تبلیغات

برلين امروز پايتخت سينماي جهان مي‌شود

 برلين امروز پايتخت سينماي جهان مي‌شود

باشگاه خبرنگاران/ جشنواره بين‌المللي فيلم برلين به عنوان يکي از بزرگترين رويدادهاي سينمايي جهان از امروز 21 بهمن ماه در پايتخت آلمان آغاز مي‌شود.
جشنواره برلين که در کنار جشنواره‌هاي کن و ونيز از معتبرترين رويدادهاي سينمايي جهان محسوب مي‌شود، در حالي شصت‌وهفتمين دوره از برگزاري خود را تجربه مي‌کند که همچنان از حيث جذب مخاطب در ميان جشنواره‌هاي سينمايي طراز اول پيشتاز است و سالانه پذيراي بيش از نيم ميليون علاقه‌مند به سينماست.


پوستر جشنواره برلين 2017
نماد شهر برلين در پوستر جشنواره


خرس که نماد شهر برلين و جشنواره فيلم برلين است، امسال نيز مضمون اصلي پوستر جشنواره را همچون چند سال اخير به خود اختصاص داده است. جشنواه برلين تنها جشنواره سينمايي است که به جاي يک پوستر هر سال مجموعه‌اي از پوسترها را براي اين رويداد سينمايي عرضه مي‌کند.

در پوسترهاي امسال جشنواره برلين، خرس را در مهمترين نقاط شهر برلين مشاهده مي‌کنيم. اين پوسترها همانند سال گذشته توسط يک کمپاني تبليغاتي سوئيسي طراحي شده‌اند و علاوه بر جلب توجه جهاني به اين رويداد سينمايي، درآمدزايي نيز مي‌کند و در اندازه‌هاي مختلف در سايت جشنواره به فروش مي‌رسند.


فيلم «جنگو»
آغاز جشنواره با «جنگو»


فيلم فرانسوي «جنگو» اولين ساخته بلند سينمايي «اتين کومار» به عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره فيلم برلين 2017 معرفي شده است. اين فيلم که يکي از فيلم‌هاي بخش رقابتي جشنواره فيلم برلين نيز هست به داستان زندگي «جنگو راينهارت» آهنگساز و گيتاريست بلژيکي و مبارزات او در سال 1943 در پاريس به اشغال درامده توسط آلماني‌ها و آزار واذيت او و خانواده‌اش توسط نازي‌ها مي‌پردازد.

«جنگو راينهارت» از نخستين نوازندگان اروپايي موسيقي جاز و يکي از مهم‌ترين نوازندگان گيتار جاز بود و فيلم «جنگو» نيز به روايت فصلي از زندگي پر حادثه و دردناک اين هنرمند مي‌پردازد.


هيئت داوران بخش رقابتي
کاگردان «او» در راس هيات داوران


«پل ورهوفن» کارگردان سرشناس هلندي که امسال با فيلم «او» بازگشت موفقي به سينما داشت و توانست جايزه گلدن گلوب بهترين فيلم خارجي سال را نيز از آن خود کند، امسال رئيس هيات داوران جشنواره برلين است.

شش سينماگر شامل سه زن و سه مرد نيز از اعضاي هيات‌داوران بخش رقابتي جشنواره برلين را تشکيل مي‌دهند که همگي سابقه حضور موفق در برليناله را دارند.

«مگي جيلنهال» بازيگر معروف آمريکايي، «دورا بوشوشا» تهيه‌کننده تونسي، «اولافور الياسن» عکاس، نقاش و مجسمه‌ساز ايسلندي، «يوليا ينچ» بازيگر آلماني، «ديه‌گو لونا» بازيگر و کارگردان مکزيکي و «وانگ کوانان» کارگردان و فيلمنامه‌نويس چيني، شش سينماگراني هستند که «پل ورهوفن» را براي انتخاب برندگان خرس طلا و خرس نقره‌اي در بخش رقابتي ياري خواهند داد.


خرس طلاي برلين
رقابت 18 فيلم براي خرس طلاي بهترين فيلم


18 فيلم از کشورهاي مختلف جهان چون آلمان، آمريکا، فرانسه، چين، مجارستان، کره جنوبي، اتريش و فنلاند براي تصاحب خرس طلا، مهمترين جايزه جشنواره رقابت مي‌کنند.

«آنا، عشق من» به کارگرداني «کالين پيتر نتز»، «شام» از «اورن موورمان»، «ميهماني» ساخته «سلي پاتر»، «ردپا» به کارگرداني «آگنيزکا هولاند»، «جنگو» ساخته «اتين کومار»، انيميشن «روز خوبي داشته باشيد» ساخته «ليو جيان»، «در ساحل تنها شب» به کارگرداني «هونگ سانگ سو» و «روي ديگر اميد» جديدترين ساخته «آکي کوريزماکي» فيلمساز برجسته فنلاندي از مهمترين فيلم‌هاي بخش رقابتي برلين هستند.

