تبلیغات

بودجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی چقدر است؟

سرپرست روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی:

خوانده شود/فرهنگستان منحصر به واژه گزینی نیست.مرتضی قاسمی سرپرست روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در  گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص بودجه فرهنگستان و شایعات پیرامون آن گفت: این مسائلی که در لایحه بودجه قدیمی مطرح شدند، درست نبودند. مثلا گفتند فرهنگستان 261 واژه در سال تصویب می‌کند؛ در صورتی که تعداد واژه‌های مصوب فرهنگستان، حدود 3500 واژه است.

وی افزود: بدون اطلاع وقتی 261 واژه را دیدند، کل بودجه را تقسیم بر تعداد واژه‌ها کردند. در حالی که فرهنگستان 13 گروه پژوهشی دارد و منحصر به واژه گزینی نیست. از تعدادی از فعالیت های فرهنگستان می توانم به انتشار مجلد ششم دانش‌نامه زبان و ادب فارسی اشاره کنم. این فرهنگ‌نامه شامل شش جلد و یک جلد تکمیلی است. گروهی نیز در حال پژوهش بر روی دانش‌نامه زبان و ادب فارسی در شبه قاره هستند.

قاسمی تصریح کرد: همچنین فرهنگستان 8 مجله علمی ـ پژوهشی نیز در حوزه‌های مرتبط با گروه‌های پژوهشی خود منتشر می‌کند که در زمره مجلات طراز اوّل کشور هستند. کل بودجه فرهنگستان 12 میلیارد و هشتصد میلیون تومان است که آن را هم به طور کامل تخصیص نداده‌اند. در سال‌های گذشته افزایش بودجه نداشتیم؛ حتی در سال‌های 88 و 89 بودجه فرهنگستان کاهش پیدا کرد. ولی با این وجود و مساعد نبودن شرایط بودجه، هیچ وقت کار را متوقف نکردیم.

 لازم به ذکر است؛ پس از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، درباره بودجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی صحبت های زیادی در نشریات و فضای مجازی رد و بدل شد؛ با این عنوان که برای هر واژه تصویبی فرهنگستان مبلغی حدود 11 میلیون تومان هزینه می‌شود که فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گزارش‌های گوناگون این موضوع را تکذیب کرد.

انتهای پیام/

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.