تبلیغات

آژير قرمز براي ۵ تالاب ايران

آژير قرمز براي ۵ تالاب ايران

جام جم/ سيزدهمين نشست اعضاي کنوانسيون رامسر و آيين گراميداشت روز جهاني تالاب‌ها روز گذشته در شهرستان رامسر استان مازندران برگزار شد تا يادآوري و تاکيدي دوباره باشد بر ضرورت حفظ و نگهداري از تالاب‌هاي جهان و همچنين کشورمان.

کنوانسيون رامسر قديمي‌ترين معاهده بين‌المللي براي حفاظت از طبيعت است که 13 بهمن 1349 به منظور تاکيد بر اهميت و حفاظت از تالاب‌هاي جهان و گياهان و حيوانات وابسته به آنها بويژه پرندگان آبزي و همچنين حمايت از جوامع محلي و معيشت مردم اطراف تالاب‌ها شکل گرفت.

از آنجا که اين پيمان جهاني با تلاش اسکندر فيروز، رئيس وقت سازمان محيط زيست ايران و در شهرستان رامسر تهيه و تصويب شد، کنوانسيون رامسر نام گرفت و روز تصويب اين معاهده يعني 13 بهمن نيز به نام روز جهاني تالاب‌ها نامگذاري شد. اين معاهده ابتدا به امضاي نمايندگان 18 کشور شرکت‌کننده رسيد، اما امروزه 169 کشور جهان، عضو اين پيمان هستند و 2250 تالاب به وسعت حدود 200 ميليون هکتار را پوشش مي‌دهد. بريتانيا با 170 تالاب، بيشترين تعداد و کانادا با 140 هزار کيلومترمربع، بيشترين وسعت از تالاب‌هاي خود را تحت پوشش اين معاهده درآورده‌اند. در کشور ما نيز حدود 280 تالاب شناسايي شده که 94 مورد آن مهم تشخيص داده شده و از اين تعداد، فقط 35 تالاب در کنوانسيون جهاني رامسر به ثبت رسيده است.

چند سال بعد از امضاي کنوانسيون رامسر، کنوانسيون مونترو امضا شد، با اين هدف که تالاب‌هايي که در معرض خشک شدن قرار دارند، در اين فهرست ثبت شوند که بر اين اساس، اکنون شش تالاب ايران در اين فهرست ثبت شده و اين يعني حال شش تالاب جهاني ما خوب نيست ؛‌ بماند که حال بقيه تالاب‌هاي ثبت نشده هم دست کمي از اين تالاب‌ها ندارد.

حال نه چندان خوب تالاب‌ها

ابوالفضل آبشت، مدير طرح حفاظت از تالاب‌هاي سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ اين پرسش که کدام يک از تالاب‌هاي کشور در شرايط وخيم‌تري به سر مي‌برند، به جام‌جم مي‌گويد: از 35 تالابي که در کنوانسيون رامسر به ثبت رسيده، پنج تالاب درياچه اروميه، تالاب هامون، پريشان، بختگان و گاوخوني در شرايط بدتري قرار دارند.

وي مي‌افزايد: بسياري از تالاب‌هاي کشور وضعيت بحراني دارند، طوري که برخي از آنها حتي آب ندارند و کاملا خشک شده‌اند يا برخي چون تالاب انزلي در کنار خشکي، درگير آلودگي ميکروبي زياد هستند.

به گفته اين مقام مسئول، عواملي که باعث مي‌شود تالاب‌هايي چون هامون، اروميه، پريشان يا بختگان را جزو بدحال‌ترين‌ها به شمار آوريم، وسعت زيادي است که اين تالاب‌ها دارند و ديگر اين که معيشت انسان‌هاي زيادي به وجود آنها بستگي دارد. به طور مثال، درياچه‌هاي اروميه و هامون هر کدام حدود 5000 کيلومترمربع وسعت دارند (چندين برابر وسعت برخي کشورهاي جهان) و علاوه بر اين روي آب و هواي مناطق اطراف خود بسيار تاثيرگذار هستند، ضمن اين که معيشت افراد زيادي در گرو ادامه حيات آنهاست. به طور مثال، 23 هزار صياد و درواقع، 23 هزار خانواده در هامون صيادي و رزق و روزي خود را از اين راه تامين مي‌کردند. بماند که هزاران نفر هم معيشت خود را در نيزارهاي اطراف آن يافته بودند؛ معيشت‌هايي که ديگر وجود ندارد.

برنامه جامع احياي تالاب‌ها


مدير طرح حفاظت از تالاب‌ها به اين مهم هم اشاره مي‌کند که سازمان حفاظت محيط زيست از چند سال پيش اقداماتي را براي حفاظت و احياي اين تالاب‌ها در دستور کار قرار داده که برنامه مديريت جامع با رويکرد محيط زيست، مهم‌ترين اين اقدامات است.

به گفته آبشت، اين برنامه جامع براي 15 تالاب مهم و بدحال کشور تهيه و تدوين شده است که تاکنون برنامه تدوين شده 10 تالاب به تصويب رسيده و براي اجرا به شوراي برنامه‌ريزي و توسعه هر استان ابلاغ شده که برنامه جامع سه تالاب اروميه، پريشان و شادگان درحال اجراست.

وي با بيان اين‌که برنامه جامع پنج تالاب ديگر نيز تا پيش از سال 96 به تصويب خواهد رسيد، يادآور مي‌شود: برنامه مديريت يکپارچه، برنامه جامعي است که با مشارکت همه ذي‌نفعان و نهادهاي مرتبط با يک تالاب از جوامع محلي گرفته تا محيط زيست، جهاد کشاورزي، وزارت نيرو و... زير نظر استاندار هر استان و به نفع تالاب، محيط زيست و معيشت جوامع محلي اجرا مي‌شود.

امسال هيچ پولي ندادند

در همين حال فرهاد دبيري، معاون محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست در اين باره مي‌گويد: معيشت مردمي که در کنار تالاب‌ها زندگي مي‌کنند وابسته به تالاب‌هاست، از همين رو براساس مفاد کنوانسيون رامسر دخالت دادن جوامع محلي در مديريت تالاب مهم است؛ يعني همان برنامه‌اي که براي برخي تالاب‌هاي کشور تهيه و تصويب شده است.

وي مي‌افزايد: به عنوان مثال، اقدامات صورت گرفته براي درياچه اروميه طي يکي دو سال اخير، امروز اين حوضه آبي را در شرايط نسبتا خوبي قرار داده است. يا اين‌که تالاب هورالعظيم در حال خشک شدن بود، اما با مذاکرات صورت گرفته با وزارت نفت اقدامات خوبي صورت گرفت و امروز حداقل پنج نقطه از اين تالاب از وضعيت آبي خوبي برخوردار است. همچنين شادگان اکنون در وضعيت بهتري نسبت به گذشته قرار دارد. درخصوص هامون نيز با هماهنگي و توافق‌هاي صورت گرفته با مرزباني، دايک 50 نقطه از ورودي آب به تالاب باز شد و حتي مرزباني در لايروبي مناطق باز شده همکاري خوبي داشت.

به گفته وي همه اينها درحالي است که از ابتداي سال 95 تاکنون هيچ اعتباري به سازمان حفاظت محيط زيست تخصيص نيافته است که اعتبارات تالاب‌ها را هم شامل مي‌شود.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: جام جم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.