکتر خانواده نيز متذکر شويد. مطالب مهمي را که سالمندتان نبايد فراموش کند، مثل خوردن قرص را حتما بر روي کاغذي کوچک يادداشت کنيد.
در دسترس سالمندان باشيد
سر زدن به سالمندان مي تواند موجي از شادي را در آنها رقم بزند. حتي اگر شرايط کاري شما به گونه است که نمي توانيد هر روز به آنها سر بزنيد با تلفن حتما روزانه از حال آنها خبردار شويد و دل آن را شاد کنيد.
مشارکت سالمند فراموش نشود
حتما در کارهاي مختلف از مشارکت سالمندتان استفاده کنيد. با اين کار هم آن ها را سرحال کرده ايد و هم حس مثبت ارزشمند بودن را در آنها ايجاد مي کنيد. براي تهيه غذاي خاص و يا خريدن وسيله اي خاص و يا حتي مشارکت دادن در کارهاي سبک منزل مي توانيد از آنها کمک بگيريد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تبيان

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.