تبلیغات

درآمد ميليوني با 10 بز

درآمد ميليوني با 10 بز

ميزان/ ابراهيم‌پناه با نگهداري از 10 بز سانن توانسته است درآمد بالايي نصيب خود کند و در اين بين براي افراد زيادي اشتغال‌زايي کند.

جواد ابراهيم پناه از کودکي به حوزه دامپروري علاقه داشت، در دانشگاه نيز رشته دامپروري خواند و در دوران سربازي و وقتي در نيروي هوايي ارتش در شهر مشهد خدمت مي‌کرد، در قمست جهاد سازندگي مسئول رسيدگي به دام‌ها شد و توانست با رشد و توسعه اين بخش، يک گاوداري با سودآوري خوب براي جهاد تاسيس کند.

پيش از اينکه کار خود را در حوزه پرورش بز آغاز کند، چند سالي هم مرغ داري را تجربه کرده است.

جواد ابراهيم پناه اظهار کرد: در ابتداي کارم در حوزه بز 30 ميليون تومان وام به کمک بسيج سازندگي گرفتم و اين وام محرک خوبي براي اين کار توليدي بود. بالاخره کار پرورش بز سانن را آغاز کرده و در سه حوزه اصلي اين توليدي فعاليت مي‌کند. حوزه اول پرورش بزغاله سانن، حوزه دوم فرآوري محصولات لبني مثل کره و پنير و کشک و خامه از شير بز سانن و حوزه سوم که براي اولين بار در ايران رخ مي‌دهد، توليد بستني از شير بزسانن است.

ابراهيم‌پناه گفت: خاستگاه‌نژاد بزسانن کشور فرانسه است ولي در ميان تمام نژادهاي شيري بز در درنيا، نژاد سانن بيشترين پراکندگي را داراست. هر بز معمولي در کشور ما سالانه در حدود 150 کيلو شير مي‌دهد، در صورتي که توليد شير بز سانن 10 برابر است.

اين کارآفرين از خواص دارويي اين شير هم مي‌گويد: که درماني قطعي و مناسب براي خيلي از بيماري‌ها از جمله روماتيسم است.

وي افزود: براي اينکه بهره وري را در اين کار افزايش دهيم، بز نر را سانن انتخاب کرده و بز ماده را از بزهاي بومي انتخاب مي‌کنيم، تا بزغاله‌اي که به دنيا مي‌آيد، بزغاله اي با بهره وري بالا و همچنين سازگار با شرايط بومي کشور ما باشد.

اين کارآفرين ادامه داد: همسر، برادر، خواهر و دو پسر جواد ابراهيم پناه در کار پرورش بز به او کمک مي‌کنند و به جز آن‌ها، براي 4 نفر ديگر هم شغل ايجاد کرده است.

ابراهيم‌پناه که واحد توليدي‌اش در شهر مشهد مقدس و در استان خراسان رضوي قرار دارد، مي‌گويد: 52 رأس بز داريم که در روز تقريبا 90 تا 100 کيلو شير مي‌دهند. هر کيلو شير بز سانن را به قيمت 3500 تومان مي‌فروشيم. بز در طول سال فصل خاصي براي شيردهي ندارد و در طول سال 10 ماه شير مي‌دهند. در کنار فروش شير از توليد بزغاله نيز سالانه 100 ميليون تومان درآمد داريم.

ابراهيم‌پناه در پايان گفت‌وگو گلايه‌اي هم از جوانان دارد و با يک حساب سرانگشتي مي‌گويد که شغل‌هاي توليدي درآمد بسيار بهتري دارند. وي مي‌افزايد: «جوانان ما کم کار شده‌اند. فرهنگ بدي رواج پيدا کرده است.

چرا جوانان ما به دنبال کار دولتي هستند؟ کار دولتي حقوق بخور و نمير دارد. با وام هايي که امروز براي کارهاي توليدي داده مي‌شود، راحت مي‌توان 10 رأس بز خريداري کرد.

حال اين 10 بز را يا به چرا ببرد يا در سالني مخصوص علوفه بدهد در روز 30 کيلو شير خواهد داشت، اگر اين 30 کيلوگرم شير را به قيمت هر کيلوگرم 3 هزار و 500 تومان بفروشد روزي 115 هزار تومان مي‌شود.

وي افزود: هر بزي در روز 3 کيلو علوفه ميلش مي‌کشد که به قرار هرکيلو علوفه 2 هزار و 500 تومان مي‌شود روزي 7 هزار و 500 تومان. غذاي هر بز را اگر از 115 هزارتومان کم کنيم درآمد روزانه از شير 107 هزار و پانصد تومان مي‌شود.

با اين شرايط شما ماهانه سه ميليون و دويست و بيست و پنج هزار تومان درامد داريد که با کسر 700 هزارتومان بابت محل نگه داري اين بزها مي‌شود ماهي تقريبا دوميليون و پانصد هزار تومان. يعني شما به اندازه يک کارمند با حقوقي خوب درآمد کسب کرده‌ايد.

اين فقط درآمد شير بود، بزها در سال 2 بار بچه به دنيا مي‌آورند و بعضي وقتها دوقلو هم مي‌شود که اگر ساليانه ميانگين 30 عدد بز به دنيا بيايد که هرکدام هم 2.5 ميليون تومان به فروش برسد مي‌شود ساليانه 75 ميليون تومان که اگر تقسيم بر 12 ماه کنيم ماهانه مجموعه شما 8.5 ميليون تومان درامد خواهيد داشت، يعني فقط با 10 بز به اندازه يک مدير عالي‌رتبه درآمد مي‌توان کسب کرد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ميزان

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.