تبلیغات

آیا ما عاشق سیاه‌نمایی و خرافاتیم؟

هنوز چند روزی بیشتر از انتشار گزارش پروژه ‌#ایران_2040 دانشگاه استنفورد در مورد ارزیابی توان کشاورزی اراضی ایران نمی گذرد. در این مدت گزارش های متعددی از نتایج این ارزیابی در رسانه های مختلف منتشر شده است و در حلقه های آبی و محیط زیستی دست به دست شده است.

اما ظاهرا محبوبترین یافته این گزارش از دید مخاطبین و نه از دید نویسندگان (بنده و همکاران) شکل فوق است که صدها هزار بار با عنوان "فقط 20 سال دیگر تا فاجعه فاصله داریم... نقشه خشکی ماهانه ایران درسال 2040" در شبکه های اجتماعی و حلقه های آبی و غیرآبی رؤیت و بازنشر شده است بی آنکه کسی صحت و سقم این خرافه را زیر سؤال ببرد، چرا که هرگونه سیاه نمایی برای ما جذاب است.

جالب اینجاست که منشاء تولید این شایعه یکی از گروه‌های تلگرامی متعلق به مدعیان و متخصصین آب کشور است که در آن از بام تا شام راجع به موارد مربوط و نامربوط بحث و جدل می شود اما هیچ وقت کسی حاضر نیست بپرسد که منبع این ادعا کجاست.

این شکل توزیع جغرافیای متوسط ضریب خشکیدگی ایران در ماه‌های مختلف سال در یک بازه ۳۰ ساله گذشته (نه آینده!!!) را نشان می دهد.

محاسبه این ضریب مرحله ای از ارزیابی ما بوده است برای اینکه بتوانیم طول دوره رشد گیاه را در سراسر ایران محاسبه کنیم. این شکل به ما می گوید که در کجای ایران و در چه ماه‌هایی از سال برای کشاورزی به آبیاری نیاز داریم. در هر ماه از سال، پتانسیل تبخیر و تعرق گیاه در مناطق زرد و قرمز بیشتر از میزان بارندگی است و اگر چیزی در این مناطق بکاریم باید آن در آن ماه آبیاری کنیم. بنابراین شکل در اکثر ماه‌های سال در بیشتر نقاط کشور برای کشاورزی به آبیاری نیاز داریم چون بارندگی در این ماه‌ها برای کشت کافی نیست. این شکل نمایانگر وضعیت در حال و گذشته بوده است و هیچ پیش‌بینی‌ای در کار نبوده است. پس اگر می خواهید مرثیه سرایی و عزاداری کنید بدانید و آگاه باشید که لازم نیست 20 سال صبر کنید.

خواهرم، برادرم، اندکی تعقل! کاش به جای بحث در مورد کاشت هندوانه یا گندم نگاهی به گزارش بکنید تا بدانید وضعیت زمین‌های کشاورزی ما در کشور چگونه است.

ما دیگر به خشکسالی و دشمن برای نابودی ایران زمین نیاز نداریم چرا که دروغ قبل از آن ملت ایران را نابود کرده است. یادمان باشد که ملت نابود شده لیاقت کشور آبادرا ندارد.

اگر حال خواندن و پرسیدن ندارید لااقل خرافه ساز و خرافه پرست نباشید! ناسا و دکتر شریعتی و پروفسورسمیعی کم بود، استنفورد 2040 هم اضافه شد.

* استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن

۴۷۴۷

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.