تبلیغات

هشدار مقام وزارت بهداشت درباره روغن جامد

هشدار مقام وزارت بهداشت درباره روغن جامد

ايرنا/ مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، نسبت به تبليغ روغن جامد با عنوان روغن سالم يا حاوي امگا 3 هشدار داد و گفت: توليد و تبليغ اين نوع روعن مضر که تهديد کننده سلامت است، بايد متوقف شود.

زهرا عبدالهي با اشاره به تبليغات گسترده و توليد روغن خوراکي با نام روغن جامد سالم حاوي امگا 3 افزود: در دهه 70 توليد روغن به صورت مايع و جامد بوده است اما طي چندين سال با تلاش سازمانهاي مسئول و با تدوين سياست‌هاي سهميه روغن يارانه‌اي و جايگزيني روغن جامد با مايع و بازنگري در استانداردها از دهه 80 توليد روغن نيمه جامد در دستور کار توليد کنندگان روغن قرار گرفت و فرهنگ سازي مصرف روغن مايع آغاز شد.
وي ادامه داد: بر اساس تصميم اتخاذ شده در دبيرخانه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي توليد روغن خوراکي نيمه جامد تا پايان سال 95 بايد متوقف شود.بنابراين توليد و تبليغ روغن نيمه جامد براي مصرف خانوار بر خلاف اين تصميم اتخاذ شده است.
عبدالهي افزود: وزارت بهداشت سالها براي تغيير فرهنگ الگوي مصرف روغن نباتي جامد به سمت روغن مايع تلاش هاي زيادي کرده است و تا امروز موفقيت بسيار خوبي را در اين زمينه براي تغيير فرهنگ مصرف به دست آورده است.
وي تاکيد کرد: در سال 74 توليد و مصرف روغن جامد 97درصد و روغن مايع 3 درصد بود ولي در حال حاضر توليد روغن نيمه جامد 53 درصد و مايع 48 درصد است که متاسفانه در قبال اين تلاشها ، با توليد روغن جامد و تبليغات آن شاهد تشويق مردم به سمت مصرف روغن‌هاي نيمه جامد نباتي هستيم.
عبدالهي عنوان کرد: مشکل ديگر اين روغن درج کلمه امگا 3 بر روي بسته بندي آن است که موجب سردرگمي و گمراهي مصرف کنندگان مي‌شود چرا که روغن‌هاي حاوي امگا 3 در برابرحرارت مقاوم نيستند و نيازمند برخي فرآيندها و افزودن موادي براي افزايش مقاومت هستند و چه بسا ممکن است بسيار مضرتر از اسيد چرب اشباع و ترانس باشد .
وي گفت: بهترين روغن براي مصرف پخت و پز روغن‌هاي مايع گياهي همچون کلزا، آفتابگردان و ذرت و ... و بهترين روغن براي سرخ کردن روغن هاي مخصوص سرخ کردني است.
مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در همين راستا مکاتباتي با سازمان غذا و دارو،سازمان استاندارد و انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي کشور انجام شده است تا ابهامات موجود در توليد و اخذ مجوز براي توليد اين روغن مورد بررسي قرار گيرد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايرنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.