فيلم «لوگن» جديدترين فيلم از مجموعه فيلم‌هاي «مردان ايکس» با بازي «هيو جکمن»، «تصوير آخر» به کارگرداني «اسنلي توچي» و «رگ يابي T2» ساخته جديد «دني بويل» کارگردان برنده اسکار انگليسي نيز از مطرح‌ترين آثاري هستند که در بخش غيرقابتي به روي پرده مي‌روند.


فيلم «تمارض»
«تمارض» تنها نماينده سينماي ايران در برلين 2017


سينماي ايران امسال نماينده‌اي در بخش رقابتي و اصلي جشنواره برلين ندارد و فيلم «تمارض» به کارگراني عبد آبست که در بخش «فورم» جشنواره پذيرفته شده تنها فيلم ايراني حاضر در بخش‌هاي گوناگون اين رويداد سينمايي است.

فيلم «تمارض» که اولين تجربه بلند سينمايي عبد آبست است، با فيلم‌هايي از کشورهاي آلمان، فرانسه، آمريکا، ژاپن، اسپانيا، آرژانتين، دانمارک، کره جنوبي، مکزيک، تونس، گرجستان، هند، چين و ... به رقابت مي‌پردازد و داستان آن درباره سه پسر جوان است که به خانه يک پيرمرد مي‌روند. اين فيلم قرار است در پنج سانس مجزا در جشنواره برلين روي پرده برود که در مجموع ظرفيت اين سانس‌ها بيش از سه‌هزار تماشاگر است.

بخش «فورم» ويژه فيلم‌هاي مستند و تجربي و با تاکيد بر فيلم‌سازان جوان از سراسر جهان است که در اين بخش،هيچ محدويتي از لحاظ فرمت وجود ندارد.


عباس کيارستمي
«کلوزآپ» کيارستمي در بخش نمايش‌هاي ويژه


فيلم «کلوزآپ» يا «نماي نزديک» از جمله آثار ماندگار عباس کيارستمي کارگردان برجسته و شناخته‌شده سينماي ايران در عرصه بين‌المللي امسال در بخش نمايش‌هاي ويژه جشنواره برلين به روي پرده خواهد رفت.

«کلوزآپ» يکي از بهترين فيلم‌هاي واقع گراي سينماي جهان است که موجب شد جامعه غرب هرچه بيشتر با سبک فيلم‌سازي کيارستمي آشنا شود. اين کارگردان، فيلمنامه‌نويس، شاعر و عکاس ايراني روز چهارم جولاي ۲۰۱۶ (۱۴ تيرماه) در سن ۷۶ سالگي در فرانسه از دنيا رفت.


فيلم «آني هال»
آثار ماندگار ژانرهاي سينمايي در بخش کلاسيک


نسخه بازسازي و ترميم شده ۷ فيلم از جمله چند فيلم ماندگار سينماي جهان از «وودي آلن»، «جيمز کمرون»، «جيمز ايوري» و «جورج رومزو» امسال ميهمان بخش کلاسيک شصت‌وهفتمين جشنواره فيلم برلين هستند.

نسخه ديجيتال و ترميم شده فيلم «آني هال» محصول سال ۱۹۷۵ که از معروف‌ترين و برجسته‌ترين آثار «وودي آلن» محسوب مي‌شود از مهمترين فيلم‌هاي بخش کلاسيک جشنواره برلين است.

«ترميناتور ۲: روز داوري» ساخته «جيمز کمرون» و با بازي «آرنولد شوارتزنگر» که يکي از پرآوازه‌ترين فيلم‌هاي دهه ۹۰ سينماي جهان و «شب مردگان زنده» ساخته ۱۹۶۸ به کارگرداني «جورج اي. رومرو» محصول 1968 که نقطه‌اي عطفي در سينماي وحشت ايجاد کرد نيز ديگر فيلم‌هاي مهم بخش کلاسيک امسال برلين هستند.


«ملينا کانونرو»
خرس طلاي افتخاري براي يک طراح لباس


«ملينا کانونرو» طرح لباس ايتاليايي به عنوان دريافت‌کننده جايزه خرس طلاي افتخاري به پاس يک عمر دستاورد سينمايي معرفي شده است که از مطرح‌ترين طراحان لباس در سينماي جهان محسوب مي‌شود و سابقه همکاري با کارگردانان بزرگي چون «استنلي کوبريک»، «فرانسيس فورد کاپولا»، «سيدني پولاک»، «وارن بيتي»، «رومن پولانسکي»، «استيون سودربرگ»، «لوئي ماله»، «توني اسکات» و «وس اندرسون» را داشته است.

وي در طول دوران فعاليت هنري خود موفق به کسب چهار جايزه اسکار بهترين طراحي لباس براي فيلم‌هاي «بري ليندون» (1975)، «ارابه‌هاي آتش» (1981)، «باشگاه پنبه» (1984)، «ماري آنتوانت» (2006) و «هتل بزرگ بوداپست» (2014) شده است.

شصت وهفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم برلين از تاريخ ۹ تا ۱۹ فوريه ۲۰۱۷ (۲۱ بهمن تا اول اسفند) در آلمان برگزار مي‌شودبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